Kredi Kartı Aidatı Geri İade Alma e-devlet 2023 Tüm Bankalar

Kredi kartlarında çok daha önemli bazı sorunlar var, o da kredi kart aidat ücretleridir. Bankalar tarafından kredi kartlarından yıllık olarak belirli bir ücret alınıyor ve biz bu ücrete kredi kartı aidatı diyoruz, söz konusu kredi kartı aidatları kredi kartından yıllık olarak belirli bir miktarda kesiliyor veya ekstreye borç olarak yansıyor. 

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Kredi kartı aidatları bazen oldukça yorucu olabilmektedir. Kredi kartı aidatları, her yıl bir miktarda ekstremiz borç olarak yansıyan bir kart kullanım bedelidir. Kullandığınız kredi kartı ile hiçbir harcama yapmasanız bile her yıl bir miktar aidat ödemeniz gereklidir. Kredi kartı aidatları genel olarak değişik miktarlarda ve tutarlarda alınır.

Örneğin bir banka yıllık 50₺ kredi kartı aidatı alabilir iken başka bir banka yıllık 100₺ kredi kartı aidatı veya çok daha fazlasını alabilir, bu tamamen kart tipine ve kart limitine göre değişebiliyor, örneğin ticari kartların aidatları çok daha yüksek oluyor.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alınabilir Mi?

Kredi kartı aidatları yargıtaydan alınan karara göre, 10 yıla kadar ödenen kısmı geri alınabilir durumdadır. Yani banka ile iletişime geçerek 10 yıla kadar ödemiş olduğunuz tüm kredi kartı aidatlarını geri alabilme imkanınız vardır, ancak banka kredi kartı aidatlarını size geri ödeyecek mi?

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Yolları

Bankaya her yıl ödemiş olduğunuz kredi kartı aidatlarını geri almak için bir yol bulunuyor. Kredi kart aidatlarını geri almak için ilk olarak bankayı arayıp bankayla görüşmeniz gerekiyor. Söz konusu görüşmede, bankanın artık sizden kredi kartı almaması gerektiğini ve geçmiş tüm kredi kartı aidatlarını talep ettiğinizi bildiriyorsunuz, bu bildiriden sonra banka muhtemelen size kredi kart aidatlarını ödemeyi reddedecektir.

Siz de kabul etmemeleri halinde bankayla artık çalışmayacağınızı ve farklı bir bankaya geçeceğinizi söyleyeceksiniz. Eğer kredi notunuz yüksekse ve sık sık kredi kartı ve kredi ürünlerini kullanıyorsanız, banka sizin bu teklifinizi kabul edecektir, çünkü banka kesinlikle kendisine aidattan fazla para kazandıran bir müşterisini kaçırmak istemez.

Bunun üzerine banka size artık aidat ücreti almayacaklarını ve bir yıl için olan kredi kartı aidatını geri ödeyebileceklerini söyleyebilirler, bu teklife sıcak bakıyorsanız kabul edersiniz, sıcak bakmıyorsanız tüm aidatlarınızı geri isteyin ve bankanın bu teklifin kabul etmeyin. Sırasıyla Bunları Yapın;

  1. Kart Aidatının İptalini İsteyin
  2. Kartı Kapatacağınızı Söyleyin
  3. E-Devlet Üzerinden Bildirim Gönderin

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Yolları 2023

2023 yılında kredi kartı aidatı artık pek de geçerli olmayan bir yöntem, bu nedenle artık kredi kartı aidatı ödemek son derece eski bir ödeme olarak kabul ediliyor. Bankaların çoğunluğu artık kredi kartı aidatı almaktan vazgeçti, ancak siz hala bankanıza ödediğiniz kredi kart aidatlarını geri alamıyorsanız deneyebileceğiniz yöntemler bununla da sınırlı değil, bir sonraki hamle olarak, bankaya ödemiş olduğunuz kredi kartı aidatlarını geri almak için, bankaya yazılı bir dilekçe gönderin.

Aidatları geri almak istediğinizi ve geri ödemedikleri takdirde bankayı dava edeceğinizi ve böyle bir hakkınızın olduğunu bildirin. Banka muhtemelen aidatları geri ödemeyi kabul edecektir, ancak eğer etmiyorsa da yine de dava açmayı tercih etmeyin, çünkü muhtemelen ödeyeceğiniz dava masrafları alacağınız ücretten çok daha fazla olacak.

e-Devlet ile Kredi Kartı Aidatını İade Alma Yolu

Kredi kartlarınıza ödemiş olduğunuz aidatları e-devlet yoluyla geri iade alma hakkınız bulunuyor. Bunun için öncelikle, Ptt’den alınmış bir e-devlet şifresin ihtiyacınız var. Şifreyi almadıysanız 2 liralık bir ödeme yaparak tüm PTT şubelerinden kartı alabilirsiniz. 

  • E-devlet Şifresi
  • Aktif olarak kullandığınız bir adet mail adresi
  • Kart aidatının kesildiğine dair bir dekont

Bu bilgiler elinizdeyse, işlemlere devam edelim, ilk olarak,  https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti bu bağlantıya giriş yapalım. Sonrasında burada yer alan kimliğimi doğrula seçeneğine Tc kimlik numaranız ve e-devlet şifremiz ile girelim. Sağ tarafta, yeni başvuru alanı yer almaktadır. Bu butona tıklayalım ve başvuruyu başlatalım. Karşımıza çıkan bilgileri onaylayalım ve devam edelim.

https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti?asama=4 Bu bağlantıya giriş yaptığımızda karşımıza bankaların olduğu bir liste çıkacak. Kendinize ait bankayı bu bölümde seçin ve ilgili alanları doğru bir şekilde doldurmaya devam edin. 30 gün içerisinde size bir mail gönderilecek bu maili bankaya tekrar ilettiğiniz zaman kart aidatı için ödediğiniz tutarları hesabınıza iade alabilirsiniz. 

Kart Aidatını Geri Almak için Tüketici Hakem Heyetine Başvurmak 

Kredi kart aidatınızı geri alma yollarından biri de, tüketici hakem heyetine yapılan başvurudur. Tüketici hakem heyetine kart aidatınızı geri almak ile ilgili bir başvuru yaptığınızda çok kolay bir şekilde kart aidatınızı geri alabilirsiniz. Bildiğiniz üzere Yargıtay tarafından alınan karar neticesinde kart aidatlarının  geri ödenmesi talep edilebiliyor ve bankalar bu ödemeyi yapmak zorunda kalıyor, bankalar bu ödemeyi yapmamaları halinde bankaya dava açma ve aidatı geri alma hakkınız bulunuyor.

Banka kart aidatını geri ödemiyorsa, siz de yazılı bir dilekçe ile tüketici hakem heyetine başvurabilir ve kart aidatınızı geri alabilirsiniz, kart aidatı geri alma süreci genelde 1 ayı dahi geçebilir, ilk olarak tüketici hakem heyetine başvuru yaparsınız ve bu başvurunun tüketici hakem heyeti tarafından alınıp işleme sokulması için 15 günlük bir süreyi beklersiniz.

Sonrasında ise Tüketici Hakem Heyeti, bankayı uyarır ve bankanın aidatı geri ödemesi konusunda baskı yapar. Bu konuda bankaya bir dilekçe gönderilir ve bankaya ulaşıp geri cevabın dönmesi için gerekli süre 15 gündür.

Kart Aidatı Hiçbir Yolla Geri Alınamıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartlarından alınan aidat ücretlerini hiçbir yolla geri alamıyorsanız yukarıda anlattığımız üzere yeni bir bankanın aidatsız kredi kartını kullanmaktan başka yolunuz yok. Söz konusu aidat ücretleri kesin olarak bankalarca geri ödenmek zorunda, bu konuda dava açarsanız kesinlikle kazanırsınız. Ancak dava açma maliyetlerinden muhakkak haberiniz vardır üstelik bir de avukat tutmanız gerekecek, bunlarla uğraşmak istemeyeceksinizdir. Ayrıca Buradan enpara aidatsız kredi kartı detaylarına ulaşabilirsiniz.

Siz en iyisi bankayı aidat ücretini geri ödemesi için ikna etmeye çalışın veya kredi kartı aidatlarını bundan sonra almamaları ve en son ödemiş olduğunuz aidat ücretini de, iade etmelerini isteyin. Tüm bunları kartı kapatmama sözünüze karşılık olarak bankaya iletin. Banka mutlaka sizin teklifinizi değerlendirecektir.

Eğer ödemeyi kabul etmiyorlarsa size daha yakın gelecek bir teklifi mutlaka size sunmaya çalışacaklardır. Bu konuda tekrar tekrar bankayı arayabilir ve aidat ücretlerini geri almaları konusunda kendinize bir teklif sunulmasını isteyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu