Bilgisayar Hızlandırma Taktikleri 2023

Hız çağında yaşadığımız şu günlerde bilgisayarımızın yavaş olması bekleme süremizin artmasına ve işlerimizin aksamasına neden olur. Bazen güncellemelerin yapılmamasından bazen de bilgisayarda oluşan yıpranmalardan dolayı bilgisayarlarda yavaşlama olabilir. Bu sorunları gidermek için bilgisayar hızlandırma taktikleri denemek çalışmalarınızdaki verimliliği artıracaktır.

Bilgisayar Hızlandırma Programları 2023

Bilgisayarınızdaki yavaşlığın nedeni kullanmadığınız programlar ya da arka planda açık kalan uygulamalar olabilir. Kimi zaman virüs koruma programları da sistem içerisinde yavaşlamaya neden olmaktadır. Bilgisayar hızlandırma programları ise kısa sürede hataları bulup bilgisayarın RAM’i üzerindeki baskıyı azaltarak hızlandırma yapabilmektedir.

Ashampoo WinOptimizer

Gereksiz dosyaların silinerek bilgisayarda yer açılmasını sağlayan bu program aynı zamanda Windows sorunlarının giderilmesini sağlar. Bilgisayar sistemi için gerekli bakımları yaparak performansı artıran Ashampoo WinOptimizer bilgisayarın kısa sürede hızlanmasını sağlayacaktır.

System Mechanic Pro

RAM’de geniş bir alan oluşturma ve gereksiz dosyaları silme gibi kullanımlar sunan program aynı zamanda yazılımları güncelleyerek bilgisayarı zararlı dosyalara karşı korumaktadır. Bilgisayar açılış hızını artırması ve kullanımdaki hız artırıcı özelliği ise beğenilen çalışmaları arasında bulunuyor.

IObit Advanced SystemCare Free

Sadece bilgisayarım değil internetim de hızlı olsun diyenler tarafından tercih edilebilecek bir programdır. İnternet kullanımı esnasında tarayıcıya müdahale edebilen bu programın kullanım ara yüzü kolay olduğu gibi internet bağlantısında sorun yaşayanlar tarafından da tercih edilebilmektedir.

Doğru Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlar arka planda açık kalan uygulamalar ya da zararlı yazılımlardan dolayı değil kimi zamanda doğru temizlenmediği için yavaşlayabilmektedir. Bilgisayarı hızlandırmak için doğru bilgisayar temizliği yapılmalı ve bu temizlik dönemsel hale getirilmelidir.

 • Bilgisayarın işlemcisinin bulunduğu kısımdaki tozlar temizlenmelidir.
 • Bilgisayarın ekran kısmında takılı olan ekran kartı çıkarılmalıdır ve temizlenmelidir.
 • Kasada bulunan ve donanımların giriş çıkışlarının yer aldığı kısımlardaki tozlarda temizlenmelidir.

Bütün temizlikler üfleyerek ya da elektrikli süpürge ile yapılabilir. Ancak parçaların bozulmasından çekinenlerin uzman birinden yardım alması gerekecektir.

Yavaş Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Yavaş bilgisayarı hızlandırmak için yapılabilecekler:

SSD Taktırmak

Bilgisayar malzemeleri hız ve performansın yükselmesini sağlamaktadır. Bu parçalardan biri SSD’dir. Bu parçalar hemen her bilgisayara takılabildiğinden dolayı yavaş bilgisayarları hızlandırmak için tercih edilebilir.

Windows Güncellemesi

Windows dönemsel olarak güncellemeler yapabilmektedir. Bu güncellemeler takip edilmediğinde bilgisayar yavaşlayabilmektedir. Ayrıca güncellemelerden kaynaklı olarak bilgisayarda yer kalmadığı içinde yavaşlama görülecektir.

RAM Değiştirme

Bilgisayarların hafızası olarak da bilinen RAM’ler düşük olduğunda yavaşlama görülebilir. Yavaşlığın giderilmesi için RAM yükseltilmelidir.

Bilgisayar Hızlandırma Ayarları

Bilgisayarı hızlandırma ayarları bilgisayarınızda bulunan programlar üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Farklı bir program kullanmaya gerek kalmadan yapabileceğiniz bu işlemler tamamen bilgisayarın kendi içerisindeki dosyalar üzerinden yapılmaktadır.

 • Bilgisayarlarda ‘’Çalıştır’’ bölümünden %temp% yazıp burada bulunan dosyaları temizleyebilirsiniz.
 • Bilgisayarınızdan ‘’Çalıştır’’ kısmını açarak ‘’cleanmgr’’ yazarak bilgisayarınızda şişmiş olan dosyaları görebilirsiniz. Buradaki gereksiz gördüğünüz kısımları silerek bilgisayarınızda yer açabilirsiniz.
 • Görev Yöneticisi kısmından üst kısımda bulunan ‘’Başlangıç’’ sekmesinden bilgisayarınızdaki programları görüntüleyebilirsiniz. İstediğiniz programları buradan seçerek ‘’Devre dışı bırak’’ diyebilir ve bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.
 • Bilgisayarınızın ‘’Çalıştır’’ kısmından ‘’dfrgui’’ yazarak Windows disk birleştirme yapabilirsiniz.
 • Çalıştır kısmından ‘’devmgmt.msc’’ yazarak sürücülerinizi güncelleyebilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınız hızlanacaktır.

Bedava Bilgisayar Hızlandırıcı

Bilgisayar hızlandırmak amacıyla kullanılan çoğu program için ek ücretler ödemeniz gerekir. Genellikle dolar kuru üzerinden yapılan hesaplamalarda bir bilgisayar hızlandırıcı için 500-1000 TL arası ödeme yapabilirsiniz. Bunun yerine bedava bilgisayar hızlandırıcı programlar tercih ederek maddi sorunlar yaşamadan durumu kurtarabilirsiniz.

CCleaner

Optimizasyon yapma, hızlandırma ve zararlı yazılımlara karşı koruma konusunda bu program yüklenebilir. Az yer kaplamasından dolayı bilgisayarınızda yavaşlığa neden olmaz.

Disk Clean Pro

Bilgisayardaki diskleri temizleme ve optimize etme özelliği bulunan bu program özellikle bilgisayarın ve pencerelerin daha hızlı açılmasında etkilidir.

Wise Care

Bilgisayarda bulunan zararlı yazılımları ortadan kaldırma ve bilgisayar hafızasında yer açma görevi bulunan Wise Care aynı zamanda bilgisayarın hızını iki katına çıkarmaktadır.

Bilgisayar Hızlandırma Bilinmeyenler

Bilgisayarda kullandığımız bazı programlar ya da alışkanlık haline gelmiş olan ayrıntılar farkında olmadan bilgisayarımızın daha yavaş olmasına neden olur. Bilgisayar hızlandırma bilinmeyenler ile sizde bilmediğiniz hız emicileri ortadan kaldırabilirsiniz.

 • Bilgisayarlarınızı ‘’Güç Tasarrufu’’ modunda çalıştırmanız durumunda fark etmeksizin bilgisayarınızı uyku moduna yakın bir duruma getirmiş olursunuz. Hızlı bir bilgisayar istiyorsanız ‘’Yüksek Performans’’ seçeneğini işaretlemelisiniz.
 • Arka planda çalışan ve ya bilgisayar açıldığında çalışmaya başlayan uygulamalarınızı devre dışı bırakmanız halinde bilgisayarınız daha da hızlanacaktır.
 • Virüs programı kullanıyorsanız bu programlar zaman zaman cihazınızın sistemini incelediği için arka planda yoğun bir enerji tüketir. Sonuç olarak bilgisayarınız hem virüs programına hem de sizin isteklerinize yetişemez hale gelebilir.
 • Bilgisayarınıza sık sık internetten dosya yüklemesi yapıyorsanız ya da internette gezinmeler yapıyorsanız virüs tehdidi yaşayabilirsiniz. Virüs temizliği ile kısa sürede bilgisayarınız eski hızlı haline dönecektir.
 • Sabit disk dediğimiz alanın en az %15-20’lik kısmı boş olmalıdır. Eğer bu alan doluysa ve boş kalan kısım çok azsa bilgisayarınızda yavaşlama kaçınılmaz olacaktır.

Bilgisayar Hızlandırma Disk Temizleme

Bilgisayar hızlandırma yöntemlerinden biri olan disk temizleme aslında bilgisayarın hafızasında boşluklar açma işleminden ibarettir. Bunu bir program yardımı ile yapabileceğiniz gibi belirli komutlar sayesinde kendiniz de yapabilirsiniz.

 • Bilgisayar hızlandırma disk temizleme için öncelikle ‘’Görev Çubuğu’’ üzerindeki arama butonuna gelerek disk temizleme yazmalısınız.
 • Açılan sayfada temizlemek istediğiniz diski seçmelisiniz. Bu genellikle bütün bilgi ve belgelerinizin bulunduğu disk olacaktır.
 • Silinecek olan dosyalar kısmından hangi dosyaları silmek istiyorsanız bunları belirlemelisiniz. Kullanmadığınız ya da tamamen kaldırma işlemi yapılamayan dosyalar burada listelenecektir.
 • Silmek istediğiniz dosyaları ‘’Tamam’’ sekmesine tıklayarak kaldırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu