Açıktan Okul Okumak Nasıl Olur? 2023

Zorunlu eğitimini bitirememiş olanlar ileri ki yaşlarında eğitim eksikliklerini gidermeye çalışıyorlar. Hatta daha önce hiç okula gitmemiş ve okuma yazma bilmeyenler bile halk eğitim merkezlerine giderek birinci ve ikinci kademe okuma yazma kurslarına katılıyor. Bu kursu tamamlayanlar için yetişkinlere ikinci kademe başarı belgesi veriliyor.

Bu belge de ilk okul diploması ile aynı değerde oluyor. Daha sonra bu belge ile ortaokula kayıt yaptırarak açık öğretim ortaokuluna kaydolarak ikinci kademe eğitimini tamamlayabiliyorlar. Açık ortaöğretim orta okulu mezunu olanlar ise daha sonra Açık Öğretim lisesine kayıt yaptırarak liseyi bitirme fırsatı buluyorlar.

Açıktan Okul Okumak İçin Nereye Başvurmam Lazım?

Bu durum tamamen okumak istediğiniz kademeye göre değişiklik göstermektedir. Eğer daha önce zorunlu eğitimini hiç almamışsanız ilk okul için halk eğitim merkezlerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğitim öğretim çağını geçmiş kişiler halk eğitim merkezleri başvuru yapmaları gerekmektedir. Açıktan ilkokul veya ortaokul diploması almak isteyenler seçilen dersleri başarıyla vermeleri gerekir.

Bunun için de istenilen krediyi sınavlara girerek toplamanız gerekmektedir. Yeni kayıt için gerekli şartlara sahip olan kişiler istenen evrakları temin ederek ikamet ettiği ilin en yakın irtibat bürosuna başvuru yaparak kayıtlarını yaptırmaları gerekir.

Açıktan Okul Okumak İçin Gerekli Şartlar

Açıktan okumak isteyenlerin belli şartları yerine getirmiş olmaları gerekiyor. İlk okul ve ortaokul eğitiminizi tamamlamışsanız ve liseyi açıktan okumak istiyorsanız ortaokul mezunu olmanız ya da bir yüksek öğretim kurumundan ayrılmış olmanız veya mezun olanlardan meslek liselerini 3 yıllık ile 4 yıllık sisteminden mezun olanlar 3 yıllık ya da 4 yıllık alanlı sisteminden mezun olma şartı bulunmaktadır.

Açıktan üniversite okumak istiyorsanız öncelikle lise mezunu olmanız gerekmektedir. Günümüzde açıktan üniversite okuyan çok sayıda kişi bulunuyor. Açıktan üniversiteye okumak okula gitmeksizin alınmakta olan eğitimi temsil etmektedir. Meslek sahibi olabilmek ya da diplomama alabilmek için kişiler açıktan üniversite okumayı tercih ediyor. Günümüzde çok fazla çeşidi olan üniversite olduğundan dolayı açıktan okumak isteyenlerin kafası bir hayli karışıyor.

Ayrıca açık öğretim üniversitelerinde istenen çok fazla bölüm barındırır. İstenilen bölümleri tercih ederek kişiler açık öğretim eğitimine katılabiliyor. Lise mezunu olmayanlar açık öğretime kaydolması mümkün değildir. Açık öğretim liselerin ilk olarak lise diploması şart koşuyor. Açık öğretim okumak için açık öğretim üniversitelerine bir miktar para yatırmaları gerekir.

Ödemeleri yapan kişiler açık öğretim üniversitelerine kayıt yaptırıp ders seçimi yapması gerekiyor. Seçilecek bölüm ise tamamen kişilerin kendi tercihlerine bağlıdır. Açık öğretim üniversiteleri uzaktan eğitimi sistemi ile çalışıyor ve yüz yüze sınav hizmeti sağlıyor.

Açıktan Okul Okumak Zor mu?

Açıktan okul okumanın zor olup olmadığı kişiden kişiye değişmektedir. Örgün eğitim gibi olmaz, fakat burada da sınavlara çalışma zorunluluğu vardır. Çünkü açıktan okul okuma fırsatı veren okulların istediği krediyi toplamak için belli bir başarı elde etmeniz gerekmektedir. Sınavlara çalışmazsanız istenilen krediyi toplayamaz ve açıktan okulunuz ömür boyu bitiremezsiniz.

Bu durumda sürekli kayıt yenilemek zorunda kalarak hem zamandan hem de paradan büyük kayıplar yaşarsınız. Özellikle açıktan üniversite okumak için mutlaka istenilen dersleri ilk etapta vermeniz gerekmektedir.

Açıktan Okul Okumak İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim?

Açıktan üniversite okumak isteyenler Yükseköğretim sınavına girmeleri gerekmektedir. Lise okumak isteyenler ise sınava girmeden açık öğretim liselerine başvuru yaparak kaydolmaları yeterli olmaktadır. Yükseköğretim sınavına girenlerin ÖSYM sınavına girmelerine gerek kalmadan YGS sınavından aldığı puan barajı aşıyorsa, açık öğretim üniversitelerine kayıt yaptırarak ders seçimi yapıyorlar.

Açıktan Okul Okuyup Askerlik Tecil Ettirme Nasıl Olur?

Açık öğretim okulu okuyanların en çok üzerinde durduğu konulardan bir tanesi de açık öğretim okurken askerlik tecil işleminin yapılıp yapılmadığıdır. Böyle bir durum söz konusu ise nasıl bir yol izlenmelidir. Bu konu herkesin kafasını bir hayli kurcalıyor

Açık öğretim lisesi ya da açık öğretim üniversitesi okuyanlar askerlik görevini tecil ettirerek erteleyebilmektedir. Askere gitme yaşınıza geldiğiniz fakat açık öğretimde okuyorsanız askerliğinizi bir süre erteleyebilirsiniz.

Askerliğinizi tecil ettirmek için Halk eğitim merkezine veya askerlik şubelerinden gerekli belgeleri açık öğretim üniversitesinde okuyanlar ise açık öğretim bürolarından öğrenci durum belgesi alıp, askerlik şubelerine vererek askerliği tecil ettirebilirler.

Açıktan Üniversite Okumak İçin Tercih Nasıl Yapılır?

Açık öğretim fakültelerinin okumak isteyen adaylar nasıl tercih yapacaklarını çok merak etmektedir. Açık öğretim fakültesini örgün eğitimden pek farkı bulunmamaktadır. Burada anlatmak istediğimiz durum ise tıpkı örgün eğitimde olduğu gibi açık öğretim fakültelerinde okumak için örgün eğitimdeki gibi aynı zamanda ve aynı yöntemler ile tercihlerin doldurulması gerekmektedir.

Tercih yapmak isteyenler tercih kılavuzunu açarak buradan 144 tane açık öğretim sıralanacaktır. Ve buna göre sıralamalardan 2 veya 4 yıllık olan bölümlerden herhangi birini seçip tercih edecekseniz ilgili puan türünden puanınızı hesaplayarak tercih yapmanız gerekmektedir.

Ön lisans programlarından tercih yapmak isteyenler TYT sınav puanın hesaplayarak puan türüne göre tercih yapabilirler. Lisans programını tercih etmek için bu puanlamayı hesaplayarak tercih yapabilirler.

Açıktan Okuyup Nasıl Polis Olabilirim?

Artık açıktan okuyarak polis olabilirsiniz. Bilindiği gibi geleneksel eğitime göre açık öğretim okulunda her gün okula gelme zorunluluğu bulunmamaktadır. Sadece yapmanız gereken bilgisayar ya da TV aracılığı ile online ortamda işlenen derslere uygun vakitte izlemeniz gerekmektedir. Türkiye’de birçok üniversitede açık öğretim bulunmaktadır.

Açık öğretimde tıpkı örgün eğitim gibi lisans ve ön lisans programlar ardır. Açık öğretim fakültesinden başarılı olup da mezun olan öğrenciler KPSS lisans sınavına girip e minimum 65 puan almaları halinde polis akademisinin POEM alımlarına başvuru yaparak polislik eğitimi ilk adımı atmış olurlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu