İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilmeli

İnternet artık hayatımızın en mühim parçalarından birisi haline geldi ve herkes her şeyi internet sayesinde yapmaya başladı. Ancak, İnternet hızları tüm bölgelerde ve tüm hanelerde aynı değildir.

Altyapınıza ve planınıza bağlı olarak internet hızınız farklılık gösterebilir, ping değerini artırmak internet hızınızı da düşürür. Bu nedenle, bu makalede, sizin için İnternet’in hızını nasıl kontrol edeceğinizi ve internet hız testi yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağız.

İnternet Hız Testi Hangi Amaçlarda Yapılır?

Ülkemiz de internet kullanıcılarının sayısı her geçen gün artıyor. Farklı hız ve eklentilerle satın alınan bazı internet modemleri ve üyelikleri kullanıcılara farklı fiyatlandırma seçenekleri sunar. Ancak evde veya iş yerinde internete bağlanmak isteyen kullanıcılar, internet hızınıza göre bütçenizi ayarlayan bir plan seçmeden ve bir plan satın almadan hemen önce internet servisinizi hangi firmadan aldıysanız o firmanın müşterilerine sunduğu internet hız seçeneklerini gözden geçirmelidir.

Ama nedense internetin yavaşlaması kullanıcıları hiçbir zaman memnun etmemektedir. Çünkü ne yazık ki bazen kullanıcılar internet hızının getirdiği karlılığı yakalayamamaktadır.

İnternet hızınızı öğrenmek düşündüğünüzden daha kolaydır. Üyelere internet hız testi hizmeti sunan platformlar, ücretsiz hizmetler sunmaya devam edecek. ISS’ler bile üyelerine bedava internet hız testi uygulamaları sunar. Ancak bu firmalar internet modem ve üyeliği de sattıklarından dolayı manipülasyondan kaçınmak için tarafsız bir platform kullanmanızı öneririz.

İnternet Hız Testi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

İnternet kablonuzu bilgisayarınıza bağlayın. Wifi kısmını devre dışı bırakın. Bilgisayar da açık olan tüm internet sayfası sekmelerini kapatın. Ayrıca arka planda interneti kullanan herhangi bir uygulama, cihaz, app varsa hepsini kaldırın ya da kapatın.

Ayrıca evde internete bağlı olan cep telefonu, tablet, tv gibi tüm cihazlardan interneti iptal edin. Bu hususlara dikkat ettiğiniz de internet hız ölçümünüz doğru çıkacaktır.

İnternet Hız Testi Kaç Olmalıdır?

Hızlı ya da normal hızda olan internet deneyimi için güvenli hız sınırları yoktur. Bu noktada, 50 Mbps ile 100 Mbps arasındaki hız aralığı genellikle çok iyidir. Ayrıca teknolojinin gelişmesiyle birlikte bir sürü değişik internet planı 100 Mbps ve üzeri hızlar sunmaktadır.

İnternet Hız Testi Yaptıktan Sonra İnternet Beklenildiğinden Daha Yavaş İse Yapılması Gerekenler Nedir?

Eski bir modem internetinizin hızının daha yavaş olmasını sağlayabilir. Bu nedenle, mümkün olursa eğer yeni ve daha modern ayrıca gelişmiş özellikleri olan bir modem tercih etmelisiniz. Modem alırken nelere dikkat edilmesi gerekir diye soruyorsanız eğer TIKLAYIN

Modeminiz eskiyse, yenisiyle değiştirmeyi deneyin ve hızlanıyor mu görün. Sık kullanılanlarınıza veya yer imlerinize çok fazla web sitesi eklerseniz, tarayıcıyı açtığınızda her sayfa yeniden yüklenerek İnternet hızınızı yavaşlatır.

Sık kullanılanlarınızda ve yer imlerinizde olabildiğince az web sitesi bulundurun. Çok sayıda varsa, bazılarını silin. Bilgisayarınıza virüs bulaşırsa, internet hızınız düşer. Bilgisayarınızı virüslere karşı tarayarak virüsleri kaldırın. İnternet ve bilgisayar hızınızı artıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu