Ayaklarım Pis Kokuyor Ne Yapmalıyım? 2023

Ayaklar gün içerisinde uzun süre kapalı kalan organlarımızdan biridir. Çoraplar, ayakkabılar içerisinde saatlerce kalan ayaklar özellikle yaz aylarında kötü kokular yaymaya başlayabilir. Bunun temel nedeni ayakların uzunca bir süre kapalı kalması ve terle birlikte oluşan bakterilerdir.

Hem kişiyi hem de çevreyi rahatsız eden bu koku ‘’Ayaklarım pis kokuyor ne yapmalıyım?’’ sorusunu akıllara getirmektedir.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak kokusunu önlemek için öncelikle bu kokunun dönemsel mi yoksa uzun süreli mi olduğuna bakmak gerekir. Dönemsel ayak kokuları genellikle yaz aylarında görülmektedir. Uzun süreli ayak kokularının temelinde ise mantar, egzama, pişik gibi farklı nedenler yatabilmektedir.

Ayak kokusu nasıl geçer, hangi yöntemler daha etkilidir diyenler için bu kokunun nedenini tespit etmek sorunu çözmeyi kolaylaştıracaktır. Ayak kokusunun nedenleri:

  • Ayakların havalandırılmaması
  • Düzenli ayak temizliğinin yapılması
  • Şeker hastalığı
  • Ayak mantarı
  • Az su tüketimi
  • Kalitesiz malzemelerden üretilmiş çorap ya da ayakkabı

Ayak kokusunun giderilmesinde en etkili yöntem ayakların sık sık yıkanması ve havalandırılması olacaktır. Nedeni her ne olursa olsun ayakların bir süre ılık suda bekletilmesi ve organik yağlar ile ovalanması bakteri oluşumunu en aza indirecektir. Bütün tedbirlere rağmen geçmeyen ayak kokusu problemine karşı doktora başvurmak gerekebilir.

Ayak Kokusuna En Etkili Çözümler

Ayakkabı ve Çorap Seçimi Ayak kokusunu engellemek için çorap ve ayakkabı seçimini doğru yapmak gerekir. Bütün gün ayakları barındıran çorapların pamuklu olması ve ayakkabıların hava alabilen yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca günlük olarak çoraplar değiştirilmeli ve imkan varsa ayakkabılar dönüşümlü bir şekilde kullanılmalıdır.

Ayak Pudrası

Son yıllarda ayaklarda oluşan kokunun ortadan kaldırılmasında kullanılan ayak pudraları üretilmeye başlamıştır. Bu ürünler ayakta oluşan teri emerek bakteri oluşumunu engelleyebilmektedir. Ayak pudrası özellikle parmak aralarına dökülmelidir.

Ayak Törpüsü

Ayaklar kapalı kaldıkları süre boyunca ölen cilt dokusunu dışarı atamazlar. Ölü deri ayağın üst kısmında birikmeye başlar ve bakteriler bu deri üzerinde daha hızlı bir şekilde çoğalır. Banyo sonrası ve ya nemli suda ayakların bekletilmesinin ardından ayaklar ponza taşı ile törpülenmelidir.

Tırnak Bakımı

Ayak kokusuna en etkili çözümler arasında ayak tırnaklarının bakımı ilk sırada yer almaktadır. Ayaktaki kokunun nedenlerinden biri uzamış tırnaklardır. Tırnak aralarında birikmeye başlayan kirler bir süre sonra bakteri oluşturarak bütün ayağın kokmasına neden olabilmektedir.

Kuru Ayakkabı

Nemli ve ya ıslak ayakkabılar bakterilerin üremesi için en ideal ortamı hazırlarlar. Bu nedenle ayakkabıları giymeden önce iyice kurumuş olmasına dikkat edilmelidir.

Ayak Kokusuna Doğal Çözümler

Limon Suyu Banyosu Ayak kokusuna doğal çözümler arasında en etkilisi limon suyu ile yapılacak olan ayak banyosudur. Ilık bir suyun içerisine bir adet limon sıkılarak ayakların bu suda yarım saat kadar bekletilmesi gerekir. Limon içerisindeki C vitamini özleri sayesinde ayakta oluşan bakterileri ortadan kaldıracaktır.

Karbonatlı Ayak Banyosu

Bir litre suya bir paket karbonat eklenerek ayak banyosu yapılmalıdır. Karbonat bakterileri öldürücü etki yaptığı gibi ayakların dezenfekte olmasını da sağlar. Bu nedenle karbonat banyosunun bir iki kere değil sık sık yapılması tavsiye edilmektedir.

Bitki Çayları

Bitki çayları sağlıklı bir vücuda kavuşmak isteyenlerin ilk seçenekleri arasında yer alırken ayakların temizlenmesinde de etkili bir tercih olabilmektedir. Ayakları yatıştıran ve temizleyen bitki çayları, ayaklardaki kötü kokuları alarak daha temiz bir koku yaymaktadır.

Ayak Kokusu İçin Tercih Edilecek Bitki Çayları

  • Adaçayı
  • Yeşil çay
  • Siyah çay

Bu çaylar iki fincan olacak şekilde hazırlanarak bir litrelik sıcak suya eklenmelidir. Daha sonra ayaklar bu suda 20 dakika bekletilmelidir. Çaylar karıştırılarak kullanılabileceği gibi tek tek olacak şekilde de hazırlanabilmektedir. Ayak kokusuna doğal çözümler arayanlar için bitki çayları limon ve ya sirke ile de karıştırılabilir.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı bir litre suya 9-10 damla olacak şekilde eklenmelidir. Ayaklar bu suyun içerisinde yarım saat kadar beklediğinde kokudan arınacak ve deri kendini yenileyecektir. Bu sayede uzun süre ayaklarda koku oluşumu engellenecektir.

Ayak Kokusu İçin Doktor Tavsiyeleri Nelerdir?

Ayak kokusu için doktor tavsiyeleri arasında ilk sırayı hava geçirebilen özellikteki ayakkabılar almaktadır. Ayakların havasız kalması önlendiğinde koku oluşumu da büyük oranda kaybolacaktır. Doktorlar aynı zamanda kişilerin yoğun egzersiz sonrası vücutlarını temizledikleri gibi ayaklarını da iyice yıkaması gerektiğini söylemektedir.

Ayrıca ayaklara giyilen dar ayakkabılar ve çoraplar kokuya neden olacağı için ayağa uygun özellikte seçimler yapılmalıdır. Aşırı kilolu kişilerde koku oluşumu daha sık yaşandığı için ayak kokusu olan kişilerin kilo vermesi de önemli bir konudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu