Western Union Para Gönderme ve Çekme Komisyonları 2023

Western Union, dünyanın en büyük ödeme, transfer sağlayıcılarından biridir. Western Union, genelde banka hesabı olmadan yurtdışına para gönderme ve para çekme işlemleri için kullanılıyor. Western Union, yurtiçi ve yurtdışı para gönderme ve çekme işlemlerinde gerçekten de büyük kolaylık sağlıyor.

Para göndermek isteyen ve almak isteyenler, Western Union acentelerini kullanabiliyor ve banka şubelerinden para gönderip alabiliyorlar. Ayrıca transferler gerçek zamanlı kurlar ile gerçekleştiğinden dolayı, herhangi bir kur farkı riski da bulunmuyor.

Western Union Nedir?

Western Union’un dünya çapında on binlerce acentası bulunan bir para transfer şirketidir. Banka hesabı olmayanların kolayca para gönderip alabilmesini sağlayan Western Union, transfer hizmetini çıkardığından beri, pek çok kişi, Western Union sistemini kullanarak para gönderip alabiliyor, hatta banka hesabı olanlar bile bu işlemleri daha kolay olduğu için tercih edebiliyor.

Western Union Para Gönderme İşlemleri

Western Union para gönderme işlemi son derece basit ve bir o kadar da kolaydır. Para gönderme işlemi için kullanabileceğiniz 2 seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki, western union acentalarını kullanmak, diğer ise bankaların internet şube kanalını kullanmaktır.

 • Western Union Acentası veya Banka şubesi ile Para Gönderme
 • Banka şubesinden para göndermek istiyorsanız, size en yakın Western Union anlaşmalı banka şubesini bulabilir ve kullanabilirsiniz.
 • Western Union banka şubelerini kullanarak çok hızlı bir şekilde para gönderme işlemi mümkün olabilmektedir.

Para gönderme işlemine başlamadan önce, kimlik kartınızı ve transfer edeceğiniz para ile birlikte en yakın Western Union anlaşmalı banka şubesini ziyaret edin ve aşağıdaki adımları takip edin;

 • Şubeye geldiğinizde, yetkili kişiye, kimlik kartınızı gösterin ve nakit bir şekilde transfer ödemesini yapın. Para göndereceğiniz kişinin adını da banka yetkilisine bildirin.
 • Bu aşamadan sonra, şube yetkilisi sizinle bir numara paylaşacaktır. Bu numaraya MTCN, yani para transfer kontrol numarası denmektedir.
 • Bu numarayı, parayı alacak kişi ile paylaşın. Parayı alan kişi, para transfer numarasını ve gönderilen tutarı söyleyerek istediği herhangi bir merkezden para çekebilir.

Western Union Para Gönderim Komisyonları 2023

ABD Doları için gönderilen Western Union Para transferlerin 2023 yılı komisyon ücretleri;

Tutar $Komisyon $
10015
100-20020
200-30030
300-40035
400-50045
500-75050
750-100055
1000-150075
1500-200085
2000-4000100-165
4000-7500185-220

İnternet Bankacılığı ile Western Union Para Gönderme

İnternet Bankacılığı kanalı ile Western Union para gönderme işlemleri aşağıdaki bankalar aracılığı ile yapılabilir;

 • Yapı Kredi
 • Şekerbank
 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Akbank

Mobil veya internet şubesine giriş yapınız ve ardından para transferleri bölümüne girerek işlemlere devam edin. Para transferleri alanında, Western Union seçeneğini bulmanız gerekecektir.

Bu alanda bir gönderim formu çıkacaktır. Formu bulduğunuz zaman alıcı kişinin adını, ödemenin gönderileceği ülkeyi ve ödeme gönderilecek tutarı seçerek transfer ödemesini tamamlayınız.

Bu işlemelerden sonra ekrana bir MTCN numarası yani para transfer kontrol numarası gelecektir. Bu numarayı alıcı kişiyle paylaşmanız gerekmektedir. Alıcı kişi bu numarayı girerek kimlik belgesi ile gönderilen tutarı hesabına çekebilir.

Western Union ile Para Çekme Nasıl Yapılır?

Karşı bir ülkeden Western Union ile hesabınıza para gönderildiyse, bu parayı 3 farklı yol ile alabilirsiniz. Bunlar, Western Union acentaları, banka şubeleri ve bankaların internet bankacılık şubeleridir.

Bu ödeme seçeneklerinden hangisini kullanırsanız kullanın, gönderen kişinin temel transfer bilgilerini bilmeniz gerekmektedir. Bunlar, gönderen kişinin adı soyadı, para gönderilen ülke, gönderilen para tutarı ve MTCN’dir.

Banka Şubesi veya Western Union Acentaları

Tercih ettiğiniz herhangi bir Western Union acentası veya banka şubelerinden birini ziyaret edin ve transfer ayrıntılarını paylaşarak hızlı ve kolay bir şekilde ödeme alın.

İnternet Bankacılığı ile Ödeme Alma

Western Union anlaşmalı bankalardan herhangi birinden oldukça kolay bir şekilde gönderilen parayı almak mümkün oluyor. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin.

 • İnternet Bankacılığına kimlik ve parola bilgileriniz ile giriş yapın
 • Para transferleri bölümüne gelin ve Western Union’u seçin

Transfer ayrıntılarını girerek paranın aktarılmasını istediğiniz hesabı seçin. Bu hesap seçiminden sonra, para istediğiniz hesaba aktarılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu