Öğrenciye Kredi Veren Bankalar, Limitleri ve Şartları 2023

Ülkemizde pek çok banka öğrencilere eğitim hayatlarında destek olmak amacıyla kredi vermektedir. Bu krediler sayesinde öğrenciler eğitim ve öğretim hayatlarını daha rahat geçirmekte ve maddi sıkıntıların eğitimlerini engellemesine izin vermemektedirler.

Üniversiteye yeni başlayacak ya da eğitime devam eden öğrenciler hangi bankalardan kredi çekebileceklerini ve hangi bankaların kendilerine kredi kartı vereceğini araştırmaktadır. Bu yazımızda sizlere öğrencilere hangi bankaların kredi verdiği ve bankaların kredi vermek için hangi şartları istediği gibi bilgileri aktaracağız.

Öğrencilere Kredi Veren Bankalar 2023

Öğrencilere kredi veren bankalar öğrencilerden kefil ya da gelir belgesi talep etmemektedirler. 2023 yılı içinde öğrencilere kredi veren bankalar şu şekildedir;

 • Akbank
 • Denizbank
 • HSBC
 • İş Bankası
 • Odeabank
 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası

Öğrenciler için Kredi Alabilme Şartları 2023

Kredi başvurusu yapan öğrenciler, bankaların belirlemiş olduğu şartlara uygun olmalıdırlar. Aksi halde kredi talepleri reddedilmektedir. Her bankanın talep ettiği şartlar birbirinden farklı olabilir. Öğrenciler için kredi alabilme şartları şu şekildedir;

 • 18 yaş ile 25 yaş arasında olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

Kredi alabilmek için istenen belgeler ise şunlardır;

 • Bankaların verdiği tüketici kredisi (imzalanmalı ve onaylanmalıdır)
 • Kimlik kartı, ehliyet ya da pasaport fotokopisi

Pek çok banka 18 – 25 yaş aralığında olmasına rağmen açık öğretim öğrencilerine kredi vermemektedir.

Üniversite Öğrencisine Kredi Veren Bankalar 2023

Üniversite öğrencilerine 2023 yılında; Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, HSBC, İş Bankası, QNB Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası kredi vermektedir.

Yukarıda saydığımız tüm bankalar öğrencilere kredi imkanı sunmaktadır. Bankaların şartlarına uyan ve verdiği kredi miktarını uygun gören öğrenciler kısa sürede kredilerini alabilirler.

Akbank Öğrenciye Uygun Kredi

Akbank, öğrencilere 40 bin TL’ye kadar kredi imkanı sağlamaktadır. Kredinin yanı sıra öğrencilere Akbank Exi26 kredi kartı da veren banka, bu kart ile öğrencilerin giyimden gıdaya pek çok ihtiyacını karşılamasını sağlıyor. Öğrenciler Akbank Exi26 kartını bankamatik olarak da kullanabilir. Yani aileleri para gönderdiğinde bu kartı kullanarak paralarını çekebilirler.

Akbank’tan kredi çeken öğrencilere aileleri para gönderdiğinde kesinti yapılmamaktadır. Eğer öğrencinin yakınında Akbank ATM’si yoksa parasını başka bir bankanın ATM’sinden hiçbir kesinti yaşamadan çekebilir. Akbank Exi26 kredi kartı için başvuru şartları ve istenen belgeler şunlardır;

 • 18 yaş ile 26 yaş arasında olmak
 • Öğrenci kimlik belgesi
 • Üniversiteyi kazandığına dair belge
 • Yurtta kaldığını gösteren yazı ya da ikametgah belgesi

Yapı Kredi Bankası Üniversite Öğrencilerine Kredi

Yapı Kredi Bankası devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilere ve özel okul öğrencilerine “Eğitim Kredisi” adı altında kredi imkanı sunmaktadır. Bu kredi dosya masrafsız, düşük faizli ve en fazla 60 ay vadeli olacak şekilde 50 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Öğrenciler nakit avans ihtiyaçları için Play Öğrenci Kartı çıkarabilirler. Bu kartla öğrenciler para çekebilir, başka hesaplara para transferi yapabilir ve anlaşmalı mağazalardan alışveriş yapabilirler. Bu kartı kullanarak yapılan internet alışverişlerinde 10 TL ve 20 TL kazanılabilir.

Denizbank Öğrencilere Eğitim Kredi

Denizbank öğrencilere kredi verirken kefil, belge ve formalite istemez. 60 ay vadeli eğitim kredi vererek öğrencilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamayı hedefler. Eğer öğrencinin kredi notu yüksekse kredi başvurusu hızlı bir şekilde onaylanabilir. Denizbank’ın verdiği eğitim kredisinin faiz oranı aylık 1,49’dur.

Türkiye Ekonomi Bankası Öğrenciye Uygun Kredi

Hem kredi hem de ÜniversiTEB adı altında kredi kartı imkanı sunan TEB, öğrencilere destek veren bankalardan biridir. ÜniversiTEB ile alışveriş yapan öğrenciler indirimlerden ve kampanyalardan yararlanabilir, harcadıkça bonus kazanabilirler. Bu kartı kullanan öğrenciler sinemalarda ve tiyatrolarda yüzde 50’ye varan indirimlerden faydalanabilirler. 

Öğrencilerin öğrenci kartlarından diğer kartlara yaptıkları EFT ve havale gibi işlemlerde TEB, öğrencilerden hiçbir kesinti yapmaz.

HSBC Öğrenci Kredisi

HSBC düşük faizli ve uzun vadeli kredi imkanı sunmaktadır. HSBC Kampüs Kart alan öğrenciler, anlaşmalı mağazalarda yaptıkları alışverişlerden ek taksit ve nakit puan kazanırlar. Diğer bankalarda olduğu gibi öğrenciler HSBC Kampüs Kart ile yaptıkları para transferlerinde ücret ödemezler.

Ziraat Bankası Öğrenci Kredisi

Öğrencilere eğitim kredisi veren kamu bankalarından biri de Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası 60 ay vadeli ve düşük faizli kredi verir. Öğrenciler, kredi puanlarına göre kredi çekebilirler. Ziraat Bankası’na ait olan Genç Kart’ı alan üniversite öğrencileri, hesaplarındaki para bitse bile faizsiz ve masrafsız alışveriş yapabilirler. Ayrıca Genç Kart sahibi öğrenciler 5 yıl boyunca hiçbir kart ücreti ödemezler.

Vakıfbank Üniversite Öğrencilerine Kredi

Vakıfbank öğrencilere hem kredi hem de Like Card isimli kredi kartı vermektedir. Like Card kullanan öğrenciler, yaptıkları harcamalardan puan kazandığında bu puanları istedikleri yerde kullanabilirler. Her 10 TL’lik harcamada 1 TL puan birikir. Puanları 2000 olan öğrencilerin 10 TL’lik harcama hakları olur. Bunun dışında 100 TL ve üstü harcamalar taksitlere bölünebilir.

İşbankası Üniversite Öğrencilerine Kredi

İş Bankası sadece öğrencilere değil çocuklarını okutan ailelere de kredi vermektedir. Eğitim kredisine hem öğrenciler hem de öğrencilerin anne ve babaları başvurabilir. İş Bankası’nın verdiği kredi sayesinde kişiler yüksek lisans ve doktora masraflarını kolayca ödeyebilirler.

İş Bankası’nın verdiği kredi 60 ay vadelidir. Bu kredi ile öğrenciler barınma, ulaşım ve kurs parası gibi ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

İş Bankası’nın üniversite öğrencilerine verdiği kredi kart, İş’te Üniversiteli’dir. Bu karta SMS ile hızlı bir şekilde başvuru yapılabilir. Başvuru yapmak için “ÜNİK (boşluk) T.C. kimlik numarası” yazıp 4402’ye göndermek yeterlidir.

Odeabank Üniversite Öğrencisine Hemen Kredi

Odeabank üniversite öğrencilerine ve özel okul öğrencilerine 20 bin TL’ye kadar, 60 ay vadeli ve düşük faizli kredi vermektedir. Bu kredi sayesinde öğrenciler eğitim hayatları boyunca ihtiyaç duydukları harcamaları kolayca yapabilir ve eğitim hayatlarını daha rahat bir şekilde geçirebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu