Bankaların Derecelendirme Sistemi

Şirketlere kredi verirken kredinin geri ödenip ödenemeyeceğini analiz etmek ve risk hesabı yapmak adına bankaların derecelendirme sistemi bulunmaktadır.

Bankaların derecelendirme sistemi henüz yeni kullanılmaya başlamış bir sistemdir. Derecelendirme sistemi nedir? Bankalar kredi verecekleri kurumların krediyi geri ödeyip ödeyemeyeceği konusunda çeşitli değerlendirmeler yaparlar. Bu yol ile bankalar kurumu derecelendirmiş olurlar. Derecelendirmeden başarıyla geçen kurumlar için kredi sorunsuz olarak verilmektedir.

Bankalar bir ülkenin finans gücünün en önemli ayağıdır. Bu sebeple bankalarda yaşanacak herhangi bir aksaklık büyük etkiler doğurmaktadır. Bu sebeple bankaların yaptığı derecelendirme sistemi doğru değerlendirilmediği takdirde dezavantajlara neden olmaktadır.

Bankalar Derecelendirmeyi Nasıl Yapar?

Bankaların kurumlara kredi verirken derecelendirme yapmasındaki en önemli neden risk hesaplamasıdır. Bankalar derecelendirmeyi nasıl yapar? Bankalar derecelendirme yaptıkları zaman kuruma verdikleri kredi çerçevesinde ödeme konusunda nasıl bir riskle karşılaşacaklarını hesaplamaktadırlar.

Derecelendirme kurum nezdinde yapılmaktadır. Banka kuruma kredi açacağı takdirde kurumun krediyi nasıl ve ne koşullarda geri ödeyebileceği konusunda derecelendirme yaparlar. Derecelendirme onaydan geçtiği zaman kurum için bankalardan yüksek miktarlı krediler açılır.

Kurumlara Kredi Nasıl Verilir?

Kurumlar bankalardan yalnızca derecelendirme konusunda onay aldıkları zaman kredi alabilmektedirler. Kurumlara kredi nasıl verilir? Öncelikle bankalar kurumun gelir ve gider mali dengesini göz önünde bulunur. Ticari hesap hareketleri bu noktada oldukça önemlidir. Eğer ticari hesap hareketlerinde ya da mevcut bir borç varsa bu borcun ödenmesinde bir sorun yaşanmamışsa bu derecelendirme için olumlu bir durumdur.

Devam eden süreçte kurumun piyasadaki konumu göz önünde bulundurulur. Kurumun prestiji ne kadar iyiyse derecelendirme de o kadar olumlu yapılacaktır. Bütün hususlar tamamlandıktan sonra bankanın risk oranı düşük olursa kurum için kredi imkânı doğar.

Bankaların Derecelendirme Sistemi Önemli mi?

Bankalar ülkeler için mali anlamda en önemli kurumlardan biridir. Bu sebeple bankalarda yaşanacak herhangi olumsuz bir durum ülke ekonomisini de etkileyeceğinden derecelendirme sisteminin doğru yapılması oldukça önemlidir.

Bankaların derecelendirme sistemi önemli mi? Kurumların derecelendirmeden geçmesi piyasadaki prestijleri için oldukça önemlidir. Bankaların derecelendirme sistemi olumlu sonuçlandığında bu kurumların mali durumlarının da iyiye gittiğinin ya da iyi olduğunun en büyük göstergelerinden biridir.

Türkiye’nin Güncel Kredi Notu Hangi Seviyede?

Türkiye’nin bugün ki kredi notu rating notu için 3 şirketin de son değerlendirmelerine göre yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altında bulunmaktadır. Ünlü analiz şirketi Ve Moody’s ile Fitch’e göre ise bu derecelendirme sistemi olarak yatırım yapılabilir olarak görünüyor.

Bankaların Derecelendirme Sistemi Neden Önemlidir?

Borç ödemenin yanı sıra aynı zamanda burada yer alan faiz oranı arasında bulunan ilişkiyi göstermesi ile beraber borçlanma maliyetlerini de belirlediği için önem taşıyor. Özellikle borç ödeme riskinin artması ile beraber faiz oranı artar. Eğer borç ödeme riski düşükse faiz oranı da düşmektedir.

Burada devlet kurumlarında derecelendirme sistemi bir ülkenin en yüksek notuna sahip olmaktadır. Dolayısıyla Türkiye derecelendirme notunun yatırım yapılabilir seviyenin altına düşmüş olursa yatırım yapmak isteyenler de burada yatırım yapamaz hale gelecektir. Bunun ile birlikte burada yer alan Türk şirketlerin de rating yatırım yapılabilir seviyenin altına düşmüş olması gerekiyor.

Burada aynı zamanda bir Türk şirketi/bankası olarak aynı zamanda finansal olarak göstergeleri de kendine özgü ve eş değeri olan bir Amerikan/Avrupa şirketi/bankasından daha yüksek olduğu zaman bu banka ve şirketler o bankaya borçlanacaktır. Özellikle bugün kredi kartlarımız üzerinde yer alan VİSA ve Mastercard logolarını da görebilirsiniz. İşte ülkemizde ki birçok banka bu kredi kartı derecelendirme sistemi altyapısını kullandığı için kartlarında da bu işaretler yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu