Hızlı Kredi Notu Yükseltme Teknikleri 2023

Taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi bazı krediler, kredi notunuzun düşük olması halinde kolayca geri çevrilebilmektedir. Bu tür olumsuz bir durumla karşılaşmamak için kredi notu nasıl yükseltilir bunun için girişimlerde bulunmalısınız. Ayrıca kredi notu sadece bankalardan kredi çekerken gerekli olmayıp, aynı zamanda cep telefonu alacağınız zamanda bile sorgulanmaktadır.

Hatta birçok yerde araba ve ev kiralarken bile bazı şirketler kredi notunuza bakmaktadır. Kredi sicillerinde tüm geçmişlerine dair bankalarla olan ilişkileri yer almaktadır. Firma ve şirketler sizin geçmiş dönem banka hareketlerinize bakarak bir not veriyorlar. Aldığınız bu not üzerinden de nakde ya da herhangi bir ihtiyaç kredisine sıkıştığınızda, sizlere para verilip verilmeyeceğini belirlemektedir.

Daha açık ifade edecek olursak, şayet bir finansal yükümlülük altına girecek olduğunuzda kredi notunuz bu borcu ödeyip ödeyemeyeceğinizi bildirmektedir. Peki, kredi notu nasıl yükseltilir ve puanımız en düşük seviye olan 1’den nasıl en yüksek seviye olan 1900’e doğru çıkartılır?

Birçok banka kredi notu 900’ün altında olan kişilere herhangi bir kredi vermeye yanaşmazken, kredi notu 1200 ve üzeri olanlara ise maaş durumlarına göre kredi verebilmektedir.

Kredi Notu Yükseltme Aşamaları 2023

Kredi notunu yükseltmek ve daha fazla para çekmek isteyenler için basit yöntemler bulunuyor. Kredi notu yükseltme aşamalarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Ödemeler tam gününde yapılarak kesinlikle aksatılmamalı
  • Aylık kredi ödeme bütçesine göre kredi alınmalı
  • Kredilerin kesinlikle takibe düşmesine izin verilmemeli
  • Otomatik ödeme talimatı verilmeli
  • Aktif bir şekilde kredi kartı kullanılmalıdır.

Kredi kartı ve kredi borçlarınızla birlikte bankalar üzerinden gerçekleştirmekte olduğunuz faturalarınızın da düzenli ödenmesi, kredi notunuzu doğrudan etkileyip puanınızın yükselmesini sağlayacaktır.

Kredi notu yükseltme aşamaları arasında bulunan bu maddeleri göz önüne alan kişiler daha fazla kredi puanına sahip olacaktır. Bu sayede kredi notu yavaş yavaş yükseleceği için, bir süre sonra kolay bir şekilde istediğiniz kadar kredi çekebilirsiniz.

Bankalar özellikle müşterilerinin takibi düşmelerini istemediklerinden dolayı, kredi verirken bütçeye uygun ödeme planı yaparak müşterilerini mağdur etmemeye çalışmaktadır. Bu sayede müşteriler kolay ödeme seçeneği sayesinde aylık olarak ödemelerini düzenli bir şekilde yaparak kredi notlarını daha fazla yükseltmektedir.

Bankaların Kredi Notu Değerlendirmesi

Kredi notu tüketicilerin daha fazla kredi çekmelerine yardımcı olmaktadır. Kredi notu ile birlikte bankaların belirlenen şartlarını sağlayan tüketiciler rahat bir şekilde kredi çekebiliyor. Kredi notunu öğrenmek isteyenler bankalar aracılığıyla ya da mobil uygulamalar üzerinden kredi notlarını hızlı bir şekilde öğrenebilir. Bankaların kredi notu değerlendirmesi yaklaşık olarak aynıdır. Kredi notu değerlendirmesi en yüksekten en düşüğe doğru şöyledir:

  • Çok iyi 1700-1900
  • İyi 1500-1699
  • Az riskli 1100-1499
  • Orta riskli 700-1099
  • En riskli 1-699

En riskli kredi notuna sahip olan tüketicilerin kredi çekebilme ihtimalleri oldukça düşüktür. Bu yüzden kredi ihtiyacının karşılanması için kredi notunun düşürülmemesine mutlaka dikkat edilmelidir.

Kredi Takibe Düşerse Ne Yapılmalıdır?

Aylık olarak ödenen kredilerin tüketiciye fazla gelmeleri durumunda tüketiciler bir süre sonra kredilerini ödeyemeyerek takibe düşmektedir. Takibe düşen kredi sahipleri bu durumdan kurtulmak için öncelikle var olan borçlarını kapatmalıdır. Kredi takibinin kapatılmadığı sürece kredi notu yükselmeyecektir.

Takibe düşen kişiler müşterisi olduğu banka ile irtibata geçerek yapılandırma talebinde bulunabilir. Yapılandırma sonucu kredi sahipleri ile iletişime geçileceği için mutlaka faiz indirimi ve taksit talebinde bulunarak pazarlık yapılmalıdır. Bu sayede bütçeye uygun yöntemlerle kredinizi ödeyerek takip durumundan kurtulursunuz.

Eğer limiti çok yüksek olan bir kredi kartının borçlanması da yüksekse, kredi notunuz doğrudan düşürülmektedir. Çünkü banka sistemi sizin risklerinizi artmış olarak görmekte olup, borcunuzu ödedikçe kredi notu nasıl yükselir sorusunun cevabını da zamanla göreceksiniz.

Kredi Puanı için Önemli Notlar

Sık bir şekilde kredi kartı ya da kredi talebinde bulunmamalısınız. Bunun sebebi ise bankalar tarafından nakit paraya ihtiyacınız olduğu düşünülecek ve bu da sizin kredi notunuzun düşmesine sebebiyet verecektir. Hele birde kredi ya da kredi kartı başvurularınızdan onay alamazsanız bu notunuzun iyice düşmesine sebep olacaktır.

Bilhassa krediye başvuracağınız zaman, öncesinde kredi karşılaştırma yapmalı ve gelir durumunuza uygun ödeme planını seçmeniz durumunda kredinizin onaylanması kolaylaşacaktır. Siz bu kriterlere uyarak hareket ettiğinizde kredi puanı sorgulama neticesinde notunuzun zamanla arttığını göreceksiniz.

Notunuzu en çok etkileyecek ve düşürecek durumlardan bir tanesi takibe düşen kredinizin olmasıdır. Böylesi bir durumda kredi notunuz 235. Takip süresi dolduğunda, borcunuzu kapatırsanız ve kredili ürünleri kullanmaya başladığınızda düzenli ödeme yaparsanız notunuzda tekrardan yükselecektir. Son olarak şunu da ekleyelim takibe alınmış borçlar, ancak 5 yıl gibi bir süre sonunda risk raporundan çıkmaktadır.

Son olarak; Kredi çekmek isteyenler için kredi notu oldukça önemlidir. Kredi notu yüksek olan kişiler bankalar tarafından belirlenen limite kadar kolay bir şekilde kredi çekebiliyor. Fakat kredi notu düşük olan kişilerin kredi çekme ihtimalleri düşüktür. Üstelik yapılan değerlendirmeler sonucunda kredi notu düşük olanlara kredi dahi verilmiyor. Bu yüzden daha fazla kredi çekmek isteyenler kredi notunu yükseltmelidir.

Kredi notu yüksek olan kişiler ihtiyaç, taşıt ve konut kredilerinden istedikleri krediyi çekerek ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bu yüzden kredi çekmeden önce mutlaka kredi notunun öğrenilmesi ve kredi notuna göre kredi hesaplaması yapılarak kredi başvurusunda bulunulmalıdır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu