Visa Kart ve MasterCart Arasında Bulunan Farklılıklar

Nakit para alışverişindense kart kullanımı daha yaygındır. Visa Kart ve MasterCard iki finans şirketine aittir. Peki Visa Kart ve MasterCard arasında bulunan farklılıklar nelerdir?

Visa Kart ve MasterCard arasında bulunan farklılıklar pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Gündelik hayatta kart kullanımı oldukça yaygındır. Öyle ki nakit kullanımının önüne geçmiştir. Banka ve kredi kartlarının sağ alt köşesinde bir logo bulunmaktadır. Bu logolar pek kimse tarafından fark edilmemektedir. İlgi çekmeyen bu logolar MasterCard veya Visa Kart şirketlerine aittir.

Visa Kart ve MasterCard, nakit para akışlarına kart sistemlerine taşımaktadır. Ödeme sistemi markasıdır da denilebilir. Para akışını sisteme taşırken, komisyon alarak bankaların kullanmasına müsaade etmektedirler. Bu kartlar kullanıldığı zaman bankalar kullandırdıkları kartlar için şirketlere ödemeler yapmaktadır. Visa Kart ve MasterCard için iki dünya devi demek yanlış olmaz. Discover, Amerikan Express gibi bu iki firmaya rakip benzer kuruluşlar olsa da dünya pazarının yüzde 70’i iki şirketin elindedir.

Visa Kart ve MasterCard Arasında Ne Fark Bulunmaktadır?

Visa Kart ve MasterCard Arasında Ne Fark Bulunmaktadır sorusu kullanıcılar tarafından oldukça merak edilmektedir. Aslında pek bir farklılık olmadığı düşünülebilir. Fakat küçük de olsa bazı farklılıklar mevcuttur. İki firma sürekli bir rekabet halinde olup, hangisinin daha fazla kullanıldığı bilinmesi oldukça güçtür. Çünkü kullanım yaygınlığı bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

Bankalar, hangi firmayı kullanacağına avantajlarına bakarak karar vermektedir. Böylece bankalar kendi ödeme sistemini seçmiş olup, her iki taraf açısından da kârlı bir anlaşma olmaktadır. Kart kullanan kişiler ise her iki şirketin bir kartına sahip olarak her iki avantajdan da yararlanabilirler.

MasterCard, 1966 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Çipli ödeme sistemi ile kullanıcılarına kredi kartı ile ödeme yapma imkânı sunmaktadır. Şampiyonlar Ligi ana sponsoru olması itibariyle isminin duyulması oldukça yaygın bir hale gelmiştir denilebilir. MasterCard, Visa Kart’a göre daha çok sponsorluk anlaşmaları yapıyor denilebilir. Ayrıca seyahatlere özel indirimler ve çeşitli avantajlar sağlamaktadır.

Visa Kart ise genel merkezi İngiltere’de bulunan banka ve müşteri arasındaki ödeme transferlerini sağlayan bir kuruluştur. Seyahat teklifleri, belirli restaurantlarda indirimler ve farklı avantajları ile kullanımı son derece yaygındır.

MasterCard ve Visa Kart arasında ki en belirgin fark, 16 haneli olan kart numaraları Visa Kartta 4 rakamı ile başlarken, MasterCard için bu rakam 5’tir. MasterCard para yüklemesi yapılmadan da alışveriş yapma kolaylığı sağlamaktadır. Fakat Visa Kart için durum biraz daha farklıdır. Ön ödemeli olarak kullanılan kartlar mevcuttur. Kişilerin tercih etmiş olduğu bankalar hangi firma ile anlaşmalıysa yararlanılan avantajlarda o doğrultuda olmaktadır.

MasterCard Mı Visa Kart Mı Tercih Edilmeli?

Ülkemizde bulunan bütün ATM’lerde MasterCard ve Visa Kart kullanılmaktadır. Peki MasterCard mı Visa Kart mı tercih edilmeli? Her iki kuruluş da farklı avantajlar sunmaktadır.

Bu avantajları detaylı şekilde incelemeli ve kişiler kendileri için en uygun olan hangisiyse ona yönelmelidir. Birinin diğerinden çok daha fazla avantajı olduğu söylemek yanlış olur.

MasterCard ve Visa Kart en bariz farkları logoları olan iki firma, geçmiş zamanda belirgin farklar içerse de günümüzde bu farklar eriyerek kaybolmuştur. Avrupa pazarında Visa Kart hâkimiyeti daha fazla olmakla birlikte, Amerika pazarında MasterCard hâkimiyetinin daha fazla olduğu söylenebilir.

Fakat Visa Kart ve MasterCard ile anlaşması olmayan hiçbir banka kuruluşu mevcut değildir. Bu yüzden dünyanın neresine gidilirse gidilsin her iki kuruluş için de sorunsuz bir şekilde kart kullanımı mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu