Trendyol Satışlarını Arttırmanın 10 Yolu 2023 Nisan

Bugün sizlere Trendyol‘da satışların nasıl artırabileceğinden bahsedeceğim. Mağazaya müşteri hangi yöntemlerle çekilir. Satışlar nasıl artar hakkında bilgi vereceğim. Hadi bakalım nasıl artabiliyormuş.

1. Doğru Ve Eksiksiz Ürün Açıklaması

Ürünlerin başlıkları kesinlikle araştırarak yazılmalıdır. Başlık yazılmadan önce pazaryeri içerisin de bir araştırma yapmak en doğrusu olacaktır. Diğer satıcılar o ürünle ilgili hangi başlıkları koyduğu inceleyin ve fikir edinin. Öyle bir başlık koymalısınız ki gören kişinin dikkatini çekmeli.

Müşterinin ihtiyacını karşılayabilmelidir. Başlık yazarken karakter sayısına dikkat edilmeli altmışı geçmemesi gerekir. Ürünün açıklamasını ve özelliklerini kesinlikle eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Ürünün açıklamasını yaparken dikkat çekici cümleler yazılmalıdır. Müşterinin kafasında bence soru bırakılmamalıdır.

Çok fazla teknik içerik yazıp da boğmamak daha iyi olur buna da dikkat etmek gerekir. Mesela diyelim bir bayan pantolon arıyor beyaz renk piere cardin marka kadın pantolonları olarak yazılırsa dikkat çekici ve güzel olur. Ürünün fotoğrafları net olmalıdır ve dikkat çekici olmalıdır. 

Tek bir fotoğrafla da kalınmamalı kesinlikle birden fazla fotoğraf yüklemek daha iyi olacaktır. Eğer ürününüz bir kıyafet ise bir mankenin üzerinde çekerseniz daha iyi olur çünkü müşteri nasıl göründüğünü görmek ister.

Ürününüz bir ayakkabı ise mankenin üzerinde yandan ve arkadan nasıl görüldüğünü nasıl olduğunu çekerek müşterinin kafasında ki soru işaretleri gitmiş olur. Böylelikle daha fazla müşteri çekersiniz hem de daha fazla satış yapmış olacaksınız.

2. Buybox Yöntemi

Buybox yönteminde amaç diğer satıcıları karşılaştırarak en ucuz olanı en üste göstermektedir. Amazon’unda kullandığı bir yöntemdir. Denenebilir bir yöntem. Üst sıralarda olduğunuzda harika bir satış artışı gerçekleşebilir. Buybox da fiyatınızı en iyi fiyat yapın ve sonra stokunuzu artırın kesinlikle satışlarda artış olacaktır. Satıcı puanınızı artırarak buybox da en üst sırada yer alabilirsiniz.

3. İndirim, Push Bildirimi, Favoriler

Satmış olduğunuz bazı ürünleri müşteriler daha sonra satın almak için favorilere ekliyorlar. Bir ürün ne kadar fazla favorilere eklenirse o kadar fazla satış potansiyeli bulunmaktadır.

Favorilere eklenen ürünleri zaman zaman indirim yaparak ilgi çekici hale getirmiş olursunuz. Favoriye eklenen ürün indirime girdiği anda müşterilere bildirim gider ve böylelikle satışlarda artma gözlenir. Favorileri takip edin ve az da olsa bir miktar indirimle bir sürü satış yapabilirsiniz.

4. Pusula Kısmı

Satıcı panel kısmında bulunan pusulayı sürekli kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü orada hangi üründen ne kadar satılmış, hangi ürün ne kadar beğenilmiş… Kısacası tüm istatistikleri gösteriyor. Bunları kontrol ederek daha doğru analizler yapılıp, daha fazla satış yapılabilir.

5. Müşterinin İhtiyaçları

Müşteri ihtiyaçları her zaman ve sürekli değişir. Bu değişimler bazen mevsimsel bazen de dönemsel olabiliyor. Müşteri ihtiyaçları çok iyi gözlenmeli, araştırmalı ve incelenmelidir.

Buna göre de ürün belirleyip satış yapılmalıdır. Satış yorumları da mutlaka okunmalıdır. Bu yorumları da dikkate alarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Satıcı ve ürün değerlendirmelerini okuyarak müşterinin ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi sahibi olursunuz.

6. Kampanya Katılım

Trendyol son zamanlar da kampanyalarını artırdı. Kampanyalara katılmaya gayret edilirse kesinlikle satışlar artacaktır. Bu yüzden kampanyaların müşterilerin ilgisini çekecek kampanyalar yapılabilir. Böylelikle kesinlikle satışlar artacak ve kampanya katılım artacaktır.

Kampanyalar ile ilgili reklamlar da artırılırsa kesinlikle satışlar artacaktır. Tabi ürünlerin fiyatları da kampanyaya uygun şekilde olmalıdır. Böylelikle bu kampanya sayesinde baya bir müşteri çekerek, baya bir satış yapılmış olur. Doğru ürün ve doğru fiyatla kampanya yaparsanız daha fazla satış elde edebilirsiniz.

7. Kuponlar ve Reklamlar

Satış potansiyeli yüksek olan ürünlerde kesinlikle kupon yapılmalıdır. Kupon müşteriye belirli bir ürün aldıktan sonra işte 20 TL kupon gibi bu yapılırsa daha fazla satış yapılacaktır. Ürünlerinize ilgi çekici reklamlar yaparsanız daha fazla satış yapılır ve ismi daha fazla duyulur. Pazaryerinde reklamlarınız yayınlanırsa daha fazla satış yapma ihtimaliniz yükselir. Bu şekilde satışlarınız artacaktır. Kesinlikle kupon ve reklamsız olmayacağını düşünüyorum.

8. Ürün Çeşitleri

Ürün çeşitleri fazla olursa daha fazla satış yapılır. Fiyat avantajı iyi olan, müşterinin beğeneceği ürünler satılmalıdır. Bunun için bence trendleri çok yakından takip etmelisiniz. Böylelikle satışlarınız kesinlikle artacaktır. Pazaryerini iyi incelemelisiniz hangi ürünlerin daha fazla satıldığını inceleyin ve tespit edin. Böylelikle hem müşterileriniz hem de satışlarınız mutlaka artacaktır.

9. Yüksek Talep Ve Stok

Yüksek talep eden ürünlerinizi bol bol stoklayın. Talep edilen ürünler ne kadar çok varsa o kadar satılır. Bu yüzden talep edilen ürünlerin stokta bulunması çok önemlidir. Tabi kesinlikle hataya düşüp stok sayısını fazla göstermeyin sonra temin edemediğinizde ceza yiyebilirsiniz.

Bu yüzden stok sayısı doğru girmeniz ve talep edilen ürünleri olduğu kadar stoklamanız gerekmektedir. Böylelikle satışlar artacaktır. Satılmayan ürünleriniz varsa onlara da indirim uygulayarak satılmasını sağlayabilirsiniz.

10. Satış Mağazası

Satış mağazası kısmını kesinlikle aktif etmeniz gerekmektedir. Bu kısıma ilgi çekici sizi anlatan görseller koymalısınız. Böylelikle daha fazla müşteri çekebilirsiniz. En çok satan kategorilerini eklemeyi unutmayınız. Böylelikle yeni gelen bir müşteri rahatlıkla inceleyebilir.

Ayrıca müşteri sizi takip edilenler listesine bile böylelikle ekleyebilir. Bir mağaza ne kadar fazla takipçisi varsa o kadar bilinir ve takip edilir. Böylelikle satışlarınızın artacağını düşünüyorum. Özel bannerlar ve özel listelerle daha da fazla müşteri elde edebilirsiniz.

Trendyol ’da satışların artmasıyla ilgili 10 maddede açıklamaya çalıştık. Ama Tabiki de bunlarla sınırlı değildir. Her mağazanın işleyişi farklı olabilir. Müşteri kitlenizi en iyisi sizler tanırsınız bu yüzden kendinize göre bunları ayarlayabilirsiniz. Genel olanları saydık. Umarız beğenirsiniz. Bol kazançlar ve bol müşterileriniz olması dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu