Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur? 2023

Beden eğitimi öğretmeni anaokulu ortaokul ve lise seviyesine kadar tüm örgün eğitimde çocuklar ve gençler için fiziksel aktiviteye katkı sağlar. Beden eğitimi öğretmeni oyun spor ve egzersizleri düzenleyen ve yaptıran meslektir. Özelikle anasınıfında giden küçük çocuklarda fiziksel gelişim ve motor becerisine katkı sağlamayı amaçlar.

Lise seviyesindeki gençlerde ise yeme alışkanlıkları ile uygun oyun ve spor aktiviteleri yapmayı amaçlar. Oldukça eğlenceli bir meslek olan Beden eğitimi öğretmeni olmak için nereye başvuru yapılması gerektiği de merak edilen konular arasında yer alır.

Beden Eğitimi Öğretmeni Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Beden eğitimi öğretmeni olabilmek için adayların lisans eğitimlerini tamamlamaları gerekiyor. Beden eğitimi öğretmeni olmak isteyenler üniversite spor bilimleri fakültelerinden mezun olması gerekmektedir.

Bu fakülte bulunan beden eğitimi ve spor eğitim öğretmenliği, veya antrenörlük, egzersiz ve spor bölümleri engellilerde egzersiz ve spor öğretmenliği gibi farklı bölümler bulunmaktadır. Bu bölümlerden mezun olanlar yetenek sınavlarına girerek başarılı olmaları halinde beden eğitim öğretmeni olabilme fırsatı bulurlar.

Beden Eğitimi Öğretmeni Olmak için İstenen Şartlar ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Beden eğitim olmak için gerekli şartlar ve istenen evraklar şunlardır;

  • Üniversite mezunu olmak KPSS sınavından atama için iyi bir puan almak
  • Türkiye sınırlarından görev yapmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak 
  • Hükümlü olmamak
  • Sicil kaydının temiz olması

Bunların yanı sıra;

  • Beden eğitimi öğretmenliğine ilgi duymak
  • Spor aktiviteleri ile daima iç içe olmak
  • Üniversitelerin 4 yıllık eğitim ve beden eğitim öğretmeni bölümünde mezun olmak
  • Çocuklar ve genler ile iyi anlaşabilmek

Beden Eğitimi Öğretmeni Çalışma Saatleri ve Maaşları Nelerdir?

Devlet okulunda beden eğitimi öğretmeniyseniz genel olarak; sabah 9 ile öğleden sonra saat 15’e kadar çalışma saatleri bulunur. Özelde beden eğitim olmak için ise ta özek eğitim kurumlarının çalışma saatlerine göre değişebilir.

Özelde ek ders verme imkânı da bulunduğundan dolayı çalışma saatleri biraz uzayabilir. Beden eğitim öğretmeni maaşlar ise minimum 6750 Türk lirası, maksimum ise 9.840 Türk lirası arasında değişmektedir. Tabi özel okullardaki fiyatlar biraz daha farklı olmaktadır. Özelde görev yapan bir beden eğitim öğretmeni ek ders verdiği zamanlar maaşlar 10 bin Türk lirasını geçebilir.

Beden Eğitimi Öğretmeni Olmak İçin Kaç Puan Gerekli?

Aslında beden eğitimi olmak için gerekli en önemli şart KPSS puanında yeterli bir puan elde etmiş olmanız gerekmektedir. Bunun dışında beden eğitim öğretmenliği taban puanlar temel yeterlilik testinden en az 150 en fazla ise 300 puan almış olmak ve alan yeterlilik sınavından ise en az 1701 puan almış olunması gerekir. Beden eğitimi öğretmenliği bölümü taban puanı ise 317,61250 olarak belirlenmiştir

Ayrıca beden eğitim öğretmeni olmak isteyenler KPSS sınavından ise en az 87 puan almış olması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu