Köfte ve Kokoreç Dükkanı Açma Maliyeti, İşlemleri ve Kazancı

İş yaşamında insanların karşısına çok sayıda seçenek çıkıyor. İnsanlar kendi yetenekleri ve istemleri doğrultusunda kamuda devlet memuru olarak, özel sektörde farklı konumlarda mavi yakalı ya da beyaz yakalı olarak çalışabiliyor.

Lakin maaşlı olarak çalışmak istemeyen insanlar kendi işyerlerini açma yoluna gidiyorlar. Burada da çok farklı işyerleri bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de bu yazıda detaylarına yer vereceğimiz köfte ve kokoreç dükkanı açma işidir. Yazımız da bu konu ile doğrudan alakalıdır. Dilerseniz adım adım başlayalım.

Köfte ve Kokoreç Dükkanı Açmak Mantıklı ve Karlı mıdır?

İlk merak edilen şey acaba köfte ve kokoreç dükkanı açma karlı mıdır sorusunun yanıtıdır. Hemen buna yanıt vermek gerekir ise şu şekilde bir açıklama yapılabilir. Eğer doğru yerde, kaliteli malzemeler ile temiz, hijyen sanitasyon kurallarına uygun bir köfte kokoreç dükkanı açılır ise son derece karlı bir iştir. Dahası işyerinde hem kokoreç hem de köfte olması son derece avantajlıdır.

Örneğin iki arkadaştan birisi köfte diğeri kokoreç seviyor ise bu dükkan ikisine de hitap edecektir. Üstelik gerek köfte, gerek kokoreç ülkemiz kültüründe olan ve birçok insanın favori yiyeceğidir. Ekmek arası köfte ya da ekmek arası kokoreç günün her saati tüketildiği için böylesi bir dükkanı açmak son derece akılcı bir yaklaşımdır.

Köfte ve Kokoreç Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Para Gerekli ve Aylık Kazancı Nedir?

Köfte ve kokoreç dükkanı açma maliyeti kente, kentin içinde bulunulan lokasyona göre değişir. Reklam tabela giderleri, dekorasyon, mobilya alımı, alet edevat alımı, kuruluş maliyetleri gibi ana maliyetler göz önüne alındığında 2023 senesi için ortalama olarak eğer dükkan kira değil ise 70.000 TL civarındadır. Bir markanın bayilik alma işlemi ise rakam 500.000 TL değerine kadar çıkabilir.

Yarım ekmek köfte ekmek de yarım ekmek kokoreç 20 TL ye satıldığında buradan elde edilecek net kar 8 TL civarında olacaktır. Benzer durum porsiyon olanlar için de geçerlidir. Ortalama olarak günde net kazanç iyi bir yerde saat 11.00 ile 24.00 arasında çalışıldığında 750 ile 1000 TL arasında olacaktır. Her gün dükkan açık olduğu zaman ortalama net kazanç 20.000 TL ile 35.000 TL arasında değişecektir.

Köfte ve Kokoreç Dükkanı Açmak İçin İlk Önce Nereye Başvurmak Gerekir?

Köfte ve kokoreç dükkanı açma noktasında ilk başvurulması gereken yer kişinin işyeri açmak istediği yerde olan Belediyedir. Belediyeye gidildikten sonra ilgili belediyenin ruhsat veren bölümüne başvuru yapılması gerekir. İlk adım bu şekilde atılır.

Köfte ve Kokoreç Dükkanı Açma Ruhsatı Almak Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Köfte ve kokoreç dükkanı açma için gerekli olan belge ve evraklar aşağıda yazılı olduğu biçimdedir:

  • İşyerini açacak olan kişinin kimlik fotokopisi
  • Eğer açılacak olan işyeri kiralanıyor ise kira kontratı
  • Eğer işyeri kişinin kendisine ait ise tapu fotokopisi
  • Binanın depreme karşı dayanıklı olduğunu gösteren belgeler
  • Ticaret odası ya da Esnaf Sanatlar Odası kayıt belgesi
  • İtfaiyeden alınan belge
  • Vergi levhası fotokopisi

Bunlar standart olarak ruhsat almak için istenen evraklar olmakla beraber kimi durumlarda istenen başka evraklar da olabilir. Belediyelere göre istenen evraklar değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu