2 Yıl Ödemesiz Faizsiz Tavuk Çiftliği Açma Yöntemleri 2023

Tavukçuluk faaliyetlerine ilişkin çeşitli amaçlarla verilen 2 yıl ödemesiz faizsiz tavuk çiftliği kredisi devlet desteklidir. Hindi, ördek, kaz yetiştiriciliği, salma tavukçuluk, çiftlik kurulumu gibi amaçlarla kullanılabilen bu kredi, Ziraat Bankası tarafından verilir. Yumurta tavuk çiftliği ya da etlik tavuk çiftliği kurulmak istenildiğinde bunların maliyeti standart yumurta yetiştiriciliğine kıyasla yüzde otuz daha fazladır.

Bu nedenle bunlardan birini yapmak isteyenler sıfırdan başlamak yerine tavuk çiftliğine yönelik hazır kurulum yapan projelere göz atabilir. Böylece devlet destekli ve Ziraat Bankası aracılığıyla verilen faizsiz ya da düşük faizli tavuk çiftliği kredisi daha kolay alınacaktır.

2 Yıl Ödemesiz Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredi Koşulları

Devlet destekli tavuk çiftliği hibesi için 18 ile 65 yaş aralığında olmak gerekir. Ziraat Bankası tarafından verilen krediyi kullanabilmek için çiftçi kayıt sisteminde yer almak, tarım ile ilgili bölümden mezun olmak veya üç yıl boyunca hayvancılık ile uğraşıldığını belgeleyebilmek, hayvancılık kayıt sisteminde bulunmak gerekir.

Bunlara ek olarak banka başvuruda bulunacak kişiden özel şartlar da talep edebilir. Gerekli koşulları sağlayan kişiler hibe destekli kredi olanağından yüzde seksen oranına kadar yararlanabilir. Kredi işlemlerini tamamlamak için en yakın Ziraat Bankası şubesine gidilmesi gerekir.

Tavukçuluk Kredisi Genel Şartları

Tavukçuluk kredisi alabilmek için asgari hayvan sayısı şartını sağlıyor olmak gerekir. Bu sayılar damızlık yumurta yetiştiriciliği ve kaz, bıldırcın ya da ördek yetiştiriciliği için 1000, deve kuşu yetiştiriciliği için 100, hindi yetiştiriciliği için 5000 adet olarak belirlenmiştir.

Kredi başvurusu yapmadan önce bu sınırları bilmekte yarar vardır. Böylece yapılan bireysel başvurunun kabul edilme olasılığı daha da artacaktır.

Prefabrik Tavuk Çiftliği Maliyeti

Prefabrik tavuk çiftliği maliyetleri için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tavuk çiftliği verirken, KOSGEB bünyesinde bu işe yönelik hazırlanacak proje seçeneği bulunmamaktadır.

2000 tavuk kapasitesine sahip prefabrik gezen tavuk çiftliği yaklaşık olarak 50.000 lira maliyetle inşa edilebilir. Buna alternatif olarak sıfırdan çiftlik kurmanın yerine satılık ya da faal durumda olan çiftlikler tercih edilebilir. Mevcut maliyetleri karşılamak adına devlet tarafından verilen kanatlı kümes hayvancılığı destekleri için başvuru yapılabilir.

Ancak bunun için gerekli koşulları sağlıyor olmak gerekir. Tavuk çiftliği açmak hakkında daha detaylı bilgilere Tavuk Çiftliği Açma Şartları ve Maliyeti Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Yumurta Tavuk Yetiştiriciliği

Yumurta tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyenler için hazır olarak kurulmuş ve anahtar teslim olan tavuk çiftlikleri hazırlanmaktadır.

Bununla ilgili proje firmaya teslim edildikten sonra çoğu insan hibe desteği ve tavuk çiftliği kredisi alabilmek için işlemlere başlamaktadır. Devlet tarafından verilen tavukçuluk kredisi destekleri iki farklı şekilde uygulanmaktadır.

Buna göre damızlık kanatlı hayvancılık işletme kredisi ve damızlık kanatlı üretimi için verilen yatırım kredileridir. Destek için kullanılacak hazır tavuk çiftliği ile hem projeden hem de maliyetten avantaj elde edilebilir.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Desteği Verir Mi?

KOSGEB canlı havyan alımı için destek vermemektedir. Bu nedenle KOSGEB tavuk çiftliği desteği almak için proje hazırlamakla boşuna uğraşılmamalıdır. İnternette yer alan KOSGEB hayvancılık kredisi, hayvan almak için KOSGEB kredisi ve buna benzer haberlere itibar etmemek gerekir. KOSGEB hibe ödemeleri sadece iş kurmak isteyenlere yönelik olarak verilmektedir.

Verilen ödemeler destek niteliğinde olup iş için gerekli olan harcamalar fatura edilir ve projenin onaylanmasıyla birlikte bu harcamaların finansmanı KOSGEB tarafından yapılır. Bunun için önemli olan nokta projeyi istenilen şekilde hazırlamak ve onay almaktır.

Ayrıca kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde devlet desteği ile ilgili bilgi almak için Devlet Destekli Tavuk, Kaz ve Tavşan Yetiştiriciliği yazımıza göz atabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tavukçuluk Kredisi

Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi belli faiz oranı ve vade seçenekleri karşılığında geri ödemeli olacak şekilde verilir.

Devlet tarafından verilen hibe desteklerinden ayrı olarak bu krediyi almak mümkündür. Banka tarafından verilen kredi, salma tavukçuluk, organik yumurta tavukçuluğu, piliç yetiştiriciliği gibi amaçlarla verilir. Bunlar için dosya masrafı, komisyon, sigorta, faiz ve buna benzer giderler olmaktadır.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi için gerekli belgeler arasında nüfus cüzdanı, çiftçi kayıt sistemi belgesi, tarım işletmesini teşvik edici belgeler, kredi karşılığında gösterilecek teminatlarla alakalı belgeler, bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerin son 3 yılına ilişkin gelir tablosu ve bilançosu gibi belgeler istenir.

Banka bu belgelerin sayısını kişiye özel olarak arttırıp azaltma yetkisine sahiptir. Bu durum tavuk çiftliği kredisi başvurusu esnasında ortaya çıkmaktadır.

Ziraat Bankası Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi

2023 yılı için Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası faizsiz kredi desteği vermektedir.

  • Damızlık kanat yetiştiriciliği ve kanatlı yetiştiriciliği için iki farklı şekilde verilen bu destek ödemeleri için 5.000.000 TL üst limit belirlenmiştir.
  • Damızlık kümes hayvanı yetiştiriciliği, yatırım ve işletme dönemleri için sıfır faizli kredi olanağı sunulur.

Damızlık yetiştiriciliği haricinde bulunan hayvancılık türleri için işletme döneminde %50 faiz indirimi, yatırım döneminde ise %25 faiz indirimi uygulanır. Bu indirimlerden yararlanabilmek için bazı şartları sağlıyor olmak gerekir.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi Faiz İndirimi

Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi faiz indirimi detayları Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Buna göre kanatlı sektörü için atıl işletme alımı, kadın çiftçi ya da girişimci, sözleşmeli üretim, 40 yaşının altında olan genç çiftçi ya da girişimci gibi kategorileri sağlıyor olmak gerekir.

  • Bu kapsamda verilecek kredi için üst sınır beş milyon lira iken yatırım ve işletme dönemleri için uygulanabilecek en yüksek indirim oranı %55 ile %80 olarak ifade edilir.

Kredi başvurusu yapan çiftçinin hangi dönemde yer aldığı kredi talebinin ardından bankada geçerli olan teamüllere göre banka tarafından belirlenir. Listede yer alan genç çiftçi projesi için başvuru yapma koşulları arasında bölgedeki nüfusun yirmi binin altında olması da yer almaktadır.

Tavuk Çiftliği Hibe Desteği

Her yıl olduğu gibi 2023 yılı için de hayvancılık sektörünü desteklemek adına hibe ödemeleri yapılmaya devam etmektedir. Devlet desteği genç çiftçi projesi, devlet destekli salma tavukçuluk kredisi gibi farklı isimlerle verilmektedir.

Genç çiftçi projesi için verilen hibe desteği 30₺ ile 50₺gibi tutarlardadır. Kişinin elindeki sermayeye ilave olarak verilen bu hibeler için gerekli şartları sağlıyor olmak gerekir. Ayrıca Tavuk Çiftliği Rehberi yazımızı okuyarak tavuk çiftliği açmak ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kredisi ve Şartları 2023

3 Ocak 2023 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’ye göre kanatlı damızlık yetiştiriciliği kredisi için 10 milyon, kanatlı sektörü kredisi için ise 5 milyon lira üst limitli kredi verilmektedir.

Damızlık yetiştiriciliğinde işletme ve yatırım dönemleri için %75 faiz indirimli kredi; kanatlı sektörü kredisinde ise yatırım dönemi için %25 ve işletme dönemi için % 50 faiz indirimli kredi olanağı sunulur.

  • Bu indirimlerden yararlanabilmek için kredi başvuruları Ziraat Bankası’na ya da Tarım Kredi Kooperatifine şahsen yapılır.
  • Başvuruda bulunacak kişinin mutlaka çiftçi kayıt sistemine kaydının bulunması gerekir.

Bununla birlikte kredi notu düşük olanların bu destekten yararlanmaları söz konusu değildir. Bunu teyit etmek adına gerekli veriler Kredi Kayıt Bürosu’ndan alınır. Verilecek olan faizsiz hayvan kredisi için ipotek, kefil ya da buna benzer teminatlar talep etme hakkı bankaya aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu