Sağlıklı Bir Hayat İçin Ne Yapmalıyım? 2023

Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmek herkesin kendi elinde. Vücut ve zihin sağlığı yerinde olduğunda, yaşam kalitesinin arttığı bir gerçek. Günlük hayatta yapılacak birkaç ufak değişiklikle çeşitli hastalıklardan korunarak sağlıklı bir ömür geçirmek mümkün. Bunun için yapılması gerekenler: 

 • Beslenme düzenine dikkat etme, dengeli ve sağlıklı beslenme, 
 • Düzenli ve yeterli uyku, 
 • Spor yapma, 
 • Güneş ışınları, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durma, 
 • Stresle baş etmeyi öğrenme, 
 • Bol bol su tüketme, 
 • Temizlik ve hijyen faktörlerini günlük hayata dengeli şekilde entegre etme, sağlıklı bir hayat için ne yapmalıyım sorusunun cevabını karşılayan unsurlardır.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tüyolar 

Sağlıklı bir yaşam için tüyolar aslında, herkesin günlük hayatta basitçe yapabileceği ve hem vücut ile zihin sağlığına iyi gelecek hem de sosyal hayata katkı sağlayacak aktivitelerdir. Sağlıklı yaşamak istiyorum diyen birisi öncelikle beslenmesine dikkat etmelidir. Sabah kahvaltılarının atlanmaması, öğünlerin dengeli şekilde az ama sık sık olacak şekilde düzenlenmesi, günlük beslenme düzenine katkı sağlayacaktır.

Sağlıklı yaşam için öneriler arasında günlük olarak hafif tempoda spor yapmak da var. Beslenme düzenine ek günlük hayatın rutinleri arasına girecek yürüyüş, hafif tempolu koşu ya da spor aktiviteleri, daha sağlıklı bir yaşamın önünü açacaktır.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Nasıl Beslenmeliyiz? 

Sağlıklı bir yaşam için nasıl beslenmeliyiz sorusunun cevabı aslında basittir, aktif internet kullanıcıları tarafından yoğun şekilde araştırılıyor. Bunun için aslında çok büyük fiziki emek harcamaya ya da büyük maddi yükler altına girmeye gerek yok. Günlük tüketilen öğünleri düzenlemek sağlıklı yaşamak için yeterli. Uzmanların bu konuda önerileri şu şekildedir; 

 Öğün atlamamak: Eğer dengeli ve yeterli beslenmek istiyorsanız, kesinlikle öğün atlamamalısınız. Çünkü atladığınız öğünler, sonraki öğüne kadar daha çok acıkmanıza ve vücudunuzun ihtiyacı olandan fazla besin tüketmenize neden olacaktır.

• Bol sebze meyve tüketimi: Sebze ve meyveler bol miktarda vitamin içermesine rağmen aynı zamanda düşük kalorilidir. Bu nedenle günlük hayatta bol bol ve çeşitli sebze meyve tüketmek gerekiyor. Bu durum, sağlığınızı koruyacağı gibi aynı zamanda kilonuzu kontrol etmenizi de sağlayacaktır.

• Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketinSağlıklı beslenme düzeni nasıl olur diyen birisi öncelikle sebze meyveleri mevsiminde tüketmelidir. Çünkü her besinin vitamin ve mineral değeri farklıdır. Mevsiminde tüketilen yiyecekler, her mevsim farklı farklı yiyeceklerin vitaminini dengeli şekilde alınmasını sağlayacaktır. 

• Hazır yiyeceklerden uzak durun: Son zamanlarda albenisi yüksek, dikkat çekici ambalajıyla hazır gıdalar market raflarını süslüyor. Ancak çok fazla yağ ve çeşitli maddeler içeren bu gıdalar, ileride çeşitli hastalıklara karşı yatkınlığı arttır. Bu nedenle sağlıklı beslenme önerileri arasında sıklıkla dile getirilen hazır gıdalardan uzak durma faktörünü ciddiye almak gerekiyor. 

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Besin Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyim? 

Sağlıklı bir yaşam için besin tüketimi konusunda öncelikle satın alınan gıda ürünlerinin tazeliğine ve son tüketim tarihine dikkat etmek gerekmektedir. Tarihi geçmiş ve ambalajı yırtılmış ürünlerin kesinlikle tercih edilmemesi gerekiyor.

Ayrıca her besinden günlük olarak yeterli miktarda alınması da bir gereklilik. Besinlerin hazırlanma ve tüketim şekli, sağlıklı beslenme düzeninin anahtarı niteliğindedir. Günlük öğünleri hazırlarken besin ve kalori değerleri göz önünde bulundurulmalıdır. Tüketirken ise, vitamin ve mineral değerlerini bozmayacak şekilde tüketmek gerekiyor.

Toplum olarak kalıplaşmış bazı beslenme kriterlerimiz var. Ancak sağlıklı beslenme denildiğinde, bazen tabuları yıkmak da gerekebiliyor. Yağ, şeker ve un tüketimini önemli ölçüde azaltmak ve günlük hayatta dengeli şekilde tüketmek, sağlıklı yaşama büyük katkılar sağlayacaktır. Tahıl grubu ürünlerine günlük beslenme düzeninde mutlaka yer verilmeli ve bol bol su tüketilmelidir. Sağlıklı beslenmek için et ürünlerinin daha çok yağsız kısımları tercih edilmelidir. Özellikle tavuk tüketirken derisi mutlaka temizlenmelidir.

Fındık, fıstık ve ceviz gibi sağlıklı kuruyemişler de günlük bir avuç olacak kadar sağlıklı ve dengeli beslenme düzenine dahil edilmelidir. Vücudun ihtiyacı olan gıdalardan günlük olarak dengeli şekilde tüketmek, hayatınızı ve sağlığınızı olumsuz etkileyecek hastalıklardan korunmanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Egzersizlerin Önemi Nedir? 

Herkes sağlıklı yaşamak ister. Bunun için günlük egzersizin hem vücut sağlığı hem de mental sağlık için ne kadar büyük önem taşıdığını biliyoruz. Ancak günlük yaşamın koşturmacası ve çalışma yaşamının yoğunluğu nedeniyle düzenli egzersizler yapmayı sürekli erteliyoruz. Oysa, yaş ve cinsiyetiniz ne olursa olsun farketmeksizin sağlıklı yaşam için egzersizin önemi nedir bilmeli ve sporu günlük yaşantımıza dahil etmeliyiz. Çünkü günlük düzenli egzersiz; 

 • Kilo kontrolü sağlar,
 • Enerjiyi arttırır, 
 • Kas ve iskelet sistemini güçlendirir, 
 • Kemik sağlığını korur, 
 • Stresi ortadan kaldırır, ruh sağlığını iyileştirir, 
 • Çeşitli hastalıklara karşı direnç sağlar, 
 • Cildi güzelleştirir,
 • Uyku kalitesini arttırır. 

Sağlıklı yaşamayı istemek, sağlıklı bir hayat sürmek için yeterli olmuyor. Bunun için bazı noktalara dikkat etmek, bunları günlük yaşamda uygulamak ve yaşam tarzı haline getirmek gerekiyor. Dengeli ve düzenli beslenme, sağlıklı bir yaşam için öneriler arasında ilk sırada geliyor. Onun haricinde egzersizin sağlıklı yaşama katkıları da göz ardı edilmemeli ve günlük yaşamda hayat kalitesine katkı sağlayacak aktivitelere mutlaka yer verilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu