Zirkonyum Kaplama Diş Fiyatları ve Tedavi Süresi 2023

Zirkonyum kaplama diş fiyatları 2023 yılında daha estetik bir görüntü elde etme çabasında olan insanların dışında, diş fonksiyonlarının daha işlevsel bir yapıya büründürmesine yönelik diş hekimlerinin sıklıkla kullandığı yöntemlerin başında gelmektedir. 

Zirkonyum kaplama dişler kendi arasında iki farklı kategoriye ayrışmaktadır. Bunlar;

 1. Metal destekli diş kaplama
 2. Metal desteksiz diş kaplama

Ağırlıklı olarak 2 yöntem kullanılsa da günümüzde estetik görüntünün daha ağır basma isteği nedeniyle farklı türleri de barındırmaya başladı. Tabi, tüm bu farklılıklar fiyat bareminin de değişmesine neden olmaktadır. Peki, estetik olması gerçekten bu kadar önemli mi? Estetik görüntünün altından yatan nedenler nelerdir?

Zirkonyum Dişte Estetiğin Önemi

Zirkonyum diş kaplamaları metal destekli kaplamalarla kıyaslandığında ışık geçirgenliğinin daha fazla olması diş etlerinde koyu bir renk oluşumunun önüne geçmektedir. Metal kaplamalı porselen dişler kullanıldıkça zamanla olması dişin kenarında siyah bir renk belirtecektir. Bu da estetik bir görüntünün önüne geçer. Bunun dışında zirkonyum ışığı geçirme özelliği sürekli beyaz görünüme neden olacaktır ve diş çok daha şık duracaktır.

Zirkonyum kaplamanın doğal ve estetik bir görüntü sunmasının dışında diş eti sağlı için de büyük bir önem arz ediyor. Nedeni ise, zirkonyum diş kaplamalar damak kesiminde bulunan diş etleriyle daha uyumludur. Zirkonyum diş kaplama yapıldıktan sonra çevresinde bulunan diş eti kısmında bir hasar oluşma olasılığı metal desteklilere nazaran çok daha düşüktür.

Zirkonyum diş kaplama metale karşı rahatsızlığı bulunan hastalar tarafınca özelikle tercih edilmelidir. Beyaz renkli olması sıcağa dayanıklı bir yapıda kullanabilmesi onu ön plana çıkartmayı başaran artı avantajlarından yalnızca bazıları. Zirkonyum diş kaplama geçirdiği ışık oranı sayesinde mat görüntüye neden olmamaktadır.

Buda daha estetik ve daha doğal bir görünüm edilmesine olanak tanıyor. Estetiğin dışında metal kaplamalardaki gibi, sıcak ya da soğuk içeceklere karşı bir hassasiyet içine girmezler. Ağız kokusu oluşturmadığı gibi çay ve sigara gibi dişi sarartacak maddelere karşı çok daha fazla estetik ve sağlamlık direnimlidir.

Zirkonyum Dişin Porselen Diş Gibi Diğerlerinden Farklı Nedir?

Zirkonyum diş kaplama ve Metal Porselen diş kaplama kıyaslaması yapıldığında yukarıda anlatmış olduğumuz estik görünümün dışında çiğneme fonksiyonu ele alındığında da birçok farklılığı içinde barındırmaktadır. Zirkonyum diş kaplaması materyal olarak daha dayanıklı ve sağlam olduğu için doğal dişlerde bulunan kesici yüzeyler zirkonyum dişlerde de rahatlıkla elde edilebilir.

Bu da katı cisimlerin daha rahat koparılarak çiğnenmesine neden olacaktır. Fakat porselen kaplamadan yapılan materyal diş camı andıran bir yapıda olduğu için daha kırılgan bir yapıdadır. Şekillendirmesi zor olduğu için hem arzu edilen sivrilik elde edilemez hem de ortaya çıkan görüntü daha yapmacık olur. 

Zirkonyum Kaplama Diş Fiyatları 2023

Zirkonyum kaplama diş fiyatları 2023 yılında yaptırmak istediğiniz işlem kapsamında farklılık göstermektedir. Fikir beyan etmesi açısında ortalama rakamları aktaracak olursak;

 • Veneer Kron Zirkonyum diş kaplama fiyatları: 755₺
 • Veneer Kron Porselen diş kaplama fiyatı: 755₺
 • Laminate Veneer Seramik diş kaplama fiyatı: 1730₺

Tabi bir de rakam dışında en çok merak edilen konu tedavi süresidir.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir? Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavi süresi diş eti sorunu yaşamayan kişilerde ortalama olarak 1 haftada tamamlanmaktadır. Diş etinde sorun varsa önce tedavi görüp sorun giderileceği için süreç biraz daha uzayacaktır. Kişinin beğenisine göre ya da hekim ile hastanın memnuniyetleri görülene kadar birkaç prova ile devam ettirilebilir.

 Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum diş kaplama diş hekimlerinin de sık sık tavsiye ettiği bir tedavi şeklidir. Bunun nedenlerini de şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Estetik ve harika bir gülümseme sizleri bekler. Güldüğünüzde dişleriniz ışıl ışıl göz alacaktır.
 • Bu alaşım diş rengine en yakın özellikleri bünyesinde barındırır
 • İçinde herhangi bir metal barındırmadığı iççin metal alerjisi olan hastalarda her hangi bir sorun ortaya çıkmaz.
 • Damakla en uygun yapıda olan bileşendir. Kesinlikle şişme, morarma gibi yan etkileri göremezsiniz.
 • Diş eti hiçbir suretle zaman içinde geriye doğru çekilmez.
 • Değiştirmek istediğinizde dişe zarar vermeden tekrar işlem yapılabilir.
 • Hiçbir yan etkisi olmadığı için tüm yaş gruplarında sorunsuz bir şekilde uygulanabilmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi için dikkat edilmesi gerekenler hastadan çok tedaviyi uygulayacak olan doktorun dikkat etmesi gereken konulardır. Fakat bunlar hakkında bilinçli olunması hastanın tedavi aşamasında kontrol mekanizması kurması açısından da önem arz etmektedir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu diş ölçüsünün düzgün bir şekilde alınmasıdır. Daha sonra yapılacak kaplamanın bu ölçülere uygun bir şekilde ve tam oranlarda hazırlanması gerekmektedir. Eğer ölçü düzgün alınmaz ve oranlar tam olarak uygulanmazsa ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Ayrıca kaplamada kullanılan malzemenin de kaliteli olması kullanım ömrü açısından oldukça önemli. Ucuz malzemeler kısa sürede direnci düşük olduğu için kırılabilir. Eğer tedavinizi tamamlamış ve kaplamanızı yaptırmışsanız da bu konulara özellikle dikkat edin.

Zirkonyum Diş Kaplaması Sonrasındaki Süreç

Zirkonyum kaplama yapıldıktan sonra bir süre aşırı sıcak ve soğuk yemekler de yememeniz gerekir. Ayrıca sert ve gıdalardan gıdalardan da uzak durmanız da sizin faydanıza olacaktır. Zirkonyum kaplama montajı tamamlandıktan sonra değişiklik olacağını için alışma evreniz illaki olacaktır.

Fakat şüpheniz olmasın ki yeni dişlerinize kısa sürede alışacaksınız. Zirkonyumun Işık geçirgenliği daha fazla olduğu için dişler yöntemlerle kaplama yapılan dişlere nazaran daha parlak ve beyaz duruşu. Zaman zaman antialerjik bir rahatsızlık gösterebilir. Bu durumda bir alerji tedavisi sorunu kısa sürede ortadan kaldıracaktır.

Tedaviden sonra ağrı olması durumunda doktorun size vermiş olduğu ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. İlk zamanda kısmen de olsa sızlamaların olması normaldir. Zamanla mutlaka geçecektir. Fakat bu süreçte yemek tüketimlerinizde ağız ve dişlerinizi zorlayacak gıdalardan özellikle uzak durmanız gerekiyor. Tedavi sonrası bunları da sorunsuz bir şekilde tüketebilirsiniz.

Doktorunuz muhtemelen 6 ayda bir kontrole çağıracaktır ve bunları mutlaka atlamamanız gerekir. Diş ipi kullanımına alışkanlığınız yoksa başlamalı ve sıklıkla kullanmalısınız. İlk yapıştırıldığında yapışkan diş fırçaladıkça fazlalı lığı atmak için ağzınıza gelebilir sakin panik yapmayın. Peki bu süreç ne kadar sürecek ne zaman gönlünüze göre yemek yiyeceksiniz?

Zirkonyum Sonrası Yemek Yeme Süresi

Kaplama diş takıldıktan sonra aslında hemen yemek yemenizde bir sakınca yok. Yeter ki ortalama 2 haftaki bu da yapışma süresidir oldukça sert gıdalardan uzak durun. Mesela sert bir eti kopartmaya çabalamayın. Diş takılınca bir saat sonra sıvı ya da yumuşak gıdaları tüketebilirsiniz. Fakat daha sert gıdalar için 1 gün, koparma zorluğu yüksek gıdalar için ortalama 2 hafta süreyle beklemeniz gerekli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu