Özel ve Devlette Yardımda Bulunan Kurumlar 2023

2023 yılı itibariyle nakdi yardım yapan sivil ve toplum kuruluşları etkinliklerini daha da artırarak devam ettirmektedirler. Bunun yanı sıra bu tarzı şahsi ya da devlet eliyle ihtiyaç sahiplerine yardımcı olan kurum ve kuruluşlar da yer almaktadır.

Bu maddi yardım insanların sıkıntı ve zorluklarında başkalarının da yanlarında olduğunu hissettirmektedir. Dernekler, kooperatifler, özel kurum ve kuruluşlar, devletin farklı farklı politikaları ile maddi yardım sağlayarak kişilerin sıkıntılarını bu şekilde desteklemektedir.

Devlet eli ile herhangi bir kurum ya da kuruluştan maddi yardım alabilmenin de belirli şartları vardır;

 • Sahip olduğu geliri yetmeyen
 • Aylık olarak hiçbir şekilde gelir alamayan
 • SSK ya da SGK dan herhangi bir güvencesi bulunmayan
 • Herhangi bir hastalığından dolayı engeli bulunan ve çalışamayan kişiler devletin yardım alabilecek kişiler kategorisine girer.

Kişinin süregelen bir hastalığı bulunuyorsa bu hastalığı meslek kaynaklı ise yine SSK’da bulunuyorsa yardımlardan da faydalanabilmektedir. Yardımlar işi olan olmayan, SSK güvencesi olan olmayan, herhangi bir engeli olan olmayan gibi farklı farklı gruplara ayrılır.

 • Devlet yardımları her alanda düşünülerek yapılmaktadır.
 • Yeni doğum yapan bir anneye de devlet yardım etmekte
 • Çocuğu çoğalan ve çocuk sayısına göre de bir maddi sıkıntı çekmesini engelleyecek şekilde de belirli miktarda para veren politikalar da yer alır.
 • Askere gitme sürecinde olan kişi askerliği boyunca sıkıntı çekmemesi için de 2 ayda bir yine devletten belli bir destek maaşı alır.
 • Eşinden boşanan, eşi vefat eden kişiler de yine devletten destek alabilmektedir.
 • Annesi ve babası vefat eden ve yetim durumunda olan kişiler de yine devlet desteği alabilir ve hatta annesi ya da babasından kalan emekli maaşını devletin yardımı ile bağlayabilir.

Bu yazımızda 2023 yılı itibarı ile maddi zorluk çeken ve bundan dolayı maddi yardımda bulunan kurum ve kuruluşları işleyeceğiz.

Devletin Sosyal Yardım Hattı

Zor durumda olan ve yoksulluk içerisinde ne yapacağını bilemeyen kişiler için bir çıkış kapısı niteliğinde başlatılmış olan bir projesi söz konusudur. Bu sosyal yardım hattı projesi olarak bilinir.

Kişi herhangi bir yardım talebinde bulunmak istediğinde sosyal yardım hattı olarak geliştirilmiş Alo 144’ü arayarak bu hat üzerinden sıkıntısını dile getirebilir. Özellikle Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell gibi hatlar üzerinden aramalar yapıldığında kişi ücretsiz olarak karşı tarafla etkileşime geçebilmektedir.

Devlet Destekli Yardımlar

Devletin halk içerisinde il il ayrılmış yardım kollarından biri Sosyal Yardımlaşma Kuruluşları, dayanışmayı sağlayan vakıflar ve belediyelerdir. Kişi zor durumda kaldığında buralara başvurarak durumunu beyan eder ve başvurunun ardından da kısa sürede geri dönüş yapılarak ihtiyacı giderilir.

Yardım İhtiyacının En Fazla Karşılandığı Alanlar

Günlük hayat içerisindeki kişilerin ihtiyaçları süregelen bir durumdur. İhtiyacın olduğu yerde maddi sıkıntılar da yaşamaya başlanabilir. Özellikle barınma ve eğitim alanlarındaki maddi sıkıntılar; sağlık alanı ile devam etmektedir.

Devlet özellikle eğitim, barınma, aile konuları başta olmak üzere sağlık konusunda engelli olan bireylerin topluma kazandırılması ve onların maddi olarak desteklenmesi noktasında ve kadınlara yönelik olarak çok fazla geniş dallarda yardımları söz konusudur.

Yeni doğum yapan, bebeği bulunan, bebek sayısı artan, eşi vefat eden ya da dul konumunda olan tüm kadınlara yönelik olarak yardımlarda bulunulur. Herhangi bir şartla Geliri Olmayan Vatandaşlara Devlet Yardımları bulunmaktadır. Üzerine hiçbir mal ve mülk bulunmayan kişilere de belli bir nakdi yardımı yapılmaktadır.

Doğru gelindiğinde bunun yanı sıra barınma yardımları da ön plana çıkmaya başlamıştır. Devlet eski gördüğü binaları kendisi bizzat devralarak yenilemekte ve bu sırada kişiye maddi olarak bir yardımda da bulunmaktadır.

Bu sayede deprem gibi afet anlarına daha sağlam bir şekilde hazırlanmış olan ve yenilenmiş olan evlerde yaşama imkanı da sunulmuş olur. Devletin evlilik yardımı için Devlet Destekli Evlilik, Çeyiz Parası Başvuru Şartları yazımızı okuyabilirsiniz.

Devletin Eğitim Yardımları

Her sene yeni bir döneme geçiş yapan tüm devlet okullarında öğrencilerin kitapları ücretsiz bir şekilde verilmektedir. Bazı ilkokullarda da yine çocukların gelişimi kapsamında ücretsiz süt verilir. Bunun yanı sıra kişi devlet bursu desteklerinden de faydalanabilmektedir.

Yılın belli zamanlarında bursluluk sınavları düzenlenerek ailelere, öğrencisi olan çocuklara daha iyi imkanlarda ve şartlarda öğrenim görebilmesi için her ay belirli bir miktar burs verir .

Üniversite okuyan öğrenciler ya da yüksek lisans programlarında öğrenim görenler e-Devlet her ay olmak üzere hesaplarına bir burs parası yatırmaktadır.

Gerçekten çok fazla ihtiyacı olan ve maddi bir kaynağı olmayan öğrencilere İHA yardımı, öğle yemeği yardımı ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek yardımlar ile materyal yardımları yapılmaktadır.

Devletin Barınma Yardımları

İçinde bulunacağı bir evi bulunmayan ya da barındığı evin çok kötü şartlarda olması durumunda başvuru dahilinde kişi formu doldurarak ve dilekçesini de kimlik bilgileri ile beraber götürüp sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığı ile içinde oturduğu mülkün yenilenmesi, daha iyi hale getirilmesi için başvuruda bulunabilir.

 • Belli bir süre zarfında yenilenen ve eksiklikleri giderilen ev yenilenmiş hali ile tekrar eski sahibine teslim edilir.
 • Bu sırada kişi yine mağdur edilmez ve aylık olarak belirli bir miktar kira parası verilir.

Muhtaç aylığı hakkında bilgi almak için Muhtaç Maaş Aylığı Başvuru Şartları yazımızı okuyabilirsiniz.

Devleti’nin Sağlık Yardımları

Her alanda olduğu gibi kişinin barınma ihtiyacının ve eğitim ihtiyacının da ardından gelen sağlık ihtiyacı oldukça önemlidir. Devletin kendi eli ile yapmış olduğu sağlık ihtiyaç yardımları belli zamanlarda kişilerin yaptıkları başvurular ile bütün yıl yararlanılabilecek bir duruma geçiş yapar.

 • Sigortası bulunan kişiler sağlık kuruluşlarından faydalanırken ya da eczaneden ilaç temini yaparken bu sağlık hizmetlerinin indirimlerinden faydalanabilmektedir.
 • Sigortası olmayan ve hiçbir şekilde gelir kaynağı bulunmayan kişiler de başvuru yaptıkları dahilinde belirli sağlık imkânlarından faydalanırlar.
 • Devletin yapmış olduğu ve zor durumda olan vatandaşlarımıza sağladığı sağlık yardımlarından birisi de acil olarak devlet hastanelerinde gelen ve işlem yaptıran kişilerden ücret alınmamasıdır.
 • Öyle durumlarda bazen kişinin sağlık amacı ile bulunduğu il içerisinde kendisine en yakın olan devlet hastanesine girişi esnasındaki yol masrafları ve yanında bulunan refakatçinin masrafları da devlet tarafından ödenmektedir.

Sağlık yardımları yılı içerisinde özellikle Ağustos ayından başlamaktadır. Ağustos ayının itibari ile 3 ay boyunca başvuru dönemleri açılır ve yaklaşık 2 hafta içerisinde kişinin başvurma süresi başlar.

Devlet herhangi bir engeli bulunan vatandaşlar için de belirli yardımlar yapmaktadır. Bunlar engeli olan vatandaşı iş hayatına katmak olduğu gibi, iş hayatında hiçbir şekilde aktif olarak çalışamayacak olan ve %70’in üzerinde engeli bulunan vatandaşa aylık olarak ödenen para ile de yapılmaktadır.

Bunun dışında engelli bulunup evden çıkamayan ve hiçbir şekilde kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayan engellilerin bakımı için de, bakan kişiye aileye her ay belirli bir miktar engelli bakım parası da verilmektedir.

Bunun gibi pek çok kadın ve çocuk için yapılan yardımlar ile ev içerisinde yakacak, kömür gibi kişisel hayatta kullanılabilecek acil yardımlar da yine devlet desteği ile yapılmaktadır.

Önemli olan başvuru tarihlerini kaçırmamak ve gereken şartları takip etmektir. Ve bu şartlarda form doldurarak ve bir dilekçe ile tüm istenen belgeleri gerekli kuruluşlara vermektir.

KOSGEB’in üretim destekleri için KOSGEB Üretim Destekleri Fikirler ve Projeleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu