Yaşlılar için Evde Bakım Parası ve Şartları Nisan 2023

Devletin yürütmüş olduğu vatandaşlar için yardımlardan biri de yaşlı bakım maaşıdır. Her sene olduğu gibi bu sene de 2023 yılı gelişi ile beraber bu maaş verilmeye devam etmektedir. Özellikle evde bakıma muhtaç olan ve kendisine bakamayan yaşlılar için temin edilen bu paranın alınması içinde belirli şartlar gerekir.

Özellikle evde bakıma muhtaç, hasta, yaşlı ya da herhangi bir fiziksel engeli bulunan kişilere ve ona bakan kişilere verilen paradır. Bu yazımızda bu maaş kimlere verilir? Kimler yararlanabilir? Ne kadar verilir? Hangi şartlarda para çekilebilir? Sorgulaması yapılabilir? Bunların cevaplarını göreceksiniz.

Kimler Yaşlı Bakım Parası Alır?

Evde kendisinden yaşça büyük annesine babasına ya da aile bireylerinin herhangi bir büyüğüne bakan ve zor durumda olduğu için bakmak zorunda olan ve dar gelirli vatandaşlara devletin vermiş olduğu ve onların yararlandıkları bir haktır.

Bu ödemelerin amacı da aile içerisinde herhangi bir şartta yardıma ihtiyacı olan ve yardım edilmesi kısmında da bakımı için belirli maliyet gerektiren kişilere fayda sağlamaktadır.

Muhtaç aylığı hakkında bilgi almak için Muhtaç Maaş AylığıBaşvuru yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaşlılar için Evde Bakım Parasını Alabilmenin Şartları

Evde bakım maaşını alabilmenin şartları şunlardır:

 • Kişinin bakmakla yükümlü olduğu aile bireyinin sağlığının kötü olduğuna dair bir raporun götürülmesi gereken evraklar arasına konması gerekir.
 • Muhtaç olan kişi gerçekten kendi ihtiyaçlarını göremez bir durumda olmalıdır ya da herhangi bir engeli bulunmalıdır.
 • Yeni gelişen yasalara bakıldığında bu engel durumunda farklılıklar görülmüştür. Eski yasaya göre kişinin en az %50 engellinin bulunması şartı konulmuşken şu anki yasa şartlarında kişinin engel durumunun bir oranı belirtilmemiştir.

Bakım maaşı alan ailenin gelirinin bakım parası alacak şekilde olması gerekir. Devletin özellikle bu parayı verirken dikkat ettiği hususlar tüm ev içerisinde aile bireylerinin toplamı almış olduğu maaşa denk bir rakama göre belirlenir.

Kişilerin toplam gelirinin 5600 TL olması gerekir. Aile üyelerinden herhangi birinin almış olduğu maaş 1400 küsür TL‘yi aşarsa, bu aile bu paradan yararlanamaz.

Bakım maaşı parası alınmasındaki en önemli kriterlerden birisi belki de budur. Bakıma muhtaç olan kişinin en az 8 saat biri tarafından bakılması gerekir. Bu bakan kişinin aynı evde yaşadığı aile üyelerinden biri olmaması gerekir ve bunun denetlemesini de bu parayı verecek olan yetkili kuruluşlar gelip bizzat kendileri kontrol edip raporlama yapmaktadır.

Çalışan Engelli Bireyler için Evde Bakım Maaşı Alınabilir mi?

Devletin sağlamış olduğu evde bakım parası için alım şartlarından belki de kafa karıştırıcı kısımlardan birisi de budur. Kişinin engeli olması dahilinde ve bakıma muhtaç olduğunda alabileceği bu miktar eğer kişi engeli olduğu halde dışarıda aktif bir şekilde çalışabiliyor ve aylık bir gelir sağlayabiliyorsa geçerli değildir. Bu tarz kişilere bakım yardımı parası verilmez.

2023 Yılı İtibariyle Evde Bakım Parası Ücretleri

Devletin muhtaç olan vatandaşlarına vermiş olduğu evde bakım maaşı miktarı her geçen yıla göre artış göstermektedir. 2023 Haziran ayına kadar düşünülen Kasım’da %15 bir zamanlama oranı getirilmiştir ve şu anda evde zor durumda olan engelli ya da bakıma muhtaç birine bakan kişilere 1460 lira bakım parası verilmektedir.

Güncel rakam bu olmakla beraber diğer yarıda belki daha farklı bir rakam güncellemesi söz konusu olabilir. Başvurular bulunan ildeki ya da ilçedeki Sosyal Politikalar Müdürlüklerine yapılabilir.

Erzak ve gıda yardımı başvurusu hakkında bilgi almak için Erzak, Gıda Yardımı yazımıza göz atabilirsiniz.

2023 Yılı Evde Bakım Parası Alabilmenin Evrakları

Evde bakım parası evrakları zor durumda olan ve evinde bakmak zorunda olduğu bir kişisi bulunanlara verilen bir bakım parasıdır.

Bunun için gerekli olan başvuru evrakları şunlardır:

 • Bakıma muhtaç olan kişiye ait 2 tane vesikalık fotoğraf gerekir.
 • Kişinin herhangi bir engeli bulunuyorsa bunu raporlayıp evrakları arasında yerleştirilmelidir.
 • İçinde bulunduğu sağlık durumu ile ilgili bir rapor beyanında bulunmalı
 • TC vatandaşı olduğuna dair bir kimliğinin bulunması gerekir. Parası verilir anne ya da babasından biri boşanması da yine buna ait bir miktar vardır.
 • Muhtaç olan kişi 18 yaş altında ise her türlü bakım haklar içerisinde yer alması şartı vardır.
 • Parayı alabilmenin şartlarından birisi de kişinin mal durum beyanıdır. Aylık olarak almış olduğu maaş üzerinden bu miktar verilir. Kişinin sahip olduğu gelir ve üstüne yazılı olmuş olan maddi kaynakları da bir belge üzerinde belirtilmelidir.

Evde Bakım Maaşı Parasını Alma Hakkı Elde Eden Kişinin Sorgulama Yöntemi

Devlet tarafından verilen muhtaç kişiler için bakım parasını alma şartlarının hepsini karşıladınız ve evraklarınızı hazır başvurunuzu da yaptınız. Çıkıp çıkmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Bunun birden çok öğrenme yolu vardır.

 • Birincisi kişilerin her birine ait olan ve internetten e-Devlet sistemi üzerinden girilebilecek olan TC numarası ve şifre ile girildikten sonra sayfa içerisindeyken engelli evde bakım ödeme bilgileri adlı kısma giriş yapılması gerekir.
 • Buradan sorgulama yapılabilir ve alınıp alınmadığı görülebilir. Eğer e-Devlet sistemine giremiyorsunuz herkese ait olan şifrenizin sizde de olması gerekir.
 • Kişisel şifreniz alabilmenin yollarından birisi PTT şubelerine giderek buradan yeni bir şifre almak ya da internet üzerinden e-Devlet’e giriş yapmak için birden çok seçeneği bulunur.
 • Bu seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz. Bir başka öğrenme yolu ise SMS’tir.
 • SMS yolu ile eğer bu parayı alıp almayacağınıza dair başvuru evrakları arasında bir bildiri beyanında bulunduysanız sistemde adınız geçiyor olacaktır.
 • Bunun içinde bakiye yazarak 4747’ye mesaj attığınızda sizlerin bu maaştan yararlanıp yararlanmadığınızı anlayabilmeniz gerekir.

Evde Bakım Maaşını Alabilen Şehirler Sınırlı mıdır?

Genellikle her ilin farklı ödeme günleri olmakta ve o ile ait olan bakanlık da bu işlerle ilgilenmektedir. 2023 yılı itibariyle genel bir güncelleme tablosuna bakıldığında Türkiye genelinde 35 ilde bu aktif olarak sürdürülmektedir ve engelli bakım maaşından ve evde bakım maaşında bu iller ödeme alabilmektedir.

Başta İstanbul olmak üzere büyük iller ve küçük illere doğru bir gidiş söz konusudur. İstanbul, Ankara, Antalya, Amasya, Adıyaman, Adana, Denizli, Bursa, İznik, Malatya, Manisa, Samsun, Sakarya, Uşak, Zonguldak, Konya, Ordu, Edirne, Bilecik, Balıkesir, Aydın ve tam 35 adet il bu yardım parasından faydalanır.

Devletin Kabul Ettiği Bakıma Muhtaç Olma Durumu Halleri Nelerdir?

Evde bakım parası muhtaç olan kişilerin devletten maddi olarak bir kaynak değerlendirmesi yapmış oldukları bir alandır. Fakat bunu da belirli kriterleri vardır kişinin gerçekten muhtaç denebilecek pozisyonda bulunması gerekir. Bunun içinde kanunlarca çerçeveleyen bazı kurallar vardır. Kurallara göre şöyle denir ki; kişinin kendi öz bakım ihtiyaçlarını karşılayamaması gerekmektedir.

Bunları şöyle biraz daha detaylı kişi herhangi bir şekilde sıralayabiliriz;

 • Hareket edemiyorsa ve bizler gibilerin motor aktivitesi dediğimiz o hareket mekanizmasının çalıştırılamıyor, yürüyemiyor, yiyip içermiyorsa bu paradan faydalanabilir.
 • Ev işlerini tek başına yapamıyorsa, kendi temizliğini ve bakımını yapamıyor ev içerisindeki herhangi bir eşyanın yerini değiştiremiyor, temizlik, ütü, çamaşır gibi herhangi ev içi günlük faaliyetini dahi gerçekleştiremiyorsa
 • Kendi hak ve özgürlük alanları içerisinde kendisine belirli risklere karşı koruyamıyorsa,
 • Tehlike anlarında ne yapması gerektiğini bilemiyor, kendini koruyamıyor, söyleneni algılayamıyorsa böyle durumlarda verilir.

Öz bakım dediğimiz kişinin kişisel ihtiyaçlarını gideremediği durumlarda tuvalet, temizlik gibi bu tarz ihtiyaçları gideremediği durumlarda da verilmektedir.

2023 yılı engelli maaşı miktarını öğrenmek için Engelli Üzerine Araç Alma yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu