Ölüm Aylığı Yardımı Bağlanma ve Başvuru Şartları 2023

Ölen sigortalı kişinin hak sahiplerine yapılan yardımlar arasında yer alan ölüm aylığı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen ödemelerden biridir. Dul ve yetim maaşı olarak da bilinen bu yardım 5510 sayılı kanun çerçevesinde hazırlanmaktadır. SGK kapsamında olan bu yardımı alabilmek için ölen kişinin ardından hal sahibi olma şartı aranır.

Ödenecek olan tutar kişiye göre değişmekte olup bu yardımı alacak kişiler olan eş ve çocuklar için ayrı tutarlar ödenmektedir. Ölüm aylığına dair tüm koşullar, kimlerin hangi miktarlarda yardım alacağı ve buna benzer tüm detaylar Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesinde geniş şekilde ifade edilmiştir. Bunlar sayesinde hak sahipleri ölüm yardımı başvurusu yapabilir.

Kimler Ölüm Yardımı Alabilir?

SGK ölüm yardımı alacak kişiler arasında ölen sigortalı kişinin eşi, çocukları ve anne babası yer almaktadır. Eğer ölen kişinin ardından bu kişiler de yok ise bu durumda ölüm aylığının yakınlarına verilip verilmeyeceği ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bilgi alınabilir. Bu kişiler ölen sigortalının ardından gerekli işlemleri tamamlayarak ölüm aylığı almaya hak sahibidir.

Ölüm Aylığı ve Çift Maaş

Ölüm aylığı ve çift maaş konusu çok sayıda insan tarafından merak edilir. Aynı anda SGK bünyesinden birden fazla maaş alınıp alınamayacağı ile ilgili açıklama SGK tarafından yapılmıştır. Buna göre ölüm aylığı alan kişiler bununla birlikte dul maaşı ve yetim aylığı da alma hakkınsa sahiptir.

Ancak bu maaşların üçünün de aynı anda alınabilmesi için her birinin farklı sigorta kollarından alınıyor olması gerekir. Yani 4A sigortadan emekli olandan emekli maaşı, 4B sigorta koluna mensup olandan dul aylığı ve 4C sigorta kolunda bulunan kişiden yetim maaşı alınabilir. Burada önemli olan nokta maaşı alabilmek için hak sahibi olmak ve ilgili koşulları sağlamaktır.

Ölüm Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Ölüm aylığı şartları içerisinde ölen kişinin ölmeden önceki süreçte toplam 1800 prim gününü ödemiş olması gerekir. Bu durum malullük ya da yaşlılık aylıkları için de geçerlidir. Malullük, ölüm ya da yetim aylığı almaya hak kazanmış ama bu işlemler esnasında vefat etmiş olan kişilerin hak sahipleri isterlerse bu maaşları alabilirler. Bunu alabilmek için yazılı talepte bulunmak yeterli olacaktır.

4/1-a sigorta kapsamında bulunan kişilerin borçlanma dönemleri hariç olmak üzere en az 5 yıllık sigortalılıklarının olması ve bunun toplamının en az 900 gün prim günü etmesi gerekir. Bu koşulun sağlanması ölüm aylığı alınabilmesi açısından önemlidir.

Çocuklar Açısından Ölüm Aylığı Koşulları

Annesi ya da babası ölen çocukların ölüm aylığı alması için 18 yaşına girmemiş olması gerekir. Buna göre başvuru 2018 Mart ayı itibariyle yapılmalı ve vefat eden kişi 4/1-a kapsamında sigortalı olmalıdır. Eğer çocuk lise ve dengi okullarda öğrenim görüyorsa yaş sınırı 20’ye çıkarılır. Yükseköğrenim gören yani üniversite okuyan gençler için ise bu yaş sınırı 25 olarak ifade edilir.

Öğrenci olan çocuklar ölüm aylığı alırken bu aylıklarda herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Ancak sigortalı olarak çalışmaya başladıklarında eğer öğrencilik devam etmiyorsa bu durumda maaştan bazı kesintiler alınır.

Malul Çocuklar için Ölüm Aylığı

Malul çocukların ölüm maaşı alması için bazı koşulların sağlanması gerekir. Bu koşullar medeni durum, yaş ya da cinsiyet ile alakalı olmayıp malullük derecesine göre belirlenmektedir. Buna göre çocuk çalışma gücünün %60 yitirdiğine dair sağlık raporu almalıdır.

Ayrıca kendi sigortası üzerinden maaş almamalı ve çalışma gücü kaybı en az %60 olmalıdır. Bunun yanı sıra yabancı bir ülkenin mevzuatı içerisinde ya da kanunda ifade edilen kapsam dışında çalışan malul çocuklarının ölüm yardımı alması söz konusu değildir.

Ebeveynler Hangi Durumlarda Ölüm Aylığı Alabilir?

5510 sayılı kanuna göre vefat eden sigortalı kişinin annesi ve babası ölüm aylığı alma hakkına sahiptir. Anne babaya ölüm aylığı verilebilmesi için ebeveynlerin o dönemde asgari ücretin adlında aylık almaları gerekir. Eğer anne ve baba diğer çocuklar üzerinden gelir alıyorsa bu durumda ölüm aylığı alması söz konusu değildir. Bu gibi durumlarda seçeneklerden biri tercih edilmelidir.

Ölüm aylığı alacak anne baba 65 yaşının altında ise vefat eden sigortalı çocuğunun eşinden ve çocuğundan geriye kalan pay kadar aylık verilir. Eğer ebeveynler 65 yaş sınırının üzerinde ise bu durumda eş ve çocuklardan hisse kalmasa bile ölüm aylığından pay alabilir. Bu durumda anne babanın ölüm aylığı alma şartlarını sağlamaları yeterli olacaktır.

SGK Ölüm Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Ölüm aylığı alan eş başka biriyle evlenirse bu durumda aylık kesilir. Ölüm aylığı alırken 18 yaşını dolduran ve okul hayatına devam etmeyen erkek çocukların bu hakkı öğrenime devam etmedikleri takdirde sona ermektedir.

SGK ölüm yardımının kesildiği haller arasında maluliyet durumu da yer almaktadır. Eğer çocuğun maluliyet durumu biterse bu durumda maaş verilmemektedir. Ölüm aylığı alan kız çocukları evlenirse ya da kendileri sigortalı olarak işe başlarlarsa bu aylığı alma hakkı ortadan kalkacaktır.

Ölüm aylığı alan anne baba eğer 65 yaşının altında ise ve gerekli şartların haricinde başka bir geliri var ise bu durumda ölüm yardımı alınması söz konusu değildir.

Ölüm Aylığına Nasıl Başvurulur?

Ölüm aylığı başvuruları Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine olacak şekilde yapılabilir. Başvuru kuruma gidilerek yapılabileceği gibi posta yoluyla da gerçekleştirilebilir, Posta yoluyla yapılacak ölüm aylığı başvuruları için gerekli iletişim adresi kurumun internet sitesinde yer almaktadır. Başvuru için talep ve tahsis belgesinin de gönderilmesi gerekir. Müdürlüğün genel merkezi Ankara Sıhhıye’de bulunmaktadır.

SGK Ölüm Yardımı Hesaplaması 2023

SGK ölüm aylığı hesaplaması yapılırken özellikle çocuklar için cinsiyet ya da medeni durum fark etmeden eş oranlarda ödeme yapılır. Buna göre yasal oran sigortalı vefan eden kişinin eşi için %50, çocuğu olmayanlar için ise %75 olarak belirlenmiştir. Eğer geride kalan eşle birlikte 2 çocuk daha varsa bu durumda eşe yarısı, çocuklara ise %25 oranında ölüm aylığı ödemesi yapılır.

SGK Ölüm Aylığı Tutarı 2023

2023 yılı için SGK ölüm aylığı miktarı en az 363₺ı, en fazla ise 4.263₺ olarak hesaplanır. Ödenecek olan bu tutar vefat eden sigortalının maaşına ve kişinin payına düşen orana göre farklılık gösterir. 2023 yılı ölüm aylığı ödemelerine %5,01 oranında zam yapılmasıyla bu güncel tutarlar elde edilmiştir.

SGK Ölüm Aylığı Nasıl Sorgulanır?

Tıpkı diğer Sosyal Güvenlik Kurumu yardım ödemelerinde olduğu gibi ölüm aylığı sorgulamaları için de e devlet platformu kullanılabilir. Bunun için önce PTT aracılığıyla şifre alınması gerekir. Alınan şifreler sonradan isteğe bağlı olarak değiştirilebilir.

E devlet sistemine giriş yapmak için bu şifre ile birlikte TC kimlik numarası kullanılır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra kurumlar ya da e hizmetler kısmında Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası açılır ve orada yer alan ölüm aylığı ve dul yetim aylığı başlığına tıklanarak sorgulama yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu