İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB Sosyal Yardım Kartı 2023

Kadın ve aile hizmetleri kurumu başta olmak üzere Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün de yapmış olduğu katkılar ile beraber İstanbul Büyükşehir Belediyesinde yaşayan ve bu tarzda bir yardıma ihtiyacı bulunan kişilere 2023 yılında da yardımlar devam etmektedir.

Sosyal işler ve yardım esasları yönetmeliğine bakılarak ve bu yönetmelik içerisinde yer alan maddeler üzerine İstanbul’da bulunan ve buradaki şartlar içerisinde yaşayan kişilere sosyal yardım kartı yardımı yapılmaktadır.

Bu yardımı alabilmek için ve kişinin böyle bir yardım kartına başvurusunda bulunabilmesi için yaşadığı bölgedeki belediyelere başvuruda bulunması gerekir. Kart almaya uygun olarak görülen kişilere kısa sürede dönüş yapılabilmektedir.

2023 yılı itibariyle yapılmaya başlanan sosyal yardım hizmetleri içerisinde sosyal yardım kart hizmetleri de 2014 yılında resmi olarak gündeme gelmiştir.

Bunun öncesinde kişilere erzak yardımı koliler şeklinde yapılmaktaydı. Erzak, Gıda tardımı başvurusu yerler ve kuruluşlar hakkında detaylı bilgi alabilmek için tıklayın.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru İşlemleri 2023

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yürütmüş olduğu bu sosyal yardım kartı projesi kapsamında kişiler 2 farklı yol ile sosyal yardım kartı başvuru işleminde bulunabilirler.

ibb sosyal yardım kartı
ibb sosyal yardım kartı
  1. Kişinin bulunmuş olduğu bölgedeki kadın ve aile hizmetleri müdürlüğüne müracaat etmesidir.
  2. Buraya yapacakları başvurular ile beraber sosyal yardım kartlarını şartları karşılamaları halinde alabilirler.
  3. Eğer kişinin başvuracağı böyle bir merkez bulunmuyorsa en yakınında bulunan muhtarlıklara başvurması yeterli olacaktır.

Arama yaparak da ulaşılabilecek olan ve müracaatı yapılabilecek olan bu sosyal yardım kartlarından 0212 444 00 93 hattını arayarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığına bizzat telefon ile müracaat edip başvuruda bulunulabilir.

Bu numaraya ulaşılamaması halinde de yine Beyaz Masanın numarası olan ve her türlü devletin yardıma açık olduğu Hat ALO 153 üzerinden de başvuru işlemi alınır. Ayrıca Muhtaç Maaş Aylığı 2020 Ne Kadar? Başvuru Şartları Nedir? Detayları öğrenmek için tıklayın.

Sosyal Yardım Kartını Alabilecek Olan Kişiler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu vatandaşlarına maddi zorluk çekenler için vermiş olduğu bu sosyal yardım kartlarına geçimini sağlayamayan kişiler değerlendirebilirler. Sosyal yardım kartını alabilecek olan kişiler;

  • Herhangi bir yerden bir güvencesi bulunmayan
  • Maaşlı çalışmayan kişiler
  • Sağlık sorunları sebebiyle çalışamaz konumunda olanlar
  • Üzerine ait herhangi bir mal varlığı bulunmayanlar
  • Yaşamış olduğu ev içerisinde birden çok kişiye bakma yükümlülüğü bulunup gelirinin tüketimi karşılayamadığı durumlarda yine bu yardım için başvuru talebinde bulunabilirler.

Doğru bilgiler ve beyanlar ile yapılan başvurular sürecinde Belediye Başkanlığı incelemelerini başlatır ve yaklaşık 6 ay içerisinde tüm başvuru işlemlerinin olumlu ya da olumsuz bir sonuçlanması söz konusu olur.

Sosyal Yardım Kartının Geçerli Olabileceği Yerler

Devlet tarafından başvuru süreci sonrasında yardım kartını almaya hak kazanan kişilerin bulunduğu bölgedeki bazı anlaşılan mağaza ve marketlerden alışveriş yapabilmesi mümkündür. Bu sayede devletin nakdi olarak vermemiş olduğu bu yardım, kartlar aracılığıyla belirli alanlarda harcama yapmaya tabi tutuluyor.

Birazdan sayacağım seçeneklere de bakıldığında devlet yardımını; Öncelikle yiyecek sonra giyecek üzerine kullanmıştır. Ücretsiz bir şekilde aylık belirtilen limitler doğrultusunda yapılabilecek bu alışverişlerin kullanıma geçerli olduğu özellikle çokça tercih edilen yerler şu şekildedir:

Şok MarketleriMigros Marketleri
Carrefour MarketleriKim Marketleri
Çağrı Market ZinciriOnur marketleri
Happy CenterBim ve A101

Sosyal Yardım Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Sosyal yardım kartı limiti; kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısının fazlalığı ile ilgili olarak da değişim göstermektedir.

  • Düşük limit, orta limit ve yüksek limit olmak üzere belirlenmiş olan bu sosyal yardım kartları aylık olarak 50-100 ve 150 TL şeklinde belirlenmiştir.
  • Kişinin ihtiyacına göre mağdur edilmeden belirlenen bu limitler ilk yüklemede 200 TL şeklinde belirlenmiş ve kişinin kullanımına sunulmuştur.

2023 yılının Mart ayının ortalarından itibariyle verilmeye başlanacak olan bu tutar yetkili birimlere beyan etmiş olduğunuz telefon numarasına alıp alamayacağınıza dair bir kısa mesaj ile bildirilir.

Sonrasında aktif olunan hesabınız yaklaşık 1 günün sonunda kullanılabilir hale gelecektir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Sosyal Hizmetler Müdürlüğü aracılığı ile de yine bilgilendirme alabilirsiniz.

Ayrıca bkz; Geliri Olmayan Vatandaşlara Devlet Yardım Parası Nasıl Alınır detaylar için TIKLAYIN.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu