Geliri Olmayan Vatandaşlara Devlet Yardım Parası 2023

2023 yılı itibariyle tekrar bir güncelleme gerçekleştirilmiş olan devlet yardımlarından birisi de hiçbir şekilde hiçbir yerden geliri olmayan ve maddi olarak bir desteğe ve yardıma muhtaç olan kişilerin neler yapmasına dair bilgileri öğreneceğiz.

Tamamı ile yine devletin politikalarından birisidir. Bu yardımlar kişinin zor durumda kalmasını engelleyecek olan ve ona imkân sunan bir yardımdır.

Öncelikle bu tarz hiçbir şekilde bir yere yerleşmemiş ve iş bulamamış kişileri devlet iş sahibi yapmaktadır. Bunun için de açık iş adı verilen bu fırsatı her vatandaşına sunar.

Açık iş toplumdaki herhangi bir iş noktasında çalışan ve o noktada çalışıp, boş pozisyon bulunan ve ihtiyaç sahiplerinin de toplam oranının belli bir noktada buluşturulmasıdır.

Belli vakitlerde belli zaman dilimlerinde gerekli görüldüğünde fabrikalara ya da farklı iş dallarına geçici olarak ya da belli bir süre orada maddi olarak gelir elde edebilecekleri işlere yerleştirilirler. Biz bunlara mevsimlik işçi olarak da diyebiliyoruz. Bunun çok daha farklı alt dalları ve sunulan fırsatları bulunmaktadır.

 • Yine bu tarz devlet içinde geliri olmayanlara ve işsizlere yardım fonunu İŞKUR üstlenmektedir.
 • İŞKUR üzerinden bu planlanma yürütülmektedir.

Sadece bu da değil Sosyal Yardımlaşma Derneği de ve bazı vakıflarda yine İŞKUR ile işbirliği yaparak yardımlarını çoğaltmaktadır.

Hiçbir Yerden Kazancı Olmayan Muhtaçlara Maaş

Devlet herhangi bir şekilde vücudunda bulunan engelinden dolayı ya da yakınlarını kaybetmiş bir kişinin alabilmesi için aylık olarak belli bir tutar maaş bağlar. Bu tarz vatandaşlara bağlanan maaş, fakirlik maaşı olarak geçmektedir. Bu şartları tek tek listeleyelim:

 • Eğer kişinin; annesi ve babası vefat etmişse yani yetim konumdaysa
 • Kişinin %50’lere yakın bir engellilik durumu bulunuyorsa
 • Hiç bir işte çalışmıyor, çalışamıyor, sosyal bir güvencesi yok ve aylık olarak gelir getiren hiçbir kaynağı bulunmuyorsa

Fakirlik Maaşını Nasıl Temin Edebilir?

Böyle bir durumda kişinin 2023 yılında devlet destekli fakirlik maaşından faydalanabilmesi için hiçbir yere ait gelirinin bulunmadığına, maaşının bulunmadığına ve herhangi biri üzerine ait malın bulunmadığını ispatlayacak belgelerle beraber kendisine en yakın yardımlaşma kuruluşu ya da kaymakamlığa başvurması gerekir.

 • Başvurunun ardından eğer kişiye devlet tarafından belirlenmiş olan tutar yatırılırsa PTT aracılığı ile ya da devletin bankası olan Ziraat Banka aracılığı ile kişiye o miktar yansıtılacaktır.

Yukarıda saymış olduğumuz engellilik, yetim olma ya da hiçbir şekilde bir aylığı, maaşı ya da geliri bulunmama şartları doğrultusunda kişilere aylık olarak 2023 yılında devlet tarafından 914 TL gibi bir tutar ödenmektedir.

Ayrıca Bkz; Fakirlik Belgesi Başvuru Şartları ve Muhtarlık İşlemleri 2023

2023 Yılı Hiçbir Geliri Olmayan Vatandaşlara Sunulan Yardımlar

Bu madde kapsamında devletin içinde barındırdığı TC uyruklu vatandaşlarına sağlamış olduğu farklı çeşitlerde yardım isimlendirmelerinden ve çeşitlerinden bahsedeceğiz;

 • Devletin en çok üzerinde durduğu engellilik maaşı: kişinin eğer herhangi bir şekilde mesleğini icra etmeye ve bir işte başlamasına engel olacak bir engelliler bulunuyorsa o kişiye aylık olarak 537 lira gibi bir miktar hesabına yatar.
 • Eşi vefat eden kadınlara bir güvence niteliğinde de bir maaş bağlanmaktadır. İki ayda bir olarak verilen bu tutar 275 TL oluşturur.
 • Kişi doğumundan beri ya da doğduktan kısa bir süre sonra kendi hayatını idame ettirecek tarzda bir dayanağı bulunmuyorsa ve engelliliğe sahipse ve bu kişi çocuk dediğimiz 18 yaş altı bir yaşa sahipse ona bakan kişiye yani yakınına; aylık olarak 537 lira verilmektedir.
 • Kişi kendisine bakamayacak kadar yaşlı bir konumdaysa ve bundan dolayı da herhangi bir işyerinde çalışamıyor ya da bir mesleği icra edemiyorsa, aylık olarak da 65 yaş üstü olarak adlandırdığımız yaş grubu 672 lira gibi bir para almaktadırlar.

Gıda, barınma ve yakacak yardımları da yine devletin vatandaşlarına sağladığı yardımlardandır. Yakacak yardımı yaklaşık olarak her kış mevsiminin girdiği zaman dilimlerinde 500 kiloluk bir miktar olarak yardım kömürü belirlenmiştir. Barınma ve gıda yardımları da yine devletin, ailenin durumuna göre belirlediği bir yardım parasıdır.

Fakirlik Maaşını Hangi Zaman Dilimleri Arasında Alabilirsiniz?

Başlıktan da görüleceği üzere demek ki fakirlik parası içerisinde kendi çeşitlendirmelerine ve şartlarına göre farklılaşma göstermektedir;

 • Hem miktarda bir farklılaşma hem de bu maaşın veriliş sürecindeki bir farklılaşma olmaktadır.
 • Devletin herhangi bir şekilde gerçekten bir işe girip çalışacak durumu olmayan kişiler için yapmış olduğu bu yardım şartlarını açıklamıştık.
 • Bu şartlar üzerinden de fiyatlandırma ve yardım miktarını şöyle açıklayabiliriz.

Erzak, Gıda Yardımı Başvurusu Yerler ve Kuruluşların yer aldığımız yazımıza gitmek için tıklayın.

Vakıflar genel müdürlüğünün de yardım ettiği fakirlik yardımına yardıma 2023 sayılı kanunu gereği olarak şöyle bir açıklama yapılmıştır. Eğer kişinin bir engeli bulunuyorsa maaş üç ayda bir verilmektedir.

 • Bu engellilik oranına göre de maaşın miktarı ve aylara göre düzenlenmesi değişim gösterir.
 • Eğer kişi %100’e yakın olarak adlandırdığımız yüzde yetmiş ve üzerinde herhangi bir engele sahip ise devlet tarafından 1796 liralık bir ödeme almaktadır.
 • Kişiye verilen engellilik raporu üzerinde kişinin engelinin %40 ile %70 arasında bir oranın verildiği gözüküyorsa da bu sefer bu kişiye 1197 liralık bir 3 aylık maaşı bağlanır.
 • Aylık olarak düşündüğümüzde bu miktar 399 TL’ye denk gelmektedir. Son yapılan değişiklikle ödemeler aylık olarak yapılmaktadır.
 • %70 ve üzerinde bir engeli bulunuyorsa da o kişinin aylık maaşı yaklaşık olarak 600 TL’lik bir civarı denk gelmektedir.

Geliri olmayanlar için muhtaç parası ödeme tarihleri aylık olarak şu şekilde belirlenmiştir. Genellikle kişilerin doğum tarihlerinin rakamı baz alınarak yapılan bu planlamada;

 • Son rakamı 0 ile 5 rakamı arasında bir dilimde ise ayın başlangıç tarihinde beşine denk gelmektedir.
 • Eğer son rakamı biri ve 6’sı arasında ise de kişinin maaşı alma tarihi ayın ilk 6 güne denk gelir.
 • Doğum tarihinin son rakamı 2 ile 7 arasında 1 numara arasında ise bu sefer ayın 7’sine denk gelen günde maaşını alacaktır.

Doğum tarihi 3’ü ile 8 arasına denk gelen kişi ve yine bunun devamında 4’ü ve 9’a denk gelen kişiler de tek haneli olan ayın 9’a denk gelen günde yardım maaşlarını alacaklardır.

Devlet Yardımı Evrak Teslim Aşaması

Zor durumda olan ihtiyaç sahiplerine verilen bu maaş istenirse kişinin e-devlet sistemi üzerinden bakılabilecek gibi telefon numaraları ile sorgulama yaparak da erişilebilmektedir. Zor durumda olan kişilere verilen bu maaş kişinin bazı başvuru evraklarını ilgili kuruluş müdürlüklerine vererek başlatılır.

Bu süreçte kişi eğer bulunduğu, ikamet ettiği bölgeden farklı bir bölgeye geçiş yapmışsa böyle bir durumda aylık bağlanmış olan maaşın kesilmemesi için de giderek yetkili birimlere böyle bir adres değişikliği yaptığını bilmesi gerekir. Aksi takdirde kesilme durumu yaşanabilir.

Muhtaç Maaş Aylığı 2020 Ne Kadar? Başvuru Şartları Nedir? Detaylı bilgi almak için tıklayın.

Devlet 65 Yaş Üstü Olan ve Geliri Olmayan Kişilere de Maaş Vermektedir

Bir nevi yaşlılık maaşı olarak düşünülebilecek olan bu miktara kişiler sosyal yardım kuruluşları aracılığı ile ulaşabilirler.

 • Kadın ya da erkek olarak farklı cinsiyete göre de bakıldığında bu oranın kadınlarda daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.
 • 65 yaş aylığı Türkiye’de yardıma muhtaç olan ve 65 yaşını geçmiş olan tüm kadın ya da erkek işsiz vatandaşlara verilmektedir.

Devlet destekleri hakkında daha fazla konuda bilgi almak için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu