Özel Hastane Doğum Fiyatları 2022

Özel hastane doğum ücreti ne kadar? Doğum yapılacak hastanenin özel veya devlet hastanesi olması başta ücret konusunda farklar bulunmaktadır. 2022 yılına ait özel hastane doğum ücretleri ortalama 2.000 TL ile 20.000TL arasında değişmektedir. Özel hastanelerde doğum ücretleri yapılacak doğum operasyonuna göre değişim göstermektedir.

Devlet hastanelerinde yapılan doğumlarda annenin, bebeğin ve refakatçının giderleri devlet tarafından karşılanırken, özel hastanelerde ise belirli bir ücret hastadan alınmaktadır. Özel hastanede doğum ücretleri yapılacak operasyon durumu dışında, hastanın SGK durumu, kaç gün yatış yapılacağı gibi faktörler ücretlerin değişmesine neden olmaktadır.

Özel hastaneler de doğum ücretleri farklı olmaktadır. Özel hastanelerin doğum ücretleri hastanelere göre değişim göstermektedir. Örnek verilecek olursa özel bir hastanenin sezaryen fiyatı 7.500 ile 15.000 TL arasında değişmektedir. Normal doğum ise 7.500 ile 20.000 TL arasında olmaktadır.

Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma

Özel hastane doğum ücreti geri alma işlemi şu şekilde yapılmaktadır.

 • Kişi doğumun ardından özel hastanenin vermiş olduğu ücret makbuzu ve T.C. kimlik kartı ile SGK Müdürlüğüne gidilir.
 • SGK Müdürlüğü kapsamında hizmet sunan Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi birimine elindeki makbuzlar ile müracat edilir.
 • Buradaki personele özel hastanenin vermiş olduğu makbuz ve kimlik verilir.
 • Buradaki personel bu talebe ilişkin konu hakkında kayıt alırlar.
 • Daha sonra doğum masrafı hastaya geri ödenir.

Özel Hastane Doğum Ücreti Hesaplama

Özel hastane doğum ücreti hesaplama olayı çok farklı olmaktadır. Hastanın doğum türüne göre ücretler belirlenmektedir. Normal doğum ve Sezaryen doğum ücreti farklı olmaktadır. Doğum ücretleri şu faktörlere göre hesaplanmaktadır.

 • Doğumun oluş şekli
 • SGK anlaşması
 • Hastanenin hizmetleri
 • Doktor unvanı
 • Doğum paket ücreti
 • Anestezi tipi

Bu faktörler özel hastane ücretlerinin hesaplanmasında etken olmaktadır. Devlet hastanelerinde yapılan bu hizmetler devlet tarafından karşılanırken, özel hastanelerde bu hizmetlerin karşılığı hasta tarafından ödenmektedir. Doğumda hastanın yanında kalan refakatçinin ve iki günden fazla kalınması gibi durumlarda ücretlerin hesaplanmasına etki yapmaktadır.

Kanuna göre doğum süreci acil olarak kabul edilmektedir. Hamile bir kadın sigortalı veya sigortasız olsun kendisine en yakın özel hastaneye gittiği zaman bu hastane gelen bu hastayı acil olarak görür. Bu durumda doğumu yaklaşmış ise doğumu yaptırıp hiçbir fark ücreti almamalıdır.

Özel Hastanede Doğum Yapanlara Devlet Desteği

Özel hastanede doğum yapanlara devlet desteği kadın işçilere çeşitli kanunlarla getirilen maddi yardım kalemleri bulunmaktadır. Bu yardımlar genel olarak emzirme, süt yardımı, doğum yardımı, kreş yardımı, yarım gün çalışma gibi destekler ve para yarımı yapılmaktadır. Ödeme yapılan destekler annelerin brüt maaşı ile çocuk sayısına göre değişiklikler gösterir.

Devlet tarafından annelere verilen destek ödemesi doğum parası olmaktadır. Doğum parasının diğer bir adı da çocuk yardımı olmaktadır. Bu yardımlar çalışan veya çalışmayan tüm kadınlara verilmektedir. İlk çocuk için 350, ikinci çocuk, 450 ve üçüncü çocuk için 650 TL verilmektedir. Doğum yardımı almak isteyen anneler başvurularını Nüfus müdürlüklerine yapacaklardır.

Özel Hastane Kadın Doğum Muayenesi Fiyatı

 • Özel hastane jinekolog muayene ücreti 240 ile 390TL arasıdır.
 • Kadın doğum muayene ücreti 140 ile 275 TL arasıdır.
 • Kadın hastalıkları 300 TL olmaktadır.
 • Özel hastanelerin sigortasız doğum muayene ücreti 150 ile 1100 TL arasında olmaktadır.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz ”Doğum Parası Ve Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır?” adlı yazımızı BURADAN İncelemenizi tavsiye ederiz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu