Özel Hastane Doğum Fiyatları 2023

Özel hastane doğum ücreti ne kadar? Doğum gerçekleştirilecek hastanelerin özel veya devlet hastanesi olması öncelikle ücret konusunda farklar bulunmaktadır. 2023 yılına ait özel hastane doğum fiyatları ortalama 1.750 TL ile 20.000TL arasında değişmektedir. Özel hastanelerde doğum ücretleri yapılacak doğum operasyonuna göre değişim göstermektedir.

Devlet hastanelerinde yapılan doğurma işlemi anne, bebek ve refakatçının harcamaları devlet yönünden ödenirken, özel hastanelerde ise belirli bir ücret hastadan alınmaktadır. Özel hastanede doğum fiyatları yapılan operasyon hususu dışında, hastanın SGK durumu, kaç gün yatış yapılacağı gibi faktörler ücretlerin değişmesine neden olmaktadır.

Özel hastaneler de doğum ücretleri farklı olmaktadır. Özel hastanelerin doğum ücretleri hastanelere göre değişim göstermektedir. Örnek verilecek olursa özel bir hastanenin sezaryen fiyatı 7.500 ile 15.000 TL arasında değişmektedir. Normal doğum ise 7.500 ile 20.000 TL arasında olmaktadır.

Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma

Özel hastane doğum ücreti geri alma işlemi şu şekilde yapılmaktadır.

 • Birey doğumun sonrasında özel hastanenin vermiş olduğu ücret makbuzu ve T.C. kimlik kartı ile SGK Müdürlüğüne gidilir.
 • SGK Müdürlüğü kapsamında hizmet sunan Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi birimine elindeki makbuzlar ile müracaat edilir.
 • Buradaki personele özel hastanenin vermiş olduğu makbuz ve kimlik verilir.
 • Buradaki personel bu talebe ilişkin konu hakkında kayıt alırlar.
 • Daha sonra doğum masrafı hastaya geri ödenir.

Özel Hastane Doğum Ücreti Hesaplama

Özel hastane doğum ücreti hesaplama olayı çok farklı olmaktadır. Hastanın doğum türüne göre ücretler belirlenmektedir. Normal doğum ve Sezaryen doğum ücreti farklı olmaktadır. Doğum ücretleri şu faktörlere göre hesaplanmaktadır.

 • Doğumun oluş şekli
 • SGK anlaşması
 • Hastanenin hizmetleri
 • Doktor bilgisi
 • Doğum paket ücreti
 • Anestezi tipi

Bu faktörler özel hastane ücretlerinin hesaplanmasında etken olmaktadır. Devlet hastanelerinde yapılan bu hizmetler devlet tarafından karşılanırken, özel hastanelerde bu hizmetlerin karşılığı hasta tarafından ödenmektedir. Doğumda hastanın yanında kalan refakatçinin ve iki günden fazla kalınması gibi durumlarda ücretlerin hesaplanmasına etki yapmaktadır.

Kanuna göre doğum süreci acil olarak kabul edilmektedir. Hamile bir kadın sigortalı veya sigortasız olsun kendisine en yakın özel hastaneye gittiği zaman bu hastane gelen bu hastayı acil olarak görür. Bu durumda doğumu yaklaşmış ise doğumu yaptırıp hiçbir fark ücreti almamalıdır.

Özel Hastanede Doğum Yapanlara Devlet Desteği

Özel hastanede doğum yapanlara devlet desteği kadın işçilere çeşitli kanunlarla getirilen maddi yardım kalemleri bulunmaktadır. Bu yardımlar genel olarak doğum parası ve emzirme, süt yardımı, kreş yardımı, mama ve bez yardımı, yarım gün çalışma gibi destekler ve para yarımı yapılmaktadır. Ödeme yapılan destekler annelerin brüt maaşı ile çocuk sayısına göre değişiklikler gösterir.

Devlet aracılığı ile annelere verilen destek ödemesi doğum parası olmaktadır. Doğum parasının diğer bir adı da çocuk yardımı olmaktadır. Bu yardımlar çalışan veya çalışmayan tüm kadınlara verilmektedir. İlk çocuk için 350, ikinci çocuk, 450 ve üçüncü çocuk için 650 TL verilmektedir. Doğum yardımı almak isteyen anneler başvurularını Nüfus müdürlüklerine yapacaklardır.

Özel Hastane Kadın Doğum Muayenesi Fiyatı

 • Özel hastane jinekolog muayene ücreti 240 ile 390TL arasıdır.
 • Kadın doğum muayene ücreti 140 ile 275 TL arasıdır.
 • Kadın hastalıkları 320 TL olmaktadır.
 • Özel hastanelerin muayene ücretleri sigortasız doğum 160 ile 1100 TL arasında olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu