Yeni Doğan Bebek için Süt ve Para Yardımı Şartları 2023

Devletin; anne yardımı kapsamında bebekler için sunmuş olduğu süt parası yine devletin 2023 yılı itibariyle Sosyal Hizmetler Müdürlüğü aracılığı ile yaptığı bir çalışmadır.

Yeni doğan bebekler için annelerin emzirme parasını ne şartlarda alabileceği, ne zaman alabileceği ve ne kadar olabileceğine dair bilgileri öğreneceksiniz.

Yeni doğan bebek süt parasından size çıkıp çıkmadığını yani faydalanıp faydalanamayacağınızı öğrenmek için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden başvurunuzu da yaptıktan sonra yine 15 gün içerisinde bu miktarı çekebilecek duruma gelebilirsiniz

Süt Parası Nasıl Alınır?

Annelerin; bebekleri için devlet tarafından verilen süt parasını kişi isterse e-devlet üzerinden sorgulamasını yaptıktan sonra devletin PTT şubelerine giderek çekim talebinde bulunabilir.

 • Bunun dışında PTT kart aracılığı ile de bu işlemi yapabilir. Bunun yanı sıra başka bir banka kartı kullanarak da bunu sağlayabilir.
 • Bunu da telefona indireceği PTT uygulaması ile beraber uygulamanın içerisinde tanımlayacağız.
 • Farklı bir banka kartı ile birlikte paranın buraya aktarılmasını sağlayabilir.
Ptt Android İndirPtt İos İndir

Süt Parası Alabilmenin Öncelikli Kriterleri

Annelerin süt parası alabilmelerinin en önemli şartlarından birisi çocuğun annesinin çalışıyor olması gerekir. Çalışan ve devletin birimlerine bağlı olarak işlev gören çocuk sahibi olan kadınlara ödenen bir miktardır.

 • Devletin annelere sağladığı süt parası aracılığıyla dağıtılmaktadır. Bebekteki yaş sınırı önemlidir.
 • Bebek 5 yaşına geçtiğinde bu ödemeyi artık anne alamaz. 5 yaş aşağısındaki bebekler bu süt parasından faydalanabilmektedir.
 • Kişinin ilk doğumu ile 3.doğum arasında süt parası farkı olur. Her bir yeni çocuk doğumu ile beraber alacağınız süt parası miktarı da artmaktadır.
 • Yaşayan ve yeni doğan bebeklerin doğumlarından itibaren alabilecekleri bu miktar süt parası olarak geçer.
 • Belli bir yaş limiti olmasının yanı sıra süt parasından faydalanabilmek için de çocuğun doğduğu süreç dikkate alınmalıdır. Başvuru süresi geçildiğinde bir daha bu haktan faydalanamazsınız.
 • Annelere sağlanan bu süt parası onların ihtiyaçlarını karşılaması için devlet tarafından verilmektedir.

Süt Parası Alabilmek için Şartlar Nedir?

Annenin süt parasından faydalanabilmesi için süt parası da alacak olan annenin ya da aile bireyi olan babanın SSK grubunca çalışıyor olması gerekir. İkisinden birinin SSK’ya bağlı olarak çalışıyor olması yeterli olacaktır.

 • Süt parası yardımı TC vatandaşı olan, her bir anne olan ve SSK’sı bulunan bireye verilmektedir.
 • Bu paradan faydalanabilmek için kişinin doğduktan sonra yaşamsal faaliyetlerini devam ettiriyor olması gerekir.
 • Ölü doğan ya da daha sonradan vefat eden bebekler için böyle bir para almak söz konusu değildir.
 • Çalışıyor olan anne SSK değil de BAĞ-KUR ya da emekli sandığı üzerinden bir sigortalılığa sahipse bu parayı alamaz.
 • İzinde olan anne farklı bir işte çalışamaz. Eğer çalışırsa bu paradan faydalanamaz.
 • Süt parasından faydalanmak isteyen anne, izne ayrılmadan 3 ay içerisinde düzenli olarak primlerinin hesabına yatıyor ve ödeniyor olması gerekir.
 • Devletin yapmış olduğu süt parası yardımından faydalanmak isteyen ailelerin maddi gelir anlamında zor durumda olması gerekir.
 • Bunun dışında anne çalışıyorsa SGK’lı bir kurumda yine verilir. Anne çalışmıyor baba SSK’lı bir kurumda çalışıyorsa yine verilir. Babanın SSK’lı bir kurumda çalıştığı takdirde annenin çalışmıyor olması gerekir. Bu süt parasından faydalanabilmenin tüm şartları bunlardır.

Anneler için Süt Parası Başvuru Evrakları

Yeni doğan bebeği bulunan annelerin faydalanabileceği süt parasını alabilmek için başvuru evrakları öncelikle bir başvuruyu gerektirir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilgilendiği bu başvurulara kişi yukarıda saydığımız şartlara aitse yapabilir.

Şartlar gereği de öncelikli olarak SSK’lı çalışan bir annenin doğum iznine ayrılmış olması gerekir. Böyle anneler sadece gidip başvuru merkezlerince başvuru yapmadan önce bir ön başvuru niteliğinde e-devlet üzerinden bir giriş yapmaları gerekir. Kişiden istenen şeyler bu esnada

 • Kendisine ait kişisel bilgiler ve bebeğin bilgileri olacaktı.
 • Böyle bir yöntem de bulunmak istemeyen kişiler e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapmayarak e-posta yoluyla yani postaneyi kullanarak başvuru evraklarını ilgili birime gönderebilirler.

SSK şartı aranan ve çalışma şartı bulunan süt parasının da eğer anne, ev hanımı yoksa ve çalışmıyorsa baba SSK’lı bir işte çalışıyorsa anne yerine babaya bu miktar ödenir ve ayrıca bu başvuru evraklarını ve başvuruyu da baba yapıp üstlenebilir.

Size en yakın ilçenizde yer alan güvenlik kurumuna giderek buradan işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve süt parası başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Başvuru formunun doldurulması anne ve bebeğe ait kimlik bilgilerinin verilmesinin dışında başka bir belge bulunmamaktadır.

2023 Yılı İtibariyle Süt Parası Miktarı

Devletin çalışan ve yeni doğan bebeği bulunan annelere yapmış olduğu doğum yardımı parası bulunur. Bu doğum yardımı parası da çocuk sayılarına göre değişkenlik göstermektedir. 2023 yılı itibariyle de hemen enflasyon rakamları hem de kişi başına düşen milli gelir ve asgari ücrete göre de bir farklılaşma olmaktadır.

Aile bakanlıklarının il müdürlükleri aracılığı ile de hem internet üzerinden hem de bizzat bir yere gidilerek yapılabilecek olan bu başvurulardan biri de süt parası başvurularıdır. Doğum yapan anneler için 2023 yılı itibari ile verilen emzirme ödeneği olarak da ismi geçen bu süt parası 202 TL olarak belirlenmiştir.

Annelere ödenen bu miktarların en yükseği doğum parası olarak geçmektedir. Kişinin almış olduğu maaşa göre de değişmektedir.

 1. 2000 ile 3000 arasında değişen bir miktar söz konusu olmaktadır.
 2. 2023 yılında 2300₺ maaş alan kişinin süt parası yardımı 202 TL olarak belirlenmiştir.
 3. En yüksek miktar olan 10.000 TL de miktar bir kazanç kazanıyorsa yine 202 TL’lik bir süt parası dan faydalanabilir.

Süt Parasından SSK’lı Olup İşten Çıkan Kişi Yararlanabilir mi?

Kişinin doğum öncesi, doğum sonrası ya da doğumu esnasında dikkate alınarak süt parası verilmektedir. Öncelikle süt parasını almanın şartları dan birisi çalışıyor ve SSK’lı olmaktır.

Doğum gerçekleştikten sonra kişi işten çıkmışsa böyle bir durumda işten çıktığınız günden itibaren yaklaşık 10 ay içerisinde çocuğunun doğmuş olması gerekir.

 • Başka aranan şart ise kişinin doğumundan önceki 15 ay dikkate alınır. Bu 15 ay içerisinde en az 120 günlük bir prim miktarının yatırılmış olması gerekir.
 • Doğum parasından bazı anneler faydalanabilir. Bazıları faydalanamaz emzirme ödeneği olarak da geçer.
 • Bu miktar 4b, 4a gibi çalışanlar için alınabilirler. Çünkü bunlar SSK birimine bağlı olarak çalışıyor olurlar.
 • Ancak 657 kanunu ile çıkarmış olduğu yasada emekli sandığına ve BAĞ-KUR’a bağlı bir şekilde çalışan kişiler bu miktardan faydalanamaz.

Devletin tüm annelere çocuğun doğum sürecinde maddi olarak faydalanabilmeleri için yaptığı yardımlardan birisi de doğum yardımıdır. Süt parası yardımı da SSK’ya bağlı olarak çalışan anneler faydalanabilir. Doğum yardımından ise tüm anneler faydalanabilir.

Bir anne süt yardımı parasından faydalanmak istiyorsa; Resmi olarak eşiyle evli olması gerekir. Resmide herhangi bir nikahı bulunmuyorsa bu kişi bu paradan faydalanamaz.

Hatta kişi çocuğunu doğurduktan sonra öyle bir nikahı bulunmaya başlamış da yine bu paradan faydalanamaz. Doğum olayının bu paradan faydalanabilmesi için öncesinde bir akidleşmenin bulunması gerekir.

Süt parasını almak için başvuruda bulunan anneler gerekli belge ve raporlara bulunduğu İl Müdürlüğü’ne götürüyor. Yalnız devletin tüm bu tarzda anne olan bireylere sağlamış olduğu bir kolaylık da vardır.

Eğer anne 4A sigortası ile bir işyerinde çalışıyorsa kendisine ait olan haktan devlet onu faydalanabilmektedir. Faydalandırabilmenizi kişi bunu söylemeden dahi devletin bankası olan Ziraat Bankası’na kişi adına bu miktar yatırılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu