PTT’den Doğum Yardım Parası Başvuru ve Sorgulama 2023

Doğum yapan annelerin, kanun aracılığı ile devletten alabilecekleri doğum parasını PTT şubelerine giderek alabilme hakları bulunmaktadır. Bu tarz bir hakka sahip olup olmadığını ve bu paranın hesaba yatıp yatmadığını da yine PTT şubelerinden sorgulama, öğrenme yapabilmektedirler.

2023 yılı itibariyle yeni doğum yapan annelerin çocukları aracılığı ile para alabilmelerini sağlayan kanunlara, PTT şubelerinden doğum parasını sorgulamanın nasıl yapıldığına dair bilgiler vereceğiz.

Doğum Parasını Öğrenme Nasıl Yapılır?

Doğum parası hakkına sahip olup olmadığınızı nasıl öğrenebilirsiniz. Anneye ve bebeğe dair T.C. numaraları ile beraber hastaneye gidildiğinde böyle bir haktan faydalanıp, faydalarının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra kişiye göre tasarlanmış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullandığı e-Devlet sistemi üzerinden de yine postaneye gitmeden internet aracılığıyla da faydalanabiliyorsunuz.

Bunlara hiçbir şekilde ulaşım sağlayamıyorsanız telefon numaraları üzerinden de yine müşteri hizmetlerine bağlanarak hesabınıza, adınıza herhangi bir doğum parası yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Kişi, PTT şubelerine giderken yanında bulunduracağı; mavi kartını ya da TC kimliğini de yanında götürerek yine öğrenim sağlayabilir. Emzirme ödeneği hakkında detaylı bilgiye SGK Emzirme Ödeneği Nedir? Emzirme Parası Nasıl Alınır? yazımızı okuyarak sahip olabilirsiniz.

Doğum Parasına PTT Şubeleri Aracılığı ile Öğrenebilmenin Yolları

Doğumdan dolayı bir çocuğun doğumu sonrasında doğum parasını almak isteyen kişilerin başvurularının onaylanıp kendi hesaplarına, kendi adlarına bir paranın yatıp yatmadığını öğrenmeleri oldukça kolaydır. Bunun yöntemlerinden birisi postane şubeleridir.

PTT’ye giden kişi doğum parasını alıp almadığını, böyle bir hak ona tanınıp tanınmadığını ve kendi adına bir para yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilmek için buraya giriş yapar.

Oraya gittikten sonra yetkili kişilere TC kimlik numarasını vermesi gerekmektedir. Bunun için başvuru yapan kişi ve bu paradan faydalanabilecek olan kişi sadece bu parayı alabilmektedir.

En çok sorulan sorulardan birisi, kişinin eşinin ya da herhangi bir yakınının parayı alıp alamayacağıdır? Böyle bir şey de mümkün değildir. Bu konu ile muhatap kişinin giderek, sorgulayarak parayı alması gerekir.

Kişisel Telefon ile Doğum Parasını Öğrenme

Öncelikle kişi telefonu aracılığı ile PTT şubelerini arayarak hesabına bir para yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilir. Bunun dışında PTT’ye ait olan müşteri hizmetleri servisi ile iletişime geçilebilmektedir.

 • 2023 yılı itibariyle PTT müşteri hizmetleri servis numaraları 444 1 788 olmak üzere belirlenmiştir ve bu numarayı arayarak kişi kendi kimliği ve çocuğunun kimliğine ait bilgileri telefon aracılığı ile aktarması gerekecektir.

Bazı kişilerin paranın yatıp yatmadığını netleştirmek amacı ile şubelere gittiğini bilmekteyiz. Buna gerek kalmadan da kolaylıkla ulaşılabilir. Doğum parası almaya hak tanınan anneler bunun da dışında yine telefon aracılığı ile aile ve sosyal bakanlığını arayarak buradan kendisine ait herhangi bir doğum parası yatıp yatmadığını da öğrenebilmektedir. Aynı zamanda PTT Hesaba Para Yatmış mı? T.C. No ile Sorgulama işlemlerinide kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Sürekli olarak yatan parayı alan ya da daha yeni bu parayı alacak olan kişiler de yine aile ve sosyal bakanlığının Alo 144 adı verilen hizmet hattı aracılığı ile iletişime geçebilir ve kişisel telefon aracılığı ile sorgulamasını yapabilir. Ayrıca bazı zamanlarda da kişinin telefonuna mesaj yoluyla da böyle bir paranın aktarıldığına dair bilgi de gelebilmektedir.

Ücretsiz gebelik eğitimi hakkında bilgi almak için Ücretsiz Gebelik Eğitimi İstanbul, Ankara, İzmir yazımızı okuyabilirsiniz. PTT aracılığı ile bir sorgulama yapılıp kimliğe dair herhangi bir paranın yatmadığı gibi bir şeyle karşılaşırsa kişi e-Devlet sistemine girerek buradan tekrar kontrol edebilir. Hala yatmamış olarak gözüküyorsa veya yattığına dair bir bilgi almışsa birkaç gün daha işlemin hesaba yatmış gözükmesi için beklemesi gerekir. Sonrasında giriş işlemlerini gerçekleştirebilir.

Herhangi bir yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için de bekleme süresi göz önünde tutulmalıdır. Başvuru tarihinin hemen sonrasındaki ayı takriben sonraki ayın son günlerine yakın bir süreçte ödemeler gerçekleşmektedir. PTT Kart Hesap Bakiyesi Sorgulamak ve Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

2023 Yılı e-Devlet Aracılığı ile Doğum Parası Kontrolü

Annenin çocuğun doğumundan sonra doğum parasından hak edip hak etmediğini ve hesabını yatıp yatmadığını öğrenebilmesinin yollarından biri de her bir vatandaşa ait olan ve internetteki kimliği niteliğindeki e-Devlet sistemi üzerinden bakılabilir.

 • Kişi internete bağlı olan herhangi bir ortamdan devletin sistemi olan e-Devlet üzerinden sisteme giriş yapar.
 • TC kimlik numarası PTT’den alınmış bir şifre ile beraber giriş yaptıktan sonra e-Devlet sayfasının üzerindeki boşluğa; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kısmına giriş yapmanız gerekir.
 • Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan kategorilerden sosyal yardım bilgileri sorgulama adı verilen bir seçeneğine tıklayarak karşımızda sorgulama ekranını göreceğiz.
 • O sisteme geçiş yapabilmek içindeki kişinin kimlik bilgilerini girmesi gerekmektedir.

2023 Yışı Doğum Parası Yardımını Ne Zaman Alınır?

Öncelikle anne, devletin kendisine sağlamış olduğu doğum yardımı parasından faydalanabilmek için SGK’ya başvuruda bulunması gerekir. Bu başvurunun ardından işlem süreçleri de geçtikten sonra eğer anne bu tarz bir yardımdan faydalanabiliyorsa devlet kurumu olan PTT aracılığı ile adına ödeme gerçekleştirilir. Adına herhangi bir ödemenin yapılıp yapılmadığını öğrendikten sonra rahatlıkla çekim yapılabilir. Peki, bu para ne zaman yatar?

 • Şöyle düşünelim ki kişi bu doğum parasından faydalanabilmek için başvuruda bulundu.
 • Başvuruda bulunduktan sonra yaklaşık 2 ay içerisinde yani başvuru yapılan ay ve sonraki ayı kapsayacak süreçte geri dönüp alabilmektedir.
 • Başvuru işlemlerinin onay süresi ile birlikte başvurunun kabulü ve başvurunun kabulü ardından paranın hesaba yatırılışı takriben 45 günü bulabilmektedir.
 • Bu süreler de göz önünde bulundurularak bir süre beklenmesi gerekir.
 • Ardından telefon aracılığı ile ya da e-Devlet aracılığı ile sorgulama yapılarak PTT şubelerinde gidip paranın tahsilatı yapılır.

2023 Yılı Güncel Annelere Verilen Doğum Parası Miktarı

2023 yılı itibarı ile doğum parası için başvuruda bulunan ve başvurusu kabul edilen anneler bekleme süresinin ardından toplu olarak çocuk adına para alabilirler. Çocuk adına alınan ödemeler geçtiğimiz senelerde çocuk sayısına kadar bir belirleme ile verilmekteydi. Bu seneye bakıldığında da yine çocuk sayısına ve çocuğun sırasına göre bir miktar söz konusudur.

 • Devlet doğan ilk çocuk için doğum parası tutarı olarak 300 lira belirlemiştir.
 • İkinci çocuk için sayı biraz daha artmış ve 400 TL olarak belirlenmiştir.
 • 3 çocuk için ödenecek olan tutar ise 600 TL olarak belirlenmiştir.

İstisnai durumlarda göz önünde bulundurularak kişi ikiz bir bebek doğurmuşsa; doğan ilk çocuk için 300, doğan ikinci çocuk için ise 400 TL olmak üzere, toplamda 700 TL’lik bir yardım parasını hesaba yatırılması planlanmıştır.

 • Annenin doğum parasını alabilmesi için şartlardan biri de kanunlarca belirlenmiştir.
 • 2015 yılında düzenlenen bir kanun gereği çocuk sıralamasına göre para verme işlemi geçerliliğine başlamıştır.

Bu kanuna göre 2015 yılı öncesinde doğum yapan annelerin değil de 2015 yılı bu kanunun ardından doğum yapan annelerin böyle birinin bu haktan faydalanması sağlanır. Erzak, gıda yardımı için Erzak, Gıda Yardımı Başvurusu Yerler ve Kuruluşlar yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu