Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur Zorlukları Nelerdir

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için öncelikle eğitimin akabinde yapılacak sınavdan en az 60 puan alınılması gerekir. Bu sınav ÖGG sınavıdır ve yılda 6 kez kadın ve erkek özel güvenlik görevlisi adaylarını aramaktadır. Eğer ilk denemeden sonra sınavda başarılı olmadıysanız bir kez daha sınav harcı yatırarak sınava giriş yapabilirsiniz.

Yani birden fazla şansınız bulunmaktadır. Bu sınavlar dışında özel güvenlik görevlisinde bulunması gereken özellikler de bulunmaktadır. Bedensel olarak bu işe uygun olması, güvenlik görevlisi olacağı için verilen fiziksel eğitimleri geçecek çeviklikte olması gibi fiziki ve kuvvetle alakalı olan şartlara da uygun olması önemli bir husustur.

Özel Güvenlik Görevlisi Sertifikası Kaç Senede Bir Yenilenmelidir?

Özel güvenlik sertifikası aldığınız sertifikanın üzerinde yazılan senenin üzerine katılan 5 yıl katılarak bulunur ve o sene de yenilenmesi gerekir. Özel güvenlik görevlisi bu seneyi bulup hesapladıktan sonra o sene sertifikayı değiştirirken yeniden bir eğitim de almalıdır. Silahlı eğitim yenileme eğitimi 8 gün sürmektedir. 

Neden Özel Güvenlik Görevlisi Olmalıyım?

Özel güvenlik görevlisi olmak kişinin hayali ve de isteğiyle alakalı bir durumdur. Genellikle özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler ciddi, diktatör, çevik ve güçlü karakterlerden oluşmaktadır. Eğer siz de bu özellikleri taşıyorsanız ve kararsızsanız iş imkanları olarak birçok yer de çalışabilme imkanınız vardır. Fabrikaların önünde vardiyalı olarak çalışabilirsiniz.

Özel konutların veya şirketlerin önünde, özel firmalarda, anaokullarında, özel kurum ve kuruluşların neredeyse hepsinde çalışma imkanına sahipsiniz. Bu yüzden işsizlik gibi bir sıkıntı çekme şansınız oldukça azalıyor. Bunlar dışında hayatınızın düzenine göre gece veya gündüz çalışabileceğiniz yerler bulunmakta. Ek vardiya gibi durumlarda daha çok ücret alabilir, bütçenizi arttırabilirsiniz. Okuma açısından da daha kolay bir meslek. Teorik olarak pek bir bilgisi bulunmamakta olduğu için fiziksel olarak eğitimler görmektesiniz.

Kondüsyonunuz çok kötü değilse bunlardan da kolaylıkla geçebilirsiniz. Tüm bunlar dışında hem bu mesleği edinme açısından iyi hem de özel güvenlik görevlisi maaşları açısından gelir düzeyi birçok mesleğe göre daha yüksek. Çalıştığınız yere göre değişmekle birlikte sürekli ayakta olmadığınız rahat bir işe de sahip olma imkanınız bulunmakta olduğu için bu mesleği tercih edebilirsiniz.

Özel Güvenlik Görevlisi Alımları 2023 

Özel güvenlik görevlisi alımları sizin girmek istediğiniz kuruma göre değişiklik göstermektedir. Özel güvenlik görevlisi alacak olan kurumlar ne zaman ve kaç kişilik bir kontejyanla görevli alacağını kendi sayfalarından belirtmektedirler. Bunların zamanları ve kişi sayıları oldukça kısıtlı olduğu için sürekli olarak takip etmelisiniz. Bunlar dışında İŞKUR’un TYP programı içerisinde alınacak 60 bin kadar temizlik ve güvenlik personeli alımları olmaktadır. Bu program ile de işinizi bulabilirsiniz.

Özel Güvenlik Görevlisi Arama Kimlik Sorma ve Silah Kullanma Yetkileri 2023

Özel güvenlik görevlileri arama, kimlik sorma ve silah kullanma yetkilerine sahiptir. Ancak silah kullanmak işin son boyutu olduğu için öldürmek kastından çok yaralama kastıyla silah gerçekten zor durumlarda kullanılmaktadır. Bunlar dışında özel güvenlik görevlisinin yetkisi; bulunduğu yerin korunmasını sağlama, orada gerçekleşen her olayı üst amirine ihbar etme, gerektiğinde el koyma ve zor kullanma yetkisi gibi yetkilere sahip olmaktadır.

Özel Güvenlik Görevlisi Silah Ruhsatı Alabilir Mi?

Özel güvenlik görevlileri silah ruhsatı alabilir ve onu taşıma yetkisine sahip olabilmektedirler ancak ciddi bir biçimde gerekmediği müddetçe bu silahı kullanmaları doğru değildir. Ölüm gibi ciddi yaralanma durumları olduğunda silaha başvurabilirler.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur ve Şartları Nelerdir? 2023

Silahlı özel güvenlik görevlileri silahsız güvenlik görevlilerinden 20 saat fazla eğitim almaktadır. Alınan 120 saatlik eğitime düzenli olarak katılmak ve eğitim sonunda yapılan poligon atış sahasından en az 60 puan almanız gerekmektedir. Bunun dışında silahlı özel güvenlik olabilmeniz için gereken şartlar diğer özel güvenlik görevlisi nasıl olunur başlığının altında bahsettiğimiz her şeyle aynı şekilde ilerlemektedir.

Yani katılmanız gereken sınav ve alacağınız puan ayrı tek fark eğitimde alacağınız fazladan 20 saat ve eğitim sonundaki poligon atış sahasından en az 60 puan almak. Eğer sınavdan yeterli not alırsanız ve eğitimi başarılı şekilde tamamlayabilirseniz özel güvenlik görevlisi olabilirsiniz. Bunlar dışında gereken şartları ise yazının devamında aşağıya listeledik.

  • T.C. vatandaşı olmak
  • En az lise okumuş olmak (lise ve dengi bir okul bitirmiş olmak)
  • Vücut denge ve sağlığı yerinde olmak
  • 20 yaşını doldurmuş ve 21 yaşından gün almış olmak
  • Akıl sağlığında bir problem olmamak
  • Sicil almaya uygun olmak gerekmektedir.
  • Mesleğini gerektiği gibi yapmak için bir engeli bulunmamak gerekir.
  • Kamu haklarından mahrum olmaması gerekir.
  • Herhangi bir suçtan dolayı 1 yıldan daha fazla hapis cezası almamış olması gerekmektedir.

Özel Güvenlik Görevlisi Geçmiş Dönem Sınav Soruları 2023

Özel güvenlik geçmiş dönem soruları sınav sonraları verilmektedir. Sitemizden bu sorulara ulaşabilirsiniz. Bu soruların temelinde genel kültür soruları olmakla beraber ağırlıklı olarak tarih sorularından ve özel güvenlik görevliliğiyle ilgili de bilinmesi gereken sorular yer almaktadır.

Bunlar dışında kolay olan sizi düşünmeye sevk edecek paragraf soruları da bulunmaktadır. Bu sorular ise sizi özel güvenlik görevlisi olmanız dahilinde başınıza gelecek olayları size göstererek vereceğiniz yanıtları ölçmek üzerine hazırlanmış sorular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu