Dürümcü Açma Maliyeti, İşlemleri, Fiyatları ve Kazancı 2023

Öncelikle dürümcü açma maliyeti 100.000 TL ile 200.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Eğer açtığınız yer daha lüks bir caddede olacaksa daha yüksek meblağlarda dükkan bulabileceğiniz için daha fazla paraya ihtiyacınız olacaktır.

Fakat daha normal bir caddede alacaksanız daha uygun bir esnaf dükkanı açabilirsiniz. Bunun dışında bir dürümcünün iyi satış yapabilmesi için iyi de bir ustaya ihtiyacınız olduğu için iş vereceğiniz ustayıda iyi ve tecrübeli bir ustayı seçmeniz oldukça önemlidir. Buna bağlı olarak kazancınız ve dürümcünüzün devamlılığı belli olacaktır.

Dürümcü Açmak Mantıklı ve Karlı Mıdır?

Dürüm her yerde fazlaca tüketilen bir yemek çeşidi olduğu için bir dürümcü açmanız ihtimalinde neredeyse %100 olarak fazlaca satış yapabilirsiniz. Tutma açısından sizi pek fazla zorlamayacaktır. İçerik açısından da her zaman satılan bir yiyecek çeşididir. İşlek bir caddede açacağınız bir dükkan size oldukça para kazandıracak ve karlı olacaktır.

Yani dürümcünüzün karlı olup olamayacağı sizin dükkanınızı açtığınız yere ve nasıl işlettiğinize bağlı olarak belli olmaktadır. Bunlar dışında dükkanınızı işlek bir caddede açarsanız çok daha karlı olabilmektedir. Ne kadar çok insanın kullandığı bir yerde dükkan açarsanız o kadar çok müşteri kazanabilirsiniz.

İlk zamanlar daha fazla promosyon ürün verirseniz ve de belirli menüler belirlerseniz daha fazla müşteri çekerseniz. Müşteri çektikten sonra bu tarz promosyon ürünler sayesinde düzenli müşteriler elde etmiş olacaksınız.

Dürümcü Açmak İçin Ne Kadar Para Gerekli ve Aylık Kazancı Nedir?

Yukarı kısımlarda da bahsettiğimiz üzere bir dürümcü açmanın maliyeti 100.000 TL ile 200.000 TL arasında değişmektedir. Eğer daha işlek ve turistik bir bölgede dükkan açacaksanız daha fazla sermaye gerekmektedir. Ama ayni zamanda en başta ödenen bu yüksek meblağ ileride size daha fazla para kazandıracağından ötürü iyi olabilmektedir. Eğer daha küçük bir esnaf dükkanı açacaksanız daha az paraya ihtiyacınız olacaktır.

Dürümcü Açmak İçin İlk Önce Nereye Başvurmak Gerekir?

Dürümcü açmak için öncelikle bir dükkanla anlaşmanız gerekir. Dükkanı eğer kiraladıysanız kira kontratı, eğer satın aldıysanız tapunuzun fotokopisine ihtiyacınız olmaktadır.

Bu belgenin fotokopisini hallettikten sonra belediyeye satın aldığınız dükkanın beyannamesini yazıp vermeniz gerekmektedir. Bu belgeleri onlara temin ettikten sonra sizin belgelerinize bakılarak size geri dönüş sağlayacaklardır.

Dürümcü Açma İzinleri Nasıl Alınır? 

Dürümcü açmak için almanız gereken tek izin belediyeye beyanname verdikten sonra sizin satın aldığınız dükkanda satış yapabilmenizi sağlayacak olan izindir. Bunun dışında almanız gereken bir izin veya belgeye ihtiyacınız bulunmamaktadır. Ama eğer dürümcü açacaksanız bir bayilikle de anlaşmanız gerekmektedir. Bayilik alabilmek için gerekli olan şeyleri yazımızın devamında belirttik.

Dürümcü Açma Ruhsatı Almak Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Dürümcü açma ruhsatı almak için gerekli olan belgeler aşağıda belirttiğimiz gibidir:

  • İlk olarak, dükkanın sahibinin kimlik ve de arkalı önlü olacak fotokopisi
  • İkinci olarak, dükkan sahibinin ikametgah belgesi 
  • Üçüncü olarak, dükkan açmak istediğinize dair bildirim olan bir evrak
  • Ve son olarak, dükkan tapunuzun veya kontratınızın fotokopisi gerekmektedir.

Bu belgeler dışında herhangi bir şey genellikle istenmese dahi yinede belediye bazen sizden daha fazla belge isteyebilmektedir. Ama temel olarak ulaştırmanız gereken belgeler bunlardır ve bu belgeleri dilerseniz e devlet üzerinden rahatlıkla çıkartabilirsiniz. E devlete giriş yapabilmek için internet bankacılığı sayesinde o da olmazsa PTT’den aldığınız bir şifre ile e devlete rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.

Dürümcü Dükkanında Olması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Dürümcü dükkanında olması gereken malzemeler öncelikle sandalyeler ve masalar gibi dükkanın içini dizecek büyük eşyalardan olunmalıdır. Masa ve sandalyeden sonra kasanın kurulacağı bir eşya ve dükkanın tezgahının yanına konulması gereken diğer yan eşyalar ayarlanmalıdır.

Bunlar hallolduktan sonra yemeklerin konulup servis edileceği tepsiler, tabak ve çanak gibi malzemelere ihtiyaç vardır. Bunlar da hallolduktan sonra ustanın et ve tavukları kesebilmesi için kullanılacak olan malzemelerin belirlenip alınması gerekir. Bunlarda hallolduktan sonra peçete ve hijyen, temizlik eşyaları temin edilebilir.

Masa ve sandalye gibi malzemeler alındıktan sonra iki tane döner tezgahına, ısıtma tezgahına ve de servis tezgahına ihtiyaç bulunmaktadır. Bunlar dışında tam olarak malzeme sayılmasada eve paket servis yapılabilmesi için motorlara da ihtiyaç vardır. Aynı zamanda poşet yanında ek olarak vereceğiniz kürdan, biber gibi ek ürünlerin teminide unutulmamalıdır.

Dürümcü Bayilik Nasıl Alınır?

Dürümcü bayiliği alabilmeniz için ilk olarak bayilik almak için bayiliklerden hangisiyle çalışmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Karar verdikten sonra sizin çalışmak istediğiniz bayinin satın aldığınız dükkanın çevresinde anlaştığı başka bir bayi olmamalıdır. Aynı zamanda sizin gibi dürümcü açan rakip bir dükkanda olmaması gerekir. Bunun dışında bayilikler sizin burayı işletip işletemeyeceğinize de bakacaklardır.

Bu yüzden rakip dükkanlara ve gerekli olan belgelerin tamamiyle temin edilmiş olması önem arz etmektedir. Gerekli olan belgeleri zaten yukarıda belirtmiştik, bunun dışında belediyeden almanız gereken beyannameyide aldıktan sonra bayiliğe başvurmanız daha güvenilir olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu