İsviçre Bankaları: İsimleri, Türkiye Şubeleri ve Hesap Açma

Dünyanın en modern ülkeleri arasında olan İsviçre, Avrupa’nın tam olarak merkezi denilebilecek bir konumda yer almaktadır. İsviçre denildiğinde birçoğu kişinin aklına çikolatası ve temiz şehirleri gelmektedir ancak İsviçre tüm bu bilinenlerin aksine bankacılık sistemiyle de Dünya çapında oldukça ünlü konuma sahip olan bir ülkedir. İsviçre’nin güçlü bir ekonomiye sahip olması Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden olmasına katkı sağlamıştır. İsviçre küçük bir ülke olmasına rağmen Avrupa’da refah düzeyi en yüksek olan 5 ülke arasındadır. İsviçre bankaları neden tercih edilir;

 • II. Dünya savaşı sırasında İsviçre savaşa katılmamış ve Avrupa’nın ortasında tarafsız olmayı başarmıştır.
 • İsviçre’nin tarafsız olması ve savaşa katılmaması savaştan çok fazla etkilenmesini engellemiştir.
 • Almanya’nın İsviçre ile güçlü bağları olduğu bilinmektedir.
 • 2. Dünya Savaşı sırasında görülen Nazi Almanyası savaş döneminde zengin Yahudilerin mal varlıklarını yağmalamıştır.
 • Bu mal varlıkları arasında altın, mücevher ve para gibi değeri yüksek sermayeler bulunmaktadır.
 • Yağmalanan birçok değerli mal varlığı savaş esnasında İsviçre’ye gönderilip İsviçre bankaları aracılığı ile korumaya alınmıştır.

Üzerinde durulması gereken en önemli mesele İsviçre’nin bu ganimetleri kimsenin bilmediği gizli bir sistem aracılığıyla koruma altına almasıdır. İnsanlar İsviçre bankalarına gerçek kimliklerini kullanmadan istedikleri kadar mücevher, altın ve para teslim edebiliyorlarmış. Bu sistemin temelleri 2. Dünya Savaşı sırasında atılmış daha sonra da Avrupa Ekonomik Alanı‘nın oluşturulmasıyla kalıcı bir hale gelmiştir.

Dünya genelinde, tanınmış birçok ünlü ve zengin kişi kazandıkları, sahip oldukları paraları İsviçre bankalarına geçirmiş ve kendi ülkelerini bu anlamda vergi kayıplarına uğratmıştır. İsviçre bankacılık sisteminde uygulanan “gizli müşteri” kavramının ileri derece gelişmiş olması Amerika’da yaşayan siyasetçilerin ülkelerinden para kaçırmalarını sağlamıştır.

Bu bankacılık sisteminde gerçek kimliğin şart olmaması nedeniyle isteyen kendi kimliği ile isteyen de sahte bir kimlik ve isimle hesap açabilmektedir. Bu nokta da karar tamamen müşterinin kendisine ait olduğu için çok popüler bir hale gelmiştir. Savaştan sonra kurulmuş Yahudi dernekleri yahudilere ait ganimetlerin tazminatını istemek için dava açmıştır. Dava çok uzun sürmüştür ancak davanın sonunda kazanan Yahudi dernekleri olmuştur.

Bu dava İsviçre bankalarının aleyhine sonuçlanmış ve Yahudiler için 500 milyon dolara yakın ganimet tazminatı ödenmiştir. Dava dönemi her ne kadar İsviçre bankalarının sahip olduğu şöhreti sarsacak bi mesele olsa da İsviçre bankaları bu durumdan çok fazla etkilenmeyip krizi fırsata çevirerek halen en çok tercih edilen bankalar konumunda faaliyetlerini sürdürmektedir. Fakat İsviçre, başta Amerika olmak üzere Avrupa birliği ülkelerine karşı sır saklama yükümlülüğü ihlal etme durumuyla karşı karşıya kalmıştır.

Güncel Haber Notu; Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı pek çok ülkenin İsviçre’deki HSCB bankasına ait olan bilgileri ‘’SwissLeaks’’ adı ile internet ortamında paylaşıldı. Yaklaşık olarak 13 ülkeden 106 bin müşteriye ait 100 milyar dolardan fazla paranın yer aldığı gizli hesaplar deşifre edildi.

Nitekim 45 ülkedeki gazetecilerin ortak çalışma ürünü olan ‘’SwissLeaks’’ projesinin yöneticileri de bulunuyor. Bir internet sitesinde yayımlanan araştırmanın içerisinde Türkiye’de yer alıyor. Türkiye’nin toplamda 3 bin 105 müşterisi bulunuyor. Aynı zamanda 34 ülke arasında 9.sırayı almış durumda.

Türkiye’de Temsilciliği Bulunan İsviçre Bankaları

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de İsviçre bankacılığı oldukça rağbet görmektedir. Kriz döneminde İsviçre bankalarının Türkiye’deki iş hacmi oldukça arttı. Varlık Barışı projesi ile yurt dışındaki varlıklarının yurda getirilmesiyle fikriyle gündeme gelen gizli zenginler Türkiye’yi İsviçre bankalarının parlak ülkesi haline getirdiler.

Türkiye’ de 41 yabancı bankanın temsilciliği olduğu bilinmektedir. Bunlar arasında olan 8 tane banka temsilciliği İsviçre bankalarına aittir. Bu durum sayesinde en fazla temsilciliği bulunan İsviçre, ilk sırada yer almaktadır.  Türkiye sınırları içerisinde temsilciliği bulunan İsviçre bankaları şu şekildedir; 

 • HSBC Private Bank
 • UBS
 • Union Bancaire Privee
 • Unicredit
 • Royal Bank of Canada
 • Credit Suisse AG, Credit
 • Europe
 • Bank Julius

Ayrıca; Türkiye açılan gizli hesaplardaki para miktarına istinaden yapılan sıralamada 3,5 milyar dolar ile 23.sırayı kaptı. Türkiye’den müşterilerin açtığı hesaplar içinde en yüksek tutarın 263,7 milyon dolarlık bir hesapta tutulduğu belirtiliyor. Bu hesaplarda en yüksek miktarda parası bulunan müşterilerin olduğu ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz; İsviçre, İngiltere, Venezuela, ABD, Fransa.

isviçre banka kredi çekme işlemleri

İsviçre Bankalarında Hesabı Açmak

İsviçre bankalarında hesap açmayı genellikle para kaynağını belirtmek istemeyen veya gizli banka hesabına sahip olmak isteyen kişiler tercih ediyor. Gelişmiş üst düzey güvenlik önlemlerinin bulunduğu İsviçre bankalarında güvenlik herşeyden daha önemli tutulmaktadır. Çoğunlukla ileri derece zenginler tarafından tercih edilmekte olan İsviçre bankalarına halk tarafından da ilgi gösterilmeye başlanmıştır.

İsviçre bankalarında hesap açabilmek için şu an ülkemizde direkt başvuru yapabilmek imkansızdır. Hesap açmak için aracı olan kuruluşlar belli bir komisyon ücreti karşılığında kişinin kimlik bilgilerini kullanarak banka hesabı açabilmektedir. Ülke dışında banka hesabı açmak isteyen kişiler genelde aracı kurumlar tarafından destek alarak bu işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bankada gerçekleştirilen faaliyetlerini gizlemek ve para transfer işlemlerinden kimsenin haberdar olmamasını sağlamak için İsviçre bankaları iyi bir seçenek olacaktır.

 • İsviçre banka hesabı açılmasını sağlayan aracı kuruluşlar 1.000 dolar ile 2.000 dolar arasından başlayan fiyatlar ile kişinin adına İsviçre bankasında hesap açtırabilir.
 • Hesap açma işlemi bu ücretle sınırlı kalmayıp, açılan hesaba minimum 25.000 dolar para yatırmanız gerekmektedir.
 • Eğer yatırılması gereken minimum tutarın altında bir değer yatırılırsa açılan hesap kapatılır. Bu durumda açılış için aracı kuruluşlara verilen ücrette yanacaktır.
 • İsviçre bankalarında gizli hesap açmak için öncelikle aracı kuruluşlar herhangi bir İsviçre bankasında normal bir hesap açarlar.

İsviçre bankalarında hesap açtırmak isteyen şahsın kimlik bilgileri ile açılır. Bu işlemlerden sonra hesaba yatırılması istenen minimum para miktarının yatırılması ile banka, hesap sahibinin tüm kimlik bilgilerini silerek başka bir hesaba dönüştürür. İstenilen para miktarı yatırılmadığı sürece hesabınızdaki bilgiler açık kalır ve herkes tarafından görülebilir. Aracı bir firma olmadan İsviçre’de banka hesabı açılması mümkün değildir.

İsviçre Bankasından Kredi Nasıl Çekilir?

İsviçre bankalarında hesaplar açılıp gerekli minimum ücret yatırılmasının ardından kişilerin ismi yerine farklı numaralar ve harfler içeren bir isim belirlenir. Bu şekilde gizlilik sağlanarak, zenginlerin ve yüklü para yatıran kişilerin gizlenmesi sağlanır. 

 • Bu numaralandırma işlemine kadar ulaşan kişilerin hesapları artık İsviçre bankalarından kredi çekmeye uygun bir hale gelir.
 • Gizliliğin tamamen sağlandığı bu aşamada herhangi bir bilgi mail, telefon veya posta yoluyla kesinlikle paylaşılmamaktadır.
 • Buna bağlı olarak İsviçre bankasından uzaktan olacak bir şekilde kredi çekilmesi mümkün değildir.

Eğer İsviçre bankasından kredi çekilmek istenirse bu durumda İsviçre’ye gidilerek bankadan paranın çekilmesi gerekir. Aksi takdirde banka hesabına ulaşılması mümkün değildir.

İsviçre Bankaları Faiz Oranları Ne Kadardır? 

İsviçre bankalarında faiz oranları, ödünç olarak verilen paranın, ödeme dönemi geldiğinde dönem başına ödemesi gereken faiz miktarını belirtmektedir. Faiz oranları ne kadar yüksek olursa ödenmesi gereken tutarda o hayli büyüyecektir. Kabaca bir hesapla 100.000 ₺ %5 faiz uygulandığında ödenmesi gereken tutar 105.000 ₺ olacaktır. Bu yüzden faiz oranlarının düşük olması yüklü miktarda kredi çekimi esnasında oldukça önemli bir role sahip olmaktadır.

2023 yılı göz önünde bulundurulduğunda İsviçre bankaları faiz oranları en düşük ülke olarak görülmektedir. -% 0.75 faiz oranıyla negatif faiz uygulayan ülkeler arasındadır. -% 0.75 faiz üzerinden kabaca bir hesaplama yapıldığında 100.000 ₺ kredi çekilirse ödemesi 99.250 ₺ olmaktadır. Bu yüzden yüklü miktarda kredi çeken kişiler İsviçre bankasını tercih ederler.

isviçre banka hesabı takip nasıl yapılır

İsviçre Bankalarında Gizli Belgeler Hakkında NOT:

İsviçre Bankalarında gizli belgeler, HSCB’nin Cenevre’deki ofisinde çalışan bir bilgisayar uzmanı tarafından 2007 senesinde sızdırıldı. Ortak bir medya aracılığıyla kamuoyuna sunulan bu belgeler küresel bankacılık devi olan HSCB’nin uluslararası suç şebekeleri ve diktatörler de dâhil olmak üzere binlerce müşterisinin vergi kaçırmasına yardımcı olduğu ortaya çıktı. Bu yolla kazanç elde ettiği de verilen bilgiler arasında;

 • İsviçre’de gizli banka hesabının açılması için 3 aşamanın takip edilmesi gerekiyor. İlk aşamada isim ve soy isim girilerek hesap yaratılmaktadır.
 • Akabinde ne kadar ücret isteniliyorsa o kadar miktar para hesabına yatırılmaktadır. Bir offshore şirketi aracılığıyla hesap işlemi değiştirilmektedir.
 • Ardından müşterinin ismi, hesap numarasıyla birlikte değiştirilerek hesap sahibinin adı Ali Mehmet yerine X133758’’gibi numaralandırılıyor.
 • Bu süreçten sonra hesap sahibi ismi ile değil numara ile kaydediliyor. İsim ile yapılan araştırma sonucunda da hesap tespit edilemiyor.

İsviçre’de açılan gizli hesaplarda isimleri kullanılmadığını belirtmiştim. 3. aşamada yani son aşamada yazışma adresi olarak banka kişisel verilerin adrese iletilmemesi işlemini uygulamaktadır. Hiçbir hesap bilginiz posta, cep telefonu ya da mail üzerinden paylaşılmaz. Para çekim işlemi için İsviçre’ye giderek bankadan paranızı çekebilirsiniz. Başka türlü hesabınıza erişilemediğinin altını çizmekte fayda var.

6 Yorum

 1. isvicrede yasiyorum ve bir türk bankasinda hesap numarasi acnak istiyorum … ne yapmaliyim..!?!

 2. merhabalar
  ben isviçre bankalarından birinde bir hesap açmak istiyorum
  nerden hangi adımlarla nasıl başlıyacağımı bana söyliyebilirmisiniz adım adım

  Teşekkürler

 3. Isviçre de hangi banka garantilidir?
  Nasil hesap açilir?
  Vadeli hesaba ne kadar vaiz verilir?
  Cevap verirseniz memnun olurum…

  Selam

   1. Merhaba. Almanyada firmam var. Isvicre de firma Hesabı acmak istiyorum ücretını öderım. Yardımcı olurmusunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu