Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Devlet Desteği 2023

İş yeri açmak isteyen kişilerin destek almak amacıyla fazlasıyla tercih ettiği kurumlardan biri olan KOSGEB son zamanlarda aşırı derecede popüler hale gelen solucan gübre üretim tesislerinin de kurulum aşamasında belirli miktarlarda devlet destek sunuyor.

Her ne kadar durum böyle gözüküyor olsa da bu desteği almak için girişimcilik sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra sizden geliştirme aşamasında bir proje talep ediliyor. Bu 2 şartı yerine getirmemeniz durumunda kredi olanaklarından faydalanmanız neredeyse imkansızdır. Her sektörde olduğu gibi solucan üretimi tesisi kurulumunda da bu şartlar muhakkak yerine getirilmelidir. 

Öncelikle girişimcilik sertifikasına sahip olmak için yapmanız gereken şey kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaktır. Eğitime katılmanız durumunda kısa bir süre içerisinde sertifikanın sahibi olacaksınız. Ardından her şeyi eksiksiz yerine getirip projenizi kurulum aşamasına taşıdıktan sonra kosgeb desteklerinden yararlanabilirsiniz. 

KOSGEB Solucan Gübresi Desteğini Neden Veriyor?

Ülkemizde sentetik gübre kullanımının yerine tamamen organik olarak üretilmiş gübre türlerinin kullanımının arttırılması amacıyla bu kredi desteği girişimci bireylere kolay bir şekilde veriliyor. Aynı zamanda sanayi üretiminin yaygınlaştırılması ve unutulmuş sektörlerin tekrardan ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Bu sebeple kosgeb solucan üretimi tesisi kurmak isteyen girişimcilere bazı şartlar karşılığında bu krediden faydalanma imkanı sunuluyor.

KOSGEB Solucan Üretim Tesisi Desteği Ne Kadardır?

KOSGEB solucan üretim tesisi desteği kredisi ne kadar sorusunun cevabı ise kuruluşun projesi hazır olan kişilere herhangi bir şart koşmadan işletme kuruluş desteği olarak 2.000₺ kredi verdiğidir. Bu krediyi işletmenizin kuruluş aşamasında gönlünüzce kullanabiliyor aynı zamanda sonrasında aşağıda bulunan destek türlerinden de yararlanabiliyorsunuz.

KOSGEB Makine Satın Alma Desteği Kredisi

Kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra tesis için gerekli olan makinalar için üst sınırı 18.000 Türk lirası olan bir kredi imkanı daha veriliyor. Bu konuya örnek vermek gerekirse; kurulum aşamasından sonra satın almış olduğunuz makinaların tutarı 35.000 TL + KDV ise bu miktarın faturalar ile kosgebe götürülmesiyle giderin yaklaşık %60’lık bir dilimi işyeri sahibine tekrardan geri ödeniyor.

Tabii ki kosgeb üretim için uygun olan makinaların nereden alındığına dair sizden bilgiler talep ettiği gibi bunun yanı sıra farklı farklı makine satışı yapan firmalardan profoma fatura almanızı istiyor. Bu faturaların kosgebe götürülmesiyle makinaların nereden alınacağına kosgeb karar veriyor.

Yani kısacası işletmenizin kurulum aşamasında makine satın alma işleminiz kosgebin fiyat değerlendirmesinin sonrasında gerçekleştiriliyor. Makinaların geri ödenecek olan dilimi direkt olarak şirket hesabına bir sonraki ay içerisinde gönderiliyor. Ancak bilinmesi gereken bir husus ödemelerin kesinlikle ve kesinlikle sadece şirket hesabına yapıldığıdır. 

Aynı zamanda makine ve tesis giderlerinin ödemelerinin çıkışı yine şirket hesabından yapılmış olmalıdır. Eğer ki satın aldığınız makinaların karşılığı 50 – 60.000 TL oluyorsa bu miktarında %60’ını alabiliyorsunuz. Tesisi kurdunuz, makinaları aldınız ve artık işletmeniz faaliyete geçmiş bulunuyor peki destekler bu kadar mı? Tabii ki de hayır. 

KOSGEB Tesis Giderleri Kredisi

Bir sonraki alabileceğiniz desteğin adı kosgeb işletme gideri desteği olarak biliniyor. Bu destek türünde ise işletmenin faaliyette olduğu süreçte oluşan işçi, kira ve elektrik gibi harcamalara 30.000₺ tavan miktarlı ödeme ortaya çıkıyor. Bu giderlerin de %60’lık dilimi 24 aylık zaman dilimi içerisinde sürekli olarak destekleniyor.

KOSGEB solucan üretim tesisi destek kredisi miktarı toplam olarak 50.000 TL olarak belirlenmiş olup bu miktarın isterseniz tamamını isterseniz de belirlediğiniz bir miktarı makine ve tesis giderleri için kullanabilirsiniz. Yani desteği nasıl kullanacağınız tamamen sizin kararınıza bırakılmıştır.

KOSGEB Solucan Üretim Tesisi Desteği Alma Şartları

Her sektörde olduğu gibi organik gübre üretimi tesisi kurma desteği isteyen kişilerinde yerine getirmekte zorunlu olduğu bazı şartlar bulunuyor. Bu şartları eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz durumunda kosgeb destek kredilerinden faydalanabilirsiniz. Bu sektörün gerektirdiği şartları görmeden önce kosgebin genel olarak her sektörde destek kredisi alacak adaylar için belirlediği şartları öğrenelim.

  • Bulunulan bölgedeki KOSGEB Hizmet Müdürlüğü kurumuna bizzat başvuru yapılması gerekiyor.
  • Başvuru sonrasında verilen girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlama şartı muhakkak yerine getirilmelidir.
  • Eğitimin başarıyla tamamlanması sonucunda sertifikanızı alabilirsiniz.
  • Bir hevesle başlamak istediğiniz projenizin prototipini KOSGEB Hizmet Müdürlüğü’ne sunmalısınız. 

Son şart olarak açmış olduğunuz işletmeyi KOSGEB Hizmet Müdürlüklerine bildirmeniz gerekiyor. Bu işlemlerin tamamlanmasının sonrasında kosgeb işletmenize müfettiş gönderecek ve müfettişin sunduğu raporun olumlu olması durumunda solucan üretim tesisi desteği imkanından faydalanabileceksiniz.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra yeni projeniz olan solucan üretim tesisi desteği alma şartları tarafına göz atmak gerekiyor. Üst kısımda verilen şartlar her sektör için yerine getirilmesi gereken şartlar olup aşağıdakiler ise solucan üretim tesisi desteği almak için gerekli şartlardır.

KOSGEB’den kuruluş desteği almak için destek programına yapılan başvurunun ardından bir sene geçmemiş olması gerekiyor. Bu süre içerisinde işletmenin kuruluşu tamamlanmış olmalıdır.

  • İşletmeniz gerçek kişi ve sermaye statüsünde olmalıdır.
  • Sertifika sahibinin şirket üzerinde en az %50 payı olmalıdır. Aksi durumda destek alınamaz.

Girişimcilik sertifikası sahibi olan kişilerin ortak tesis kurmaları durumunda sadece bir defalık destek verilmektedir. Her kişi tek tesis için farklı farklı destekler alamaz.

KOSGEB Parayı Ne Zaman Geri Ödeyecek?

Sorusunun cevabında ki en önemli kriter kurum tarafından onaylanmış olan 14 farklı programdan hangisine başvuru yapmış olduğunuzdur. Neden diye soracak olursanız her program için farklı ödeme zamanları belirlenmiştir.

Eğer parayı hızlı bir şekilde geri almak istiyorsanız KOSGEB’in 2018 yılında uygulamaya aldığı avans sisteminden faydalanabilirsiniz. Bu sistem sayesinde ileri dönemlerde yapılacak ödemelerinizi daha erken bir zamanda alabilirsiniz.

Kosgeb Solucan Üretim Tesisi Nace Kodu Nedir?

KOSGEB Solucan Üretimi Tesisi desteğini almak isteyen kişilere ilk olarak şirketleşme yolunu şart koşmaktadır. Bu konuda herhangi bir muhasebeciden destek alarak geleceğe yönelik kurulacak şirketinizin rehberliğini talep edebilirsiniz.

Bu durumda en çok merak edilenlerden biri de solucan üretimi tesisi nace kodu oluyor. Bu kod giderlerin muhasebeleştirilmesi ve şirketinizin belirli bir grup içerisine dahil edilmesinde çok büyük önem arz ediyor. 

Nace Kodu : 49.90

Solucan Gübresi Üretimi Tesisi Ne Kadar Maliyetle Kurulur?

Solucan gübresi üretim tesisi kurmak için gerekli sermaye ortalama 60 – 70.000₺ olmalıdır. Ancak bu miktarın sadece başlangıç için geçerli olduğunun farkında olmalısınız. Bu tesiste gübre üretiminin kahramanları olan solucanların maliyeti çok yüksek olacağı için işletme büyüklüğüne göre solucan miktarını belirleyebilirsiniz.

Organik Gübre Üretim Desteği Kosgeb Hibesi

Bir sonraki yıllarda solucan miktarının artmasıyla birlikte giderlerinizin de artacağı kaçınılmaz bir sonuçtur. Ancak bu giderler üretimin artmasıyla birlikte gelirle kendini eşitleyecek ve gelecekte yüksek miktarlarda kâr yapmanızı sağlayacaktır. Organik gübre üretim desteği kosgeb tarafından girişimcilere sunulduğu için bu miktarların çoğu sizin cebinizden çıkmayacak ve uygun ücretler karşılığında tesis sahibi olacaksınız. 

Bir Yorum

  1. Öncelikle bu şekilde açık net ve anlaşılır bir sayfa kurduğunuz için kosgeb çalışanlarına ve devletimize sonsuz sevgi ve çok derin saygılarımı sunuyorum. Kısa bir araştırma sonrasında kosgeb destekli büyümeye ve geliştirmeye açık uzun vadede kalıcı ve kariyer sahibi olacağım bir kosgeb kursunu basarıyla tamamlayıp hem ülkem için hemde istihdam mım açısından fayda göreceğime kanaatim tam dır hayırlısıyla ya nasip… 🖐️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu