Kiralık Motor, Bisiklet Dükkanı Açma Maliyeti ve Kazancı 2023

En kazançlı ancak pek de bilinmeyen iş fikirlerinden biri olan kiralık motor ve bisiklet dükkanı düşük sermaye ile yatırımcılarına yüksek kazançlar düşünebilir. Ülkemizde sadece kiralık bisiklet hizmeti veren dükkan sayısı oldukça  az da olsa bisiklet tamircileri de ellerinde kalan bisikletleri veya satın aldıkları bisikletleri kiraya vererek oldukça iyi para kazanabiliyor.

Peki kiralık bisiklet dükkanı iş fikri tam olarak nedir? Bu İş girişimcilere ne kadar para kazandırabilir? Kiralık bisiklet dükkanı ne kadar sermaye ile kurulabilir?

Kiralık Motor ve Bisiklet Dükkanı Maliyetleri

Kiralık motor ve bisiklet dükkanı en az 10-15 adet bisikletin bir arada durduğu ve kiralanabilir halde olması için ortalama 20.000₺ gibi bir maliyeti gözden çıkarmanız gereklidir. Bu iş fikri düşük maliyetli sermayelerle kurulabildiğinden oldukça kazançlı olabiliyor. Kiralık bisiklet dükkanlarında bisikletler 1 saatlik 2 saatlik 3 saatlik veya tam günlük olarak 4 farklı şekilde kiralanabiliyor.

Sizlerde sadece 10-15 adet bisiklet satın alıp kiraya vererek gerçekten çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Ayrıca size bir müjdemiz var bu iş çok ciddi gideri olmayan bir iş olduğundan düşük sermayelerle iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Daha yüksek iş fikri için gerekli sermaye miktarı ise yaklaşık olarak 50,000 TL civarındadır. Tanesi en az 2-3 bin TL’lik kaliteli bisikletler gerektirmektedir. Bisikletler sıfır olarak kaliteli bir şekilde alınmalıdır. 50,000 TL’lik sermayeniz ile 20 adet bisiklet satın aldığınızda gerçekten çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz. 

motor bisiklet kiralama şirketleri açma

Kiralık Motor ve Bisiklet Dükkanı Kazancı Nedir?

Kiralık motor ve bisiklet dükkanı açmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, bisiklet sürülebilecek bir bölge veya yakınlarında iyi bir dükkan tutmaktır. Dükkanın büyüklüğü çok az da olsa bisiklet kiralamaya yetebilir. Bisikletlerin en az 5-6 tanesi dışarıdan gözükmeli ve kiralık olduğu belirtilmelidir. Bu iş fikri daha pahalı bisikletlerle büyütülebilir ve her bisiklet için ayrı bir fiyatlama yapılabilir.

Ortalama bir bisikletin saatlik kirasının 15 TL olduğunu düşünecek olursak günde 4 bisikleti, 4 saat kiralasınız bile  günlük olarak en az 240 TL brüt kar edeceksiniz demektir. Çevrede bisiklet işiyle uğraşan herhangi birinin olmaması da bu konuda elde edeceğiniz karı önemli ölçüde etkiler.

Ortalama bir bisiklet saati 15 TL’den kiralanmaktadır. Günlük kirası ise 50-60 TL haftalık kirası ise 250 TL civarındadır. Sizlerde bisikletlerleri günlük veya haftalık olarak kiralayabilir ve yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Bunun için ilk etapta hedefiniz günlük 15 saat kiralamak olsun.

Günde 7-8 bisikleti 2 saat kiralasanız bile bu hedefe oldukça kolay ulaşabilirsiniz. Bu işi yapan kişi sayısı oldukça az olduğundan net bir kazanç bilgisi veremiyoruz ancak ortalama günlük kazanç 150 TL ile 400 TL arasında değişebilmektedir.

Motor ve Bisiklet Dükkanı için Diğer Giderler Nedir?

Burada el işçiliğiniz devreye giriyor. Bisikletleri veya motorları kiralamak için sadece dükkan giderleri değiş tamir etmek için el işçiliği gerekiyor. Bir bisikleti tamir etmek oldukça kolay gözükebilir ancak çok yanılıyor olabilirsiniz. Bir kiralık bisiklet dükkanında hava pompası bisiklet yağı ve tornavida gibi önemli aletler bulunmak zorundadır. Ayrıca yine bisikleti olan kişilere aksesuar satışı yaparak da yine ek gelir elde edebilirsiniz.

Giderleriniz aylık bazda az da olsa çeşit olarak oldukça fazladır. Her bir bisikletin yıllık 4,000 km yaptığını düşünecek olursak ortalam bir bisikletin yıllık giderinin 250 TL olduğunu söylemek mümkündür.

20 bisiklet için düşünecek olursak aylık ortalama 500 TL civarında bakım gideriniz olacaktır. Öte yandan kira stopaj ve benzeri diğer giderlerin de aylık 3,000 TL’ye yakın olduğunu söylemek mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu