Çöpçü Nedir, Ne İş Yapar ve Nasıl Olunur? 2023

Belediyelerin sağlamış olduğu iş olanaklarından faydalanmak isteyen kişiler, açısından büyük bir fırsattır. Bu nedenle de çöpçü olma şartları nelerdir? Çöpçü olmak için belediyeler tarafından açılan işe alım ilanlarını takip etmek gerekmektedir. Başvuru şartları ise şu şekilde olmaktadır.

  • En az ilkokul mezunu olmak gerekir.
  • Çalışacağı ilde oturması gerekir.
  • Askerliğini yapmış olması zorunludur.

Çöpçü olma yeterlilik şartlarını taşıması gerekir. Çöpçü alımları İŞKUR tarafından alınmaktadır. Böyle bir durumda İŞKUR ilanla duyuru yapar.

Çöpçü Çalışma Saatleri ve Görevleri Nelerdir?

Belediyelerde çöpçü olarak görev yapan kişilerin saatleride farklı olmaktadır. Belediyelerde çalışan çöpçülerin çalışma saatleri de birçok kişi tarafından merak konusu olmuştur. Çöpçüler dıştan izlendiği zamanlar sadece çöp toplama vazifelerinin olduğu varsayılır, oysa öyle değildir.

Görevleri de değişik olduğu için çalışma saatleri de değişik olur. Temizlik görevlilerinin çalışma saatlerinde belirli olan bir düzen yoktur. Gece saatlerinde çöp toplayanlar bulunmaktadır. Normal şartlarda çalışma saatleri diğer işlerde olduğu gibi 8 saat olmaktadır. Bazı gruplar geceleri çöpleri toplarken, bazı gruplar ise gündüzleri caddeleri temizler.

  • Çöpçünün de yapacağı bazı görevleri bulunur. Bu görevleri şu şekilde sıralanmaktadır.
  • Kişisel hazırlıklarını yapması gerekir.
  • Çöp kamyonunun çöpe yaklaşmasını beklemek ve araçtan inmesinde dikkatli olmak
  • Çöp konteynırını çöp arabasına iterek arabanın sürgülerine konteynırı takmak.
  • Çöp kamyonundaki düğmeyi kullanarak çöp konteynırın boşalmasını sağlamak.
  • Caddeleri temizlemek.
  • Çöp poşetlerini çöp arabasına atmak.

Çöpçü olmanın Zorlukları ve Kolaylıkları Nelerdir?

Çöpçü olmak dışarıdan bakıldığı gibi kolay bir meslek değildir. Çöpçü olmanın zorlukları ve kolaylıkları nelerdir? Çöpçüler yalnızca caddeleri temizlemezler. Akşamları çöp konteynırlarını çöp arabalarına boşaltırlar. Vardiyalı çalışabilmektedirler. Çöplerin pis kokması çöpçüleri zor durumda bırakır. Bazen çöp konteynırlarını yıkarlar.

Gündüz ve akşamları çalışabilmektedirler. Çöpçü olmanın iyi yönleri ise maaşlarının yüksek olması, çalışma saati olarak 8 saattir. Diğer sosyal yardım zamlarını alırlar. Temizlik maddeleri veya temizlik maddesi ücreti alırlar. Senelik ve haftalık izinleri olur.

Çöpçü Maaşları Ne Kadar?

Belediye tarafından sağlanan iş olanakları birçok kişiyi iş sahibi yapmaktadır. Bu nedenle de çöpçü maaşları ne kadar soruları oldukça fazla merak edilmeye başlandı. Belediye çöpçü maaşları oldukça cazip hale geldi.

Belediye çöpçüsü olarak çalışmak kolay bir iş değildir. Belediye de çöpçü olarak çalışan kişilerin maaşları farklı olmaktadır. Alınan maaşlarda ufakta olsa bazı farklılıklar oluşur. Belediyelerin büyüklüğüne ve yapılan işin durumuna göre maaşlar değişmektedir. Belediyede çalışmak bir yandan çöpçülerde prim ikramiye gibi bazı avantajlı ödemeler bulunmaktadır.

Örnek verecek olursak İstanbul Büyükşehir Belediye görevlisi çalışan bir çöpçü ortalama 9 bin lira ile 15 bin lira arasında maaş almaktadır. Çöpçülerin maaşları bulundukları ortama göre de farklı olur. Evli olma, çocuk sayısı gibi durumlar da etki eder. Ankara Belediyesinde 8 bin lira ile 14 bin lira arasında maaşlar değişir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu