Kaz Yetiştiriciliği Devlet Desteği ile Hibe Kredisi 2023

Kaz yetiştiriciliği hibe kredisi devlet tarafından verilen destek ödemeleri 2023 yılının arasında yer alır. Bu destekten yararlanabilmek için kaz yetiştiriciliği kursuna gitmiş olma şartı aranmayıp bu işten kar amacı güdülmesi temel hedef olarak belirlenmiştir.

Devletin geri ödemesiz olarak verdiği devlet teşvikleri sayesinde;

 1. Bıldırcın
 2. Kaz
 3. Hindi
 4. Ördek

Yetiştiriciliği hayvancılık faaliyetleri arasında yaygın hale gelmiştir.

Genellikle bu tarz faaliyetler;

 1. Doğu Karadeniz
 2. Doğu Anadolu
 3. Güneydoğu Anadolu

Bölgelerinde yoğun ilgi görmektedir. Tarım bakanı tarafından yapılan açıklamalara göre 2023 yılı içerisinde geri ödemesiz olacak şekilde yaklaşık %75 oranında hibe desteği verilecektir.

Kaz Yetiştiriciliği Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Kaz yetiştiriciliği hibe kredisi 2023 yılında almak için öncelikle başvuru adımları öğrenilmeli ve eksiksiz şekilde yerine getirilmelidir. Başvuruların hangi tarihler arasında kabul edileceği devlet tarafından belirlenmiş olup gerekli işlemler bu süre zarfında yapılmalıdır.

Bu amaçla projenin tüm gerekliliklerine eksiksiz şekilde uyulmalıdır. Hibeye başvuru yapılmadan önce genellikle kurulacak çiftlik ya da alınmak istenen hayvanların satın alma işlemlerinin tamamlanmış olması gerekir.

Bu işlem tamamlandıktan sonra kaz hibe ödemesi almak mümkün hale gelecektir. Hayata geçirilmek istenen proje kanatlı hayvan yetiştiriciliği ise bu durumda minimum bin tavukla birlikte tavuk çiftliği kurma fikri düşünülebilir.

Bunun için tavuk çiftliği kredisi başvurusu yapılmalıdır. Yapılacak başvurular faaliyetin içeriğine göre farklılık göstermektedir. Tavuk çiftliği açmayı düşünüyorsanız Tavuk Çiftliği Açma Şartları yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Başvurusu için Gerekli Belgeler

Kaz yetiştiriciliği devlet desteği başvurusunda gerekli belgeler içerisinde ilk sırada hibe başvuru formu yer alır. Buna ek olarak başvuruda bulunacak kişinin;

 • Nüfus cüzdanı
 • Noter onaylı imza
 • İkametgah belgesi
 • Firma sermaye yapısı

Yatırım yapacak kişiye yetkili kurul tarafından verilen yetkilendirme belgesi de başvuruda gerekli belgeler olarak bilinir. Bu belgelerin gerçeğe uygun şekilde ve eksiksiz olarak hazırlanması devlet desteği alabilmek açısından önem taşır.

Kaz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Hangi Kurumlar Tarafından Verilir?

Kaz yetiştiriciliği devlet desteği veren kurumlar arasında genellikle KOSGEB olduğu düşünülse de bu kurumun desteği bulunmamaktadır. Ancak KOBİ’lere verilen diğer destekleri öğrenmek için KOBİ Kredi Teşvik Destekleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup bu işi yapmak isteyenlere TKDK kaz çiftliği hibe desteği verilir. Proje kapsamında yer alan üreticilere verilen tutarlar değişiklik göstermekte olup 450 bin liraya kadar maddi destek ödemesi yapılmaktadır.

Bu işi yapabilmek için çok büyük maliyetlere katlanmaya gerek yoktur. Maliyetin az olması kaz yetiştirme işi için olan talebin de artmasını sağlamaktadır.

Kimler Kaz Yetiştiriciliği Hibe Kredisi Alamaz?

Kaz yetiştiriciliği hibe kredisi alamayacak kişiler arasından yüz kızartıcı suçtan hüküm giymiş olanlar ilk sırada yer alır. Bunların yanı sıra;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcu olanlar
 • İşletme faaliyeti askıya alınmış olan kişiler
 • Hibe kuruluşu ile ortaklığı bulunanla
 • İflas etmiş olanlar devlet tarafından verilen destekten yararlanma hakkına sahip değildir.

Bunların dışında kalan kişiler gerekli şartları taşıdıkları takdirde devlet tarafından verilen kaz yetiştiriciliği devlet desteği alma hakkı elde etmektedir.

Kaz Yetiştiriciliği Hibe Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Kaz yetiştiriciliği hibe kredisi başvuruları için öncelikle başvuru formu doğru bilgilerle birlikte doldurulur. Doldurulan form ardından yatırımın yapılacağı il müdürlüğüne gönderilir.

Başvuru yapan kişi adına başvuru dosyası açılır ve bu esnada kişiye evrak numarası ile tarih verilir. Kaz yetiştiriciliği başvurusu yapabilmek için 30 günlük süre sınırlaması vardır. Başvuru sırasında gerekli evrakların bir kopyası il müdürlüğünde gönderilir ve diğer kopya başvuru yapan kişide kalır. Bu şekilde başvurular tamamlanmış olacaktır.

Kaz Yetiştiriciliği Hibe Kredisi Desteği Ne Kadar?

Kaz yetiştiriciliği kredisi almak için öncelikle projeye devlet tarafından onay verilmesi gerekir. Gereken onayın alınmasının ardından proje sahibine %75 oranında yardım yapılır.

 • Bu durumda kaz sayısı esas olarak alınmakta olup sayısı 1000 olan yatırımcılara 450 bin liraya kadar destek verilir.
 • Bu destek ekipman, inşaat, makine ve alet kapsamında yapılmaktadır.
 • Başvuru yapacak kişinin kaz sayısı 500 ise bu durumda yapılacak alet, makine, inşaat ve ekipman desteği 11.000 lira olacaktır.
 • Yapılacak bu desteklerin tutarı sürekli olarak güncellenmektedir.

Kaz Yetiştiriciliği Kursu ve Hibe Kredisi

Kaz yetiştiriciliği kursu hibe kredisi almak isteyenler tarafından gidilen kurs türleri arasında yer alır. Bu kurslar Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Programı Genel Müdürlüğü işbirliğinde verilmektedir.

Kursa katılan kişiler eğitim süresinin bitmesiyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış katılım belgesi elde etmektedir. Kaz hibesi almak için bu belgenin alınması zorunlu olmasa da yetiştiriciliğin bilinçli şekilde yapılabilmesi adına bu kurs önem taşımaktadır.

Bu nedenle kursa katılan kişilere ördek ve kaz yetiştiriciliği ile ilgili özel modüller anlatılmaktadır. Ayrıca diğer kurslar için İşkur Girişimcilik Kursları yazımızı okuyabilirsiniz.

TKDK Kaz Yetiştiriciliği Hibe Kredisi

Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu aracılığıyla kaz yetiştiriciliği hibesi verilmekte olup bundan yararlanabilmek için çağrı rehberleri takip edilmelidir.

Bu çağrı rehberi içerisinde başvurunun ne zaman yapılacağı, desteğin hangi illere verileceği, başvurusu için gerekli evraklar ve belgeler hakkında bilgi verilmektedir. TKDK internet sitesi üzerinde teşviklerden ve hibelerden nasıl yararlanılacağı ile ilgili başvuru yol haritası yer almaktadır.

Destekleme kurumu tarafından verilen hibe desteği hayvan barınakları ve kanatlı kümeslerinin inşa edilmesi, bu alanların modernizasyonu ya da genişletilmesi amaçları için kullanılabilir. Kanatlı kümes hayvanları içerisinde hindi, kaz, yumurta tavuğu ve broyler tavuğu yani etlik piliç yer almaktadır.

Kaz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Verilen İller Hangileridir?

Kaz yetiştiriciliği devlet desteği verilen iller toplam 41 tane olup bunlar hakkında en güncel bilgilere ulaşmak için başvuru öncesinde tekrar inceleme yapılmalıdır. Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından toplam 41 ile yönelik destek verilmektedir. Buna göre bu iller;

AfyonAydınAğrı
ArdahanAksarayAnkara
AmasyaBursaBalıkesir
BurdurÇorumÇanakkale
ÇankırıDiyarbakırDenizli
ErzurumElazığErzincan
GiresunHatayIsparta
KütahyaKahramanmaraşKonya
KaramanKastamonuKars
MuşMalatyaMersin
ManisaMardinNevşehir
OrduSivasSamsun
ŞanlıurfaTrabzonTokat
UşakVan Yozgat

Kaz Yetiştiriciliği Hibe Kredisi Aşamaları

Kaz yetiştiriciliği hibe kredisi aşamaları hakkında araştırmaya başlamadan önce bu hibenin o ilde verilip verilmediği hakkında bilgi alınmalıdır. Bunun için TKDK telefon numarasından gerekli bilgilere ulaşılabilir.

Başvuru için gerekli olan çağrı rehberi bilgisayara indirilmeli ve burada yer alan bilgiler neticesinde proje hazırlanmalıdır. Bu aşamada teknik proje hazırlanmakta olup teklifler alınır.

Bilgisayara uygun iş planı indirilerek rehbere göre hazırlık yapılır. Bununla birlikte gerekli diğer resmi evraklar da hazırlanır, doc uzantısı olan taahhütname bilgisayara indirilir, diğer evraklar da aynı şekilde bilgisayar üzerinden temin edilerek eksiksiz şekilde doldurulur.

Hibe için gerekli belgeler tümüyle hazırlandıktan sonra proje teslim aşamasına geçilir. Bu adımların her biri görsel şeklinde de destek almak isteyen kişilere anlatılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu