1 Ton Balya Saman Fiyatları 2023

1 Ton balya saman fiyatları Ülkemizde birçok saman türü vardır. Saman türlerinin farklı olması fiyatların farklılık göstermesine sebep olmaktadır. Ülke genelinde hasadın verimli bir şekilde tamamlanmaması saman fiyatlarında artış olmasını engeller. Arazinin o yıl içinde çok verim vermesi kuraklık ve iklim bozukluklarına bağlıdır. Yağışların fazla olduğu dönemler ürün hasadının zengin olduğu dönemdir.

Her ne olursa olsun o yıl içinde kuraklık fazla ise verim alamazsınız. Aynı sene içinde üretilmiş olan samanın niteliği nasıl olur ise olsun saman fiyatlarında yükselme göstermektedir. Saman fiyatları 2021 yılından sonra daha da fazla artış göstermektedir. 1 ton balya samanın fiyatı sorusuna cevap verilir ise geçmiş yıllarda 500 TL ile 600 TL arasında giderken bu günlerde iki katına çıkmış durumdadır.

1 Ton Toz Saman Fiyatları

1 Ton toz saman fiyatları ülkemiz tarım ülkesi olmasından dolayı hayvancılıkla uğraşan kişilerin ilk aklına gelen soru hayvanlarını beslemek için tatbikî samandır. Tarım faaliyetlerin ülkemizde çeşitlilik göstermesi saman fiyatlarını da etkilemektedir.

Bu alanda birçok çeşit bulunmaktadır. Saman çeşitlerinden biri olan sap samanı aralarında en düşük fiyata sahiptir. Buğday samanı yem katkı maddesi olarak da kullanılmaktadır. Ülkemizde iklim şartlarından dolayı farklı yörelere ait fiyatlarda çıkmaktadır.

Toz saman fiyatı 2021 yılında kuraklık sebebiyle verimli hasat alınmadığı için fiyatlar oldukça yükselişe geçmiştir. Toz saman her yerde tercih edilen hayvan yemlerde ihtiyaç halindedir. Geçen senelerde biraz ucuz iken bu yıl fazla artış olmuştur. Bu seneki fiyatları 800 TL ile 1800 TL arasında değişen fiyatlardır.

1 Ton Pres Saman Fiyatları

1 Ton pres saman fiyatları Pres saman şeffaf ambalajlar halinde ıslanmadan uzun yıllar nem almadan kullanılır. Pres samanın hazırlanma şekli ise çuvallara sıkıştırılır ardından plastik ambalaj yapılır. Böylece dışardaki hava şartlarından korunmuş olur. Pres saman satımı oldukça fazladır. Pres samanın çok tercih edilmesi kolay şekilde saklanmasından kaynaklanır.

Özellikle ülkemizde yağış alan yerler pres saman tercih ederler. Çok yağmur alan yerlerde samanın dışındaki plastik şeffaf ambalaj koruma sağlar. Kullanılacağı miktardaki saman ambalaj halinde çıkarılır ve o şekilde kullanılabilir. Samanın dış tarafındaki sarılan ambalaj tatbikî fiyatı biraz daha artırmaktadır. Şuan ülkemizde Pres saman fiyatı 1170 TL aralığında ki bir fiyatla başlamaktadır.

1 Ton Rafya Saman Fiyatları

1 Ton rafya saman fiyatları doğal rafya saman dekoratif süslemelerde daha çok tercih edilir. Bu saman türü oldukça pahalıdır. Büyük bedenli yaprakları büyükçe olan bu saman türünü tekstil fabrikaları kullanmak için tercih eder. Uzun bir şekilde buğday saplarının patoz makinesinde toz haline gelmeden ilk hali ile tercih edilir. Rafya samanın kullanım yerleri tekstil olduğu için bu ürün ülkemizde daha pahalıya gitmektedir.

Rafya saman hayvancılıkta kullanmak zordur. Bu yüzden bölgesel ve coğrafi konumlardan dolayı yetiştirmek oldukça kolaydır. Rafya saman hediyelik paketleme ürünlerinde seçilmesi fazla ürün istemek maliyeti yükseltmektedir. 1 ton Rafya saman fiyatları ülkemizde 2000 TL ile 5000 TL arasında gitmektedir.

Dünya Saman Fiyatları Güncel

Dünya saman fiyatları güncel Konya Türkiye’nin tahıl ambarı olarak dünya genelindeki ülkelere satış oldukça fazladır. Ülkemizde bu yıl yağışların etkisi ile üretim faaliyetleri düşük ürün satış fiyatlarında yükselme olmuştur. Kuraklık nedeni ile üretimin azalması tüm dünya ülkelerinde etkilemiştir. Bazı ülkelerde samanın balyası 5 iken bu fiyat birden 25 ile 30 civarına kadar çıkmıştır.

Bulgaristan saman ithalatını en çok yapan ülkedir. Bu yüzden dışarı ithalat başlayınca saman fiyatlarını kendi ülkesinden daha fazla artış göstermiştir. Samanın tonu 40 dolar iken bunu 70 doların üzerine çıkarmıştır. Bu yıl ülkemizde makul fiyat 300 lira de olan 1 ton saman fiyatı şuan 1500 lira civarında satış yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu