Kara Listede Olanlara Kredi Çekme Şartları ve Yöntemleri 2023

Herkesin paraya ihtiyacı mutlaka oluyor, kazandığımız para genelde bize yetmiyor veya kazandığımızdan daha fazlasını harcamak isteyebiliyoruz. Eskiden insanlar kazandığından daha fazlasını harcayamazdı. İnsanların %90’ı kirada kalırdı, ev sahibi olan insanlar en zengin insanlardandı, ancak şu an bankaların çıkardığı kredi ürünleri sayesinde herkes uzun dönem ödemeli kredi alarak ev ve araba sahibi olabiliyorlar.

Bu noktada kredi çekmenin kolaylığına aldanarak ödeyebileceklerinin de üzerinde kredi çeken insanlar aldıkları kredilerin taksitlerini ödemekte dahi zorlanıyorlar ve 3 ay boyunca kredi ödemesi yapmadıkları takdirde, kara listeye düşüyorlar.

Bu da insanların 5 yıl süre ile kredi alamamasına neden oluyor. Peki kara listede olan biri kredi alabilir mi? Kara listede olana kredi çıkar mı?

Kara Listede Olan Kredi Alabilir mi?

Kara listede olana kredi vermek, asgari ücret kazanan birine 1 milyon lira kredi vermek gibidir, yani alınması çok zordur. Kara liste olanlar, bankalara olan kayıtlı borçlarını 3 ay veya 3 dönem ödemedikleri için kara listeye girerler. Kara listeden çıkabilmek için, bankaya olan tüm borçları bitirmek gerekir ki, tüm borçlar bittiğinde bile kara listeden çıkmak 5 yıl sürmektedir.

Kara listede olsanız da 5 yıl beklemenize gerek yoktur, bu süre zarfında bankanın bazı kredi ürünlerini, mesela kredili mevduat hesabı, 200 lira limitli kredi kartı gibi ürünlerini kefil veya teminat karşılığında kullanabiliyorsunuz. Kara listede olup olmadığınızdan haberiniz yoksa aşağıdaki kurumlardan öğrenebilirsiniz.

Findeks

Findeks’te kredi notu sorgulatması yaptığınız zaman kredi notunuz 0 gözüküyorsa, kara listede olduğunu anlamına gelir. Ancak, daha önce hiç kredi kartı veya kredi kullanmadıysanız da kredi notunuz sıfır gözükür. Kara listede olmak için sıfır puan ve daha önce kredi çekmiş veya kredi kartı almış olmak gerekir.

Bankalar

Bankalar birkaç lira karşılığında kredi notunuzu findeks’e bağlı olarak sorgulayabiliyor. Kara listede olana kredi çıkar mı diye soran pek çok vatandaşımız, bankalar yoluyla kredi notunuz öğrenmeli ve ona göre yazımız okumaya devam etmelidir.

Kara Listedeyken Nasıl Kredi Alınır?

Kara listede olanların kredi alabilmesi için, öncelikle aylık sabit bir geliri olması gerekir. Sabit geliri ve herhangi bir malı ipotek ettirerek kredi kartı alabilmeniz mümkün olmaktadır. Aldığınız kredi kartının borçlarını düzgün bir şekilde ödediğiniz takdirde kısa sürede kara listeden çıkabilir ve yeniden kredi alabilirsiniz.

Kara Listedeyken Kredi Almak İçin Bunları Yapın

Kara listedesiniz, ancak acil paraya ve borca ihtiyacınız var. Bu durumda yine de kredi alabilir misiniz? Evet alabilirsiniz. Borcunuz için bir kefil bulabilir ve kefil sayesinde kredi çekebilirsiniz. Ancak kefilde bulunması gereken özellikler bulunmaktadır, işte o özellikler;

 • Kefilin kredi notunu yüksek olması
 • Ödenecek aylık taksit tutarı, kefilin gelirinin en fazla yarısı kadar olmalı.
 • Kefilin adı daha önce kara listeye karışmış olmaması ve adına kayıtlı bir icra takibi başlatılmış olmaması gerekir.

Bu nokta çok önemli, kara listede olduğunuz zaman bankadan sıradan bir insan gibi kredi alma ihtimaliniz yoktur, bu nedenle size kefil olacak kişinin mutlaka güçlü bir finansal geçmişe sahip olması gerekir. Yani kredi notunun iyi olması ve daha önce icra takibine girmemiş olması gerekir.

Kara Listeden Hızlıca Silinme

Kredi çekmek isteyenler almış oldukları krediler sonucunda düzensiz bir şekilde ödeme yaparak kara listeye dâhil olmaktadır. Banka takibinde bulunan tüketiciler yasal takip sürecine girmeye başlar. Takip sürecine giren kişiler daha sonra kara listeden çıkmak istese de bunun için aradan uzun bir sürenin geçmesi gerekir.

Kara listeye eklenen kişilerin hızlı bir şekilde isimlerinin silinmesi için var olan borçlarının kısa sürede ödenmesi gerekir. Borcunu ödeyen tüketiciler zamanla kara listeden çıkarak yaşadıkları durumdan kurtulabilir.

Bunun aksine kredi sicili bozuk olan kişilerin yapmış oldukları kredi kartı ve kredi alma gibi başvuruları olumsuz olarak sonuçlanır. Bu yüzden kredi çeken tüketicilerin kara listeye eklenmemesi ve yasal takibe girmemesi için ödeme planlarını düzenli bir şekilde yapmaları  gerekir. Düzenli ödemeler sonucunda diğer bankalarda kredi notuna göre kredi çekme olanağı sağlar.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kara listeye alınmadan kredi sicilini temizlemek isteyenler öncelikle borçlarını ödemeleri gerekir. Çünkü kara listeye alınan kişilerin hem kredi notu düşecek hemde kredi başvuruları olumsuz sonuçlanacağından bu durumla karşılaşmamak için bir an önce kredi sicilinin temizlenmesi gerekir. Kredi sicilinin temizlenmesi ve kredi almak için;

 • Bankaların sunmuş olduğu borç yapılandırma hizmetinden faydalanmalı
 • Kredi borcu transfer hizmetinden faydalanmalı
 • İleride daha fazla kredi çekmek için ödemelerin düzenli bir şekilde yapılması
 • Daha yüksek kredi için kredi notunun yüksek tutulmaya çalışılması gerekir.

Belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda tüketicilere verilen kredi tutarı artacaktır. Böylece kara listeye  dahil olmaktan kurtulup ihtiyaç anında kolay bir şekilde kredi çekebilir. Tüketiciler kredilerini 90 gün boyunca ödemedikleri durumda takip sürecine girmeye başlar ve bu sürecin ardından kara listede yer alır. Kara listeye eklenen kişiler her ne kadar borçlarını ödese de listeden silinmek için 5 sene boyunca beklemeleri zorunda kalır.

Kredi Sicilini Belirleyen Etmenler

Kredi borcunu düzenli ödemeyerek yasal takibe giren tüketiciler, bir süre sonra kara listeye eklenerek puanlarını düşürmekte ve diğer bankalardan herhangi bir şekilde kredi alamamaya başlar. Bu yüzden kara listeye eklenmemek için kredi sicilinin iyi bir şekilde tutulması gerekir. Kredi sicilini belirleyen bazı faktörler bulunuyor. Bu faktörler arasında;

 • Kredi ve kredi kartı ödeme düzeni
 • Yeni alınan kredi kullanımı
 • Mevcut kredi ve kredi kartı borç durumu
 • Kullanılan kredinin sıklığı
 • Sicili oluşturan diğer etmenler

Kredi sicilini belirleyen bu faktörler dikkate alınmadığı sürece tüketiciler kredi sicillerini bozmaktadır. Bunun sonucunda diğer bankalarda detaylı araştırma yaparak yapılan başvuruları olumsuz olarak geri çevirmektedir.

Kara Listeden Nasıl Kurtuluruz?

Kara listeye düşen tüketicilere hiçbir şekilde kredi kartı kullanımı ve kredi alımı gibi hizmetlerden yararlanamıyor. Kara listeden hızlı bir şekilde kurtulmak isteyenler;

 • Öncelikle borçlarını yatırdıktan sonra borcunun olmadığına dair kâğıt alınmalı. 
 • Ardından banka müdürlüklerine borcun ödendiğine ilişkin belgeler sunulmalı
 • Bunun yanısıra Merkez Bankası’na dilekçe yazılmalı
 • Yazılan dilekçeler 45 ile 90 gün arasında sonuçlanacağı için beklemeli
 • Yapılan dilekçe başvurusunun ardından Merkez Bankası kredi sicilini temiz hale getirir.

Kredi sicili silinen kişiler bir daha kara listeye eklenmemek için mutlaka var olan bütçelerine göre hareket etmelidir. Özellikle özel sektör çalışanı olanlar tek bir kredi kartı kullanarak ödemelerini düzenli bir şekilde yapabilir. Fakat birden fazla kredi kartı kullanan kişiler, yeniden kara listeye düşebilir ve sistem önceden kara listeye düştüğünü belirleyerek herhangi bir kredi işleminde kredi vermemeye başlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu