Hangi Bankada Hesabım Var Nasıl Öğrenebilirim?

Bankalar yatırımlarımızın değerlenmesinde ve doğru saklanmasında oldukça etkilidir. Bireyler banka hesapları ile maddi olanaklarını güvence altına almaktadır. Birçok kişi çeşitli bankaların avantajlarından yararlanmak maksadı ile çeşitli bankalarda hesap açar. 

Hangi bankada hesabım var nasıl öğrenebilirim birçok kişinin kafasını kurcalayan sorular arasında yer almaktadır. Bireylerin üzerinde birden fazla banka hesabı bulunabilir. Ancak bu hesapların akılda tutulması veya işletilebilmesi bazen mümkün olmayabilir. 

Banka bilgilerinin sağlıklı bir şekilde öğrenilmesi için birkaç pratik yöntem bulunmaktadır. Bu sayede adınıza hangi bankada hangi hesap bulunuyor görmek mümkündür. Özellikle yaşlı kişilerin üzerindeki hesapların bilinmesi ve işleme sokulabilmesi adına banka bilgilerinin öğrenilmesi oldukça faydalı olacaktır.

Hangi bankada hesabım var nasıl öğrenebilirim konusunda fikir sahibi olmak isteyen kişiler için kısaca banka hesapları bilgilerine nasıl ulaşırsınız kısaca bilgi verelim. Bilindiği üzere bir bireyin birden fazla banka hesabı olabilmektedir. Bu konuda bankalar herhangi bir sınırlama koymamaktadır. Ancak kişiler zamanla bankada üstlerine açılmış hesapları unutabilirler. Bu sebeple banka hesap bilgilerinin kişiler tarafından bilinmesi ve varda hesaptaki paranın kullanılabilmesi açısından çok önemlidir. Banka hesap bilgilerini öğrenmenin birkaç yolu bulunmaktadır.

TC. No ile Banka Hesabı Sorgulama

Kimlik numaramız sayesinde banka hesap bilgilerimizi rahatlıkla öğrenebiliriz. TC. no ile banka hesabı sorgulama oldukça pratiktir. Kişiler geçen zaman zarfında bazen açtıkları banka hesaplarını unutabilirler. Bu sebeple banka bilgilerini öğrenmek adına kimlik numarasını kullanabilirler. Bu yöntem sayesinde banka geçmişinizi görmek mümkündür.

Açılan ya da kapatılan banka hesaplarını kimlik numaranız sayesinde gözlemleyebilirsiniz. TC. kimliğiniz ile bireysel olarak bankaya giderek banka hesaplarınızı sorgulayabilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden de kimlik bilgilerinden giriş sağlandığından bu şekilde de adınıza bulunan banka hesaplarını tespit edebilirsiniz.

E-devlet ile Banka Hesabı Sorgulama

E-devlet tüm vatandaşlar için çok önemli bir sistemdir. Bu sistem sayesinde belgeler onaylatabilir, başvurular yapabiliriz. E-devlet ile banka hesabı sorgulama oldukça kolay yöntemdir. Kişi bankaya gitmeden anında banka dokümanlarına erişebilmektedir.

Banka bilgilerinize ulaşmak için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra SGK bölümünü tıklayın. Buradan yönlenmeniz gereken sayfa şahıs ödemeleri kısmı olacaktır. Şahıs ödemeleri bölümünden banka hesabı butonunu tıklamanız gerekir. Bu işlemden sonra adınıza açılan tüm banka hesaplarınızı görebilmeniz mümkündür.

Telefon ile Açık Olan Banka Hesabımı Nasıl Öğrenirim?

Bilinmeyen, unutulup giden banka bilgilerinizi öğrenmenin bir yolu da telefon aracılığı ile sağlanmaktadır. Telefon ile açık olan banka hesabımı nasıl öğrenirim en sık sorulan sorular arasındadır. Birçok kişi telefon sayesinde banka hesabı bilgilerini temin edebilir.

Telefonla bankaların müşteri hizmetlerine bağlanarak banka sorgusu yapabilirsiniz. Bunun için TC. Numaranızı telefonla tuşlamanız yeterli olacaktır. Eğer bankada hesabınız bulunmuyorsa kayıt bilgilerine ulaşamayacaksınız. Ancak bankada herhangi hesabınız varsa telefondan size olumlu olarak dönüş yapılacaktır.

Unutulan Banka Hesapları Ne Olur?

Banka hesaplarının da kanuna göre bir zaman aşımı durumu bulunmaktadır. Unutulan banka hesapları ne olur birçok kişi için merak konusudur. Sonuçta unutulmuş bir banka hesabında yüklü bir para olabilmektedir. Ancak bir banka hesabının zaman aşımına uğraması için on yıl geçmesi gerekir.

10 yıl içinde şahıslar banka hesaplarında hiçbir hareket sağlanmaz ise zaman aşımına uğramak kaçınılmazdır. Banka hesaplarınız üzerinde zaman aşımı olup olmadığını Türkiye Bankalar birliği web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bu bilgilere her yıl şubat ayında müşterilere sağlanmaktadır. Bu sayede müşterilere haziran ayının ortasına dek hesap kapama hakkı tanınmaktadır. Kapatma işlemi yapmayan banka hesap sahiplerinin hesap içerisindeki yatırımları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na iletilmektedir. Hemen hemen her bankada unutulmuş banka hesapları mevcuttur.

Unutulan Fon Hesapları Ne Olur?

Bankada unutulan fon hesaplarında da zaman aşımı söz konusudur. Unutulan fon hesapları ne olur banka müşterileri arasında oldukça merak uyandırıcı bir konudur. Banka hesaplarındaki on yıl sınırı fon hesaplarında da geçerlidir. Eğer herhangi bir bankada unutulmuş bir fon hesabınız varsa ve on yılı geçmişse mutlaka banka fonunun kapatılması gerekmektedir.

Türkiye Bankalar Birliği her şubat ayında unutulmuş hesap ve fonların kapatılması adına web sitesi aracılığı ile bilgilendirme sağlar. Bu bilgilendirmeler sayesinde kişiler hesaplarını kapatma eyleminde bulunmalıdır. Ayrıca unutulan fon hesapları Tasarruf Mevduat Sigorta Fonuna devredilmektedir. Devredilen fonların iadesi kesinlikle mümkün olmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu