Tarım Kredisi Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Tarımla uğraşan veya da uğraşmak isteyen kişiler tarafından tarım kredisi almak isteyenler olmaktadır. Tarım kredisini almak nasıl mümkün olmaktadır merak edenler yazımızı okuyabilirler.

Tarım kredisi almak için ne yapmalıyım diyen çiftçiler ve çiftçi adayları buraya. Artık tarımla ilgilenirken masrafları düşünmek ve maddi sıkıntı çekmeye son veriliyor. Devlet tarım ile uğraşanın veya uğraşmak isteyenin yanında yer alıyor.

Bankalar, yılın bazı zamanlarında çiftçilere destek paketleri hazırlıyor. Birçok banka çiftçilere özel kredi desteği sunuyor. Korona virüs salgını sonrasında binlerce çiftçi ekonomik sıkıntılarını gidermek için kredi talebinde bulunuyor. Bankalar her türlü tarımsal faaliyetler için kredi verebiliyor.

Kredi Hakkında

Bankalar tarafından verilen tarımsal mekanizasyon kredisi bakanlar kurulu kararıyla veriliyor. Tarımsal üretimde kullanılmak üzere alınan bu krediler ekipman alımında da kullanılabiliyor. Tarım işlerinde kullanacağınız ekipmanları satın almak için bankalardan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Hayvancılık Ve Su Ürünleri Kredisi

Ziraat Bankası tarafından verilen bu kredide devlet destekli tarım sigortası da yapılıyor. Ziraat Bankası’nın çiftçilere yönelik hazırladığı bu kredi farklı ödeme sistemleri üzerinden gerçekleşebiliyor. Kredi faiz oranları yüzde 5-6 oranında değişmektedir. Kredi iki yıl geri ödemesiz şekilde verilebiliyor.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi Hakkında

Akademi gençlerin tarıma olan ilgisini arttırmak için kurulan organizasyonlardan bir tanesidir. Gençlere tarım alanında girişimcilik bilinci kazandıran bu akademi kamu ve özel sektör işbirliğiyle veriliyor.

Şekerbank

Şekerbank sadece çiftçiler özel 60 aya varan vade imkanıyla kredi paketleri sunuyor. Çiftçilerin tarım ve hayvancılık ihtiyaçlarını gidermek amacıyla verilen kredide farklı ödeme imkanları bulunuyor.

Denizbank

Denizbank tarafından verilen bu kredi 36 ay vade imkanı sunuyor. Ayrıca 50.000 TL’ye kadar acil nakit kredisinden de yararlanabiliyorsunuz. Kredi için başvurularınızı SMS ile yapabilirsiniz.

TEB

TEB çiftçilerin acil nakit ihtiyaçlarına destek olmak için bu kredi paketini sunuyor. Çiftçinin hasat zamanında yaşayacağı maddi problemlerin giderilmesi için 60 ay vade imkanı ile kredi veriyor.

Tarım Kredisi Alma Koşulları

Tarım kredisi, tarım destek fırsatları çiftçiler için önemli bir konuyu teşkil etmektedir. Çiftçiler; yakıt, gübre, hayvanlara gıda gibi malzemelere ihtiyaç duymaktadırlar. Çiftçilere kredi vermek için aranan şartlar nelerdir? İşte cevabı…

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  2. Türkiye’de yaşıyor olmak
  3. Kredi notunun da kredi almak için uygun olması
  4. Kredi çekmeye herhangi başka bir sorunun olmamış olması
  5. Tarımsal faaliyetlerde bulunuluyor olması
  6. Çiftçi belgesi olması

Tarım Kredisi Miktarı Ne Kadar?

Çiftçiler için birçok bankanın özel olarak verdiği bir kredi türü bulunmaktadır. Kredinin yanında bankalar tarıma yönelik çiftçiler için hazırlanmış kart seçenekleri de mevcuttur. Tarım için alınacak olan kredide vade 3 ila 60 ay arasında değişmektedir.

Tutar bankadan seçilen krediye göre değişkenlik göstermektedir. Tarla kredisinde talep edilen kredi miktarına binde 5 oranında dosya masrafı ve sigorta giderleri de eklenmektedir. Fazla yük yüklenmeden çiftçilere verilen kredilerde faiz oranı az tutulmaya çalışılmaktadır.

Tarım Kredisi Ödeme Kolaylıkları Sunuyor Mu?

Yeni yasaya göre artık çiftçiler mağdur edilmeyecek şekilde kredi borçlarını ödeyebilecekler. Tarım kredisi yapılandırma fırsatı sunan Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından alınan ve ödenememiş olan krediler için yapılandırma yapılacağı açıklandı.

Bu borçlar yapılandırma takvimine göre yüzde 12 ila yüzde 18 arasında yıllık faiz uygulanacak. Tamamen çiftçileri mağdur etmemek adına çıkarılmış bir torba yasa ile bu sağlanacak. Bu yasa 2 Nisan 2021’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından gündeme geldi ve kabul edildi. Buna göre kredi borcunu ödeyememiş ve geciktirmiş olan çiftçilerin borcunu ödemesi adına yapılandırılmaya gidilecek. Bununla çiftçi için ödeme kolaylığı sağlanmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu