İstanbul Kart Fiyatları, TL Yükleme Sorgulama, Kampanyası 2023

İstanbul kart, devasa metropol ilimizde ikamet eden hemen herkesin sahip olmasını gerektiği ve günümüzde toplu taşıma dışında bir çok ticari faaliyetleri kapsayan geniş kullanım ağı olan bir hizmet türüdür. Türlü kampanyaları bulunan  ve birçok farklı türleri olan İstanbul Kartı biraz daha yakından tanıyalım.

İstanbul Kart Nedir, Ne İşe yarar?

Yolculuğun bileti olarak da adlandırılan İstanbul Kart, hızlı ve güvenilir bir şekilde ödeme şekline sahip olduğunuz bir kart türüdür.  En başta yalnızca, Marmaray, metro ve vapur, otobüs, tramvay gibi şehir için ulaşımlarda kullanılsa da günümüzde otopark ve markete kadar uzanan oldukça geniş bir kullanım ağı mevcut.

Anlaşmanın bulunduğu her noktadan içinde bulunan bakiyeniz kapsamında güvenli ödeme yöntemiyle işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Farklı kampanyalarıyla da kullanıcılarını sevindiren İstanbul kartı çeşitleri nelerdir ve nerelerde kullanılabilir?

İstanbul Kart Çeşitleri Nelerdir?

İstanbul kart çeşitleri oldukça çoğaldığı için kullanıcıların aklında kullanım amaçlarına ve ayrıcalıklarına yönelik soru işaretleri kalıyor. İşte kart çeşitleri ve ücretleri

Anonim Kart İstanbul Kartı

Anonim Kart İstanbul Kartı her hangi bir şahıs üzerine tanımlama yapılmamış, tüm bireyler tarafınca kolay bir şekilde sahip olunabilecek bir kart tipidir. Kartı elde ettikten sonra dilediğiniz kadar yükleme yapabilmeniz mümkün. İstanbul kart satış işlemleri yapılan temsilcilerden ya da “İSTANBULKART Dolumu Yapılır” ibaresini gördüğünüz ticari işletmelerden sorunsuz ve zahmetsiz bir şekilde kartınızı temin edebilirsiniz.

Mavi Kişisel İstanbul Kartı

Mavi kart kişiye özel bir şekilde tanımlanan kart türüdür. Kartı almak için son 6 ay içinde çekilmiş bir fotoğrafınız, kimlik kartınız ya da ehliyet ve pasaportunuzla birlikte İstanbul kart başvuru merkezlerine şahsen müracaatınız gerekli. Kendiniz dışında 1. Derece akrabalarınız içinde evrakları tamamlamanız durumunda başvuru yapabiliyorsunuz. 

İndirimli İstanbul Kartı

İndirimli İstanbul kartına herkes sahip olamayıp yalnızca belirli statüde bulunan gruplara özel bir indirim yapabilmek amacıyla tanımlanmıştır. Bu kapsamda indirimli İstanbul kart 3 farklı gruba ayrılmıştır. Bunlar;

 • Öğrenci Kartı
 • Öğretmen Kartı
 • 60 Yaş İndirimli Kart

Öğrenci Kartı İndirimli Kart Nasıl Alınır, Neler Gerekir?

 • İlkokul, ortaokul ya da lise öğrencisiyseniz, nüfus cüzdanız ile birlikte – son 6 ay içinde çekilen vesikalık resminizle birlikte başvuru yapmanız gereklidir. Yaptığınız başvuru sonrasında kartı hemen alamayacağınızı ve adresinize kargoyla gönderileceğini hatırlatmak isteriz.
 • Eğer açık liste okuyor ve 20 yaşından gün almamışsanız, öğrenci belgesi (En eski bir aylık) ve SGK ‘dan çalışmadığınıza dair bir evrak getirerek başvuru yapabilirsiniz.
 • Kur’an Kursu öğrencisiyseniz bireysel başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Kurumlarınız sizin adınıza başvuru yaparak bu hizmetten faydalanmanızı sağlayabilirler.
 • Çıraklık okulunda öğrenciyseniz yine belgeniz ve kimliğinizle birlikte başvurabilirsiniz.
 • Üniversite’de okuyan öğrenciler, e-Devlet üzerinden alacağı Öğrenci belgesi ve son 6 ay içinde çekildiği vesikalık fotoğrafla başvuru yapabiliyorlar.

Öğretmen Kartı İndirimli Kart Nasıl Alınır

Eğer M.E. B‘e bağlı eğitmenseniz İstanbul Kart’ın indirimli ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz. Bunu için kadronuzu belgeleyen ve üzerinde resmi mühür ve imza bulunan bir evrak dışında, nüfus cüzdanınız ve son 6 ay içinde çekilmiş fotoğrafınızla başvuru yapabiliyorsunuz. MEB dışında Çıraklık Eğitim Kanununa bağlı eğitmenler de Öğretmen kartından faydalanabilirler.

60 Yaş İndirimli Kartı için Gerekli Evraklar

Bu kartı sahip olabilmek için 60 yaşınızı doldurma zorunluluğunuz bulunuyor. Bu koşulu taşıyorsanız nüfus cüzdanı ve 1 adet vesikalık resimle bireysel başvuru yapmanız gereklidir. Başvuru sonucunda kartınız kargoyla adresinize teslim edilir. 

Ücretsiz Kişisel Kart İstanbul kartı

Ücretsiz Kişisel Kart İstanbul kartı bazı meslek gruplarıyla birlikte 65 yaşını tamamlamış yaşlılara ücretsiz ulaşım imkânı sağlamaktadır. Belediyenin belirlemiş olduğu meslek gruplarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 65 Yaş Kartı: 65 Yaşını tamamen doldurmuş her birey başvuru yapabiliyor.
 • Belediye Zabıta Kartı: IBB ve ona bağlı belediyelerde Zabıta görevi üstlenen ve 657’ye tabi olan tüm devlet zabıtaları başvurabilmektedir.
 • Engelli Kartı: Engelli Sağlık Kurulundan alınacak raporla %40 ve üzerinde engel oranını belgeleyebilen tüm Engelliler başvurabiliyor.
 • Gazi Kartı: Kore savaşı, Kıbrıs Barış Hareketi, Sağlık personeli vb. ayırım gözetmeksizin Gazi unvanı almış ve kartla bunu belgeleyebilen tüm gaziler başvurup ücretsiz ulaşımdan faydalanabilirler. Gaziler dışında gazi aileleri de bu hizmetten faydalanabiliyorlar
 • Emniyet Hizmetleri Sınıfı (EHS) Kartı: Emniyete mensup tüm personellerin başvuru hakkı bulunmaktadır.
 • Sarı Basın Kartı: Cumhurbaşkanlığı Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlü tarafından verilen sürekli basın kartı ve sarı basın kartı sahipleri başvurabiliyor.
 • Şehit Eşleri ve Ailesi Kartı: Şehirlerin anne, baba ve eşleri yetim aylığı aldığı ve SGK’dan çalışmadığına dair evrak sunabildiği sürece başvuru yapabiliyor.
 • TÜİK Kartı: IBB hizmet kapsamında araştırma, sayım ve inceleyip denetme faaliyetleri yürüten Türkiye İstatistik Kurumu personelleri başvurabiliyor.
 • Milli Sporcu Kartı: Devlet sporcuları arasında yalnızca millilik mertebesine erişenlerin başvuru yapabildiği kart türüdür.
 • PTT Kartı: T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğünde görevi personellerin başvuru yapabileceği kart türüdür.

Sınırlı Kullanımlı Elektronik Kart/Bilet

Sınırlı Kullanımlı Elektronik Kart kullan at mantığında tasarlanmış. Dilediğiniz noktadan temin edip, tek kullanımlık kullanabilirsiniz. Kart türlerini detaylı olarak incelediğimize göre, başvuru aşamasında bizden talep edilecek ücreti ve başvuru yöntemlerinize değinelim.

İstanbul Kart Fiyatı, Başvurusu ve Aktivasyon Yöntemleri

Her İstanbul karta ilk başvuruda, yenilemede ve kayıp halinde farklı oranlarda fiyat talepleri bulunmaktadır. Bunlar 2023 yılı itibariyle şu şekilde fiyatlandırılıyor;

 • Öğretmen & Öğrenci ve 60 Yaş Kartı: İlk Başvuru &Yenileme: 15₺. Kayıp: 30₺
 • Mavi Kartı İlk Başvuru &Yenileme: 15₺. Kayıp: 30₺
 • Ücretsiz kart: İlk Başvuru &Yenileme: 15₺. Kayıp: 30₺
 • Ücretsiz kart – TUIK: İlk Başvuru &Yenileme ve Kayıp: 55₺
 • Anonim kart: Tüm işlemler 10₺
 • Bir Geç: 7₺, İki geç: 11₺, Üç geç: 15₺, Beş Geç: 23₺, On Geç: 40₺

İstanbul karta başvuru yapabilmek, ya da yenileme faaliyetlerini yürütebilmek için farklı noktalardaki İstanbul kart başvuru noktalarından yararlanabileceğiniz gibi, hiç sıraya girmeden ve zahmet çekmeden bütün işlemlerinizi internet üzerinden online bir şekilde yürütebilmeniz mümkün.

Bunun için yapmanız gereken;

 • Bu linke tıklayarak online platforma giriş yapmak.
 • Giriş yaptıktan sonra üyeliğiniz daha önce varsa giriş yapmanız gerekiyor. Daha önce üye olmamışsanız da ücretsiz bir şekilde üye olup hizmetten faydalanabilirsiniz.
 • Giriş işleminden sonra İstanbul kart Almak İstiyorum yazısını göreceksiniz, buraya tıklıyoruz.
 • Bu adımda almak istediğiniz yukarıdaki kart tiplerinden kendinize uygun olanını seçin.

Başvuru işleminiz bu şekilde tamamlanmış oluyor. Sistem seçmiş olduğunuz kart türüne göre sizden ek bilgiler talep edebilmektedir. Eğer kartı temin edebilmişseniz, harcamalarınıza yönelik bakiye sorgulama ve yükleme yöntemlerine değinebiliriz.

İstanbul Kart Bakiye Sorgulama Yöntemleri

İstanbul Kart bakiye sorgulama yöntemleri 2 ayrı şekilde yapılabilmektedir;

 1. Kartın başvurusu için kullanılan İstanbul kart resmi web sitesi üzerinden
 2. Cep telefonu ya da tabletinize yükleyeceğiniz uygulama üzerinden.

İlk yöntemde siteye giriş yaptıktan sonra “Akbil bakiye sorgulama işlemleri” bölümüne giriş yapmanız gereklidir. Bu bölümden bakiyenizi görebildiğiniz gibi kartınızla ilişkili tüm işlemleri yürütebilirsiniz.

2. yöntem olan mobil uygulamalar üzerinden görüntüleme en yaygın kullanılan uygulama türü. IOS Store ya da Android market üzerinden indireceğiniz İstanbul kart uygulamasını indirip, tüm işlemlerinizi zahmetsiz ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Uygulama üzerinden giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde yer alan “Bakiye görüntüleme” bölümünden kalan limitinizi görmeniz mümkün. Eğer bakiyeniz düşükse yükleme işlemine de değinelim.

İstanbul Kart Bakiye Yükleme Yöntemleri

İstanbul Kart bakiye yükleme yöntemleri, görüntüleme işlemleriyle benzer bir yapıdadır. İnternet sitesi ya da uygulama üzerinden “İstanbul kart Yükleme” işlemini seçmeniz gerekli. Bu alanda gireceğiniz kredi kartı bilgilerinizle dilediğiniz kadar bakiye yükleyebilirsiniz.

Yukarıdaki opsiyonlara ek olarak, yaygın bir kullanım ağı olduğu için bankalar kendi uygulamaları üzerinden de yükleme hizmeti verebiliyorlar. Seçiminizi kendinize en pratik gelen yöntem doğrultusunda yapabilirsiniz.

İstanbul Kart İptal Etme ve Bakiye İadesi Nasıl Alınır?

İstanbul’dan farklı bir şehre taşınma, ya da farklı nedenlerden ötürü İstanbul Kart’ı tekrar kullanmamaya karar verebilirsiniz. Bu ve benzeri durumlarda kartınız içinde bulunan bakiyeyi belediyeden talep edip, geri alma hakkını mevcut. Bunun için yapmanız gereken tek şey yine mobil uygulamalar ya da web sitesi üzerinden Kart Bedeli İadesi İçin Başvuru Formunu doldurmak ve aktarmış olduğunuz IBAN numarasına kalan bakiyenin yatmasını beklemek.

İstanbul Kart Kampanyaları Nedir? 

İstanbul kart’ı güncel tutup kullanabilir ligini arttırmaya yönelik sürekli yeni kampanyalar çıkmaktadır. 2023 yılı itibariyle en güncel İstanbul kart kampanyalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

İstanbul Kart Migros’ta, İndirim ve Ulaşım Tek Kartta

BELBİM AŞ ve MİGROS A.Ş arasında yapılan protokol kapsamında tüm İstanbul kart satın alımlarınızı Migros, Migros 5M ve Migros Jet mağazalarından sarın almanız mümkün. Satın alımlar aşamasında başka hiçbir ek ücret ödemiyorsunuz. Bunun dışında 300 TL’ye kadar tüm ödemelerinizi İstanbul kart aracılığıyla yapabiliyorken, tıpkı kredi kartı gibi her alış verişinizde harcamanız kadar puan kaşanıyorsunuz. 

Mastercard İş Birliği kampanyası

Eğer İstanbul kart mobil uygulamasını daha önce kullanmamışsanız bu kampanya tam da size göre. Uygulamayı indirip üye girişi yaptıktan sonra her hangi bir bankanın Master Cartını kullanarak bakiye yüklemesi yapıyorsunuz ve ilk yüklemenizden sonra hesabınıza 15 TL artı bakiye tanımlanıyor.

Miniatürk’te Muhteşem Bir Türkiye Turu Kampanyası

Kültür A.Ş. ile yapılan ortaklık çerçevesinde Miniatürk biletinizi İstanbul kart ile hesaplı bir şekilde alabilir ve hazırlanan minyatür maketlerin eşlik ettiği ortamda bir Türkiye turu atabilirsiniz.,

Paye; Yemek ve Ulaşım Bir Arada

TT AŞ, Turkcell ve BELBİM AŞ ortaklığı sonucunda ortaya çıkan Paye kartı, artık ülkenin %100 yerli bir yemek kartı olmaktan çıkıyor. Paye kartı aynı İstanbul kart gibi tüm ulaşım ihtiyaçlarınızı gidermede kullanabilirsiniz.

Akıllı Geri Dönüşüme Katılın, Bakiye Kazanın.

İBB‘nin beli de en rağbet gören kampanyası konumunda. Hem çevre temizliğine ve geri dönüşümüne katkıda bulunuyorsunuz hem de İstanbul Kart’ınıza artı bakiye kazanıyorsunuz. İçip kullanımını tamamladığınız su ve kola şişeleri geri dönüşüme gönderilirken, size de bakiye olarak yansıyor. Boş şişeleri geri dönüşüm konteynırlarına attığınızda aşağıdaki rakamlarda kartınıza bakiye yüklemesi yapılmaktadır.

PET şişeler için:

 • 0,33 litrelik pet su şişesi: 2 kuruş
 • 0,5 litre boyutunda pet şişe: 3 kuruş
 • 1 litre boyutunda pet şişe: 6 kuruş
 • 1,5 litre boyutunda pet şişe: 9 kuruş

Alüminyum kutular için:

 • 0,33 litre boyutundaki içecek kutusu: 7 kuruş
 • 0,5 litre boyutundaki içecek kutusu: 9 kuruş

iTaksi’de İstanbul Kart ile Hızlı ve Kolay Öde

Üzerinde iTaksi logosu bulunan araçlarda nakit ödeme zorunluluğunuz ortadan kalıyor. Bu araçlarda İstanbul Kart’ınızla kolay bir şekilde ödeme yapabiliyorsunuz. Hatta iTaksi uygulamasın indirip ihtiyacınız olan taksiyi seçebilir ve ayağınıza kadar getirtebilirsiniz.

Hamidiye Su Otomatlarında Pratik Ödeme İmkânı

İstanbul’un hemen hemen bütün noktalarında bulunan Hamidiye Su’ya ait otomatlarda nakit ödeme zorunluluğunuz ortadan kalkıyor. Otomat üzerindeki tanımlı sistem sayesinde hiçbir kart ya da şifre girmeden tek bir temasla suyunuza sahip olabilirsiniz.

İstanbul kart sahibi olmayı, avantajlarını ve kampanyalarını açıkladığımıza göre istenmedik durumlarda neler yapılabileceğine değinelim. İstanbul kart kayıp bildirim yönteminde izlenilmesi gerek yol nedir?

İstanbul Kart Kayıp Bildirimi Nasıl Yapılır?

İstanbul kartınızı istemeden de olsa kaybetmeniz durumunda ALO 153 telefonunu çevirerek acil olarak kartı kullanıma kapattırmanız gerekiyor. Aksi durumda kart başka birisinin eline geçecek ve dilediğinde kullanarak içindeki bakiyenin tüketilmesine neden olacaktır. Kayıp başvurusundan sonra 5 iş günü içinde yeni kartınızı, kimliğinizle birlikte başvuru noktalarına giderek teslim alabilirsiniz.

Çalıntı ya da kaybolma dışında başınıza gelebilecek her türlü konuda çağrı merkeziyle iletişim kurabilirsiniz. Sizlere pratik bir şekilde iletişim sağlayabilmenize yönelik iletişim bilgilerini de aktararak içeriğimizi sonlandıralım.

İstanbul Kart iletişim Bilgileri

İstanbul Kart’ın tüm sorun, görüş ve bilgilendirme kapsamında hizmet verdiği bir çağrı merkezi bulunmaktadır. Çağrı merkezinin telefon numarası 0212 468 00 olmakla birlikte müşteri temsilcisiyle görüşme yapabilmek için mesai saatlerinde arama yapma zorunluluğunuzu hatırlatmak isteriz. Ayrıca bir diğer yazımız olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB Sosyal Yardım Kartı adlı makaleyi incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu