Kredi Kartını Kaybedenler! Hemen Yapması Gerekenler 2023

Kredi kartınızı mağaza ödemeleri, internet alışverişleri, faturaları ödeme, taksitlendirme gibi ihtiyaçlar için kullanabilirsiniz. Bu bakımdan aslında oldukça pratik bir araçtır. Nakit para taşıma zorunluluğunuz olmadan, dilediğiniz gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Ancak, kartınızın her zaman koyduğunuz yerde durmadığını fark edersiniz. Düşürmüş ya da çaldırmış olmanız muhtemeldir. Bu durumda kredi kartımı kaybettim diyorsanız mutlaka öncelikle bu adımları uygulamanız gerekmektedir.

Eksik kartınızın kaybolduğunu ya da çalındığını bildirmek için derhal bankanızı arayın. Genelde, telefon numarasının aranması için kartın arkasını kontrol edersiniz. Kartınız kaybolduğunda veya çalındığında bu bir seçenek değildir. Panik yapmayın. Bankanızın telefon numarasını kredi kartı ekstrenizde veya internette bulabilirsiniz. 

Bankanın web sitesinde veya bir banka şubesinde rapor edebilirsiniz. Ne kadar hızlı davranırsanız o kadar iyidir. Herhangi biri kartınızla sahte işlemler gerçekleştirmeye başlamadan önce sorunu çözmek istersiniz. Kayıp veya çalınan kartınızı herhangi bir kişi kullanmadan önce bildirirseniz, yetkisiz masraflardan sorumlu olmazsınız.

Banka Kayıp Durumunda Hangi Bilgileri İsteyecektir?

Bankanızın kimliğinizi doğrulaması gerekir. Büyük olasılıkla adınız, adresiniz ve T.C. kimlik numaranız gibi bilgileri sağlamanız gerekir. Bankanız, kartınızın ne zaman kaybolduğunu veya çalındığını ve son harcamanızı ne zaman yaptığınızı bilmek isteyebilir. Bunlardan herhangi birinin sahte görünüp görünmediğini görmek için sizinle yapılan son işlemleri inceleyebilirler.

kredi kartı limit öğrenme sorgulama

Banka, kartınızı iptal eder ve size yeni bir numarası olan yeni bir kredi kartı gönderir. Kayıp kartınızı bir ödeme aracı olarak seçmişseniz, mobil cüzdanınızı güncellediğinizden emin olmalısınız. Kayıp kartınızın değiştirilmesinin kredi raporunuz veya kredi notunuz üzerinde hiçbir etkisi olmamalıdır. Unutmayın, kayıp kartı otomatik ödemeler için kullanıyorsanız, bu satıcılara yeni kart numaranızı bildirmeniz gerekecektir.

Kısa vadede, manuel ödeme yapmanız gerekebilir. Ödemelerinizi zamanında yapmaya devam etmek önemlidir. Kartınızı kaybettiğinizi bildirdikten sonra süreci takip etmek iyi bir fikirdir. Kredi kartı düzenleyicinize bir dilekçe veya e-posta gönderin. Dilekçenizde şu bilgilere yer verebilirsiniz:

  • Hesap numaranız
  • Kartınızın eksik olduğunu fark ettiğiniz tarih ve saat
  • Kartınızın bulunmadığını bankaya ne zaman ve nasıl rapor ettiniz?
  • Dilekçenizi ne zaman gönderdiğinizi not alın. Kendiniz için bir kopyasını saklayın.

Kartınızın kaybolduğunu bildirdikten sonra kredi kartı ekstrenizi yakından incelemeyi unutmayın. Sahte veya yabancı görünen masraflar görürseniz, en kısa sürede bankanızı arayın.

Kredi kartını kaybetmenin birçok yolu var. Cüzdanınızı ve kartınızı kaybedebilirsiniz. Kartınızı bir kasada unutabilirsiniz. Çantanıza düşecek şekilde koyabilirsiniz. Gelecekte bir kredi kartının kaybolmasını veya çalınmasını önlemeye yardımcı olmak için adımlar atılması iyi bir fikirdir. Kartı kaybetmeniz durumunda göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ipucu ile birlikte bazı öneriler:

  • Sadece ihtiyacınız olan kartları yanınızda taşıyın.
  • Kredi kartınızı cüzdanınızda veya çantanızda güvenle saklayın.
  • Eski kredi kartlarını atmadan önce kesin.
  • Kartlarınızı takip edin ve kullanmadığınız kartları güvenli bir yerde saklayın.

Kredi kartı bilgilerinizin kaydını güvenli bir yerde saklayın. Her bir banka için hesap numaralarını, son kullanma tarihlerini ve telefon numaralarını eklemeyi düşünün. Bu şekilde, gerektiğinde kaybolan veya çalınan bir kredi kartını bildirmeye hazır olursunuz.

Kredi kartı ekstreleri gelir gelmez kontrol edin. Size ait olmadığını düşündüğünüz harcamaları hemen bildirin. Kart numaranızı koruyun. Kimlik hırsızları kimlik dolandırıcılığı yapmak için her zaman kredi kartınıza ihtiyaç duymazlar. Hesap numarası yeterli olabilir. Kart numaranızı kağıda veya birisinin bulabileceği herhangi bir yere yazmamaya dikkat edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu