ING Bank EFT Saatleri, Sorgulama, Limitleri ve İptali 2023

ING Bank, Türkiye’de en çok kullanıcıya sahip bankalardan birisidir. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan banka gün içerisinde oldukça fazla işlem hacmine sahip. ING Bank’ın mobil uygulamaları, Türkiye’deki diğer bankalara göre oldukça gelişmiş ve teknolojiktir. Dolayısıyla EFT havale ve diğer ödeme işlemleriniz başta olmak üzere aklınıza gelebilecek tüm bankacılık işlemlerinizi ING Bank’ın mobil bankacılık uygulamaları üzerinden yapabilirsiniz.

ING’nin müşteri hizmetleri ve diğer bankacılık faaliyetleri de oldukça kurumsal, hızlı ve güvenilirdir. Dolayısıyla da ING Türkiye’de en çok tercih edilen bankalardan birisidir. Türkiye’nin pek çok yerinde ING Bank şubeleri ve ATM’leri mevcuttur. Bu noktalardan, her türlü bankacılık işlemleriniz ile ilgili yardım ve destek alabilirsiniz.

EFT Yaptım, Ne Zaman Karşı Tarafa Geçer?

Bankalar, EFT saatlerin dışında EFT yapamazlar. EFT, bir bankadan başka bir bankaya ait müşterinin hesabına yapılan para transferlerine verilen isimdir. Banka içerisinde yapılan havale işlemleri anında hesaba yansımasına rağmen EFT işlemleri mesai saatleri dışında gerçekleşmez. EFT işleminin başarılı bir şekilde tamamlanması için belirli şartlar vardır;

ING Bank EFT Saatleri 2023

Öncelikle EFT yapılacağı zaman, alıcı kişinin Ad Soyad bilgileri ve IBAN adresi bilgileri eksiksiz, doğru bir şekilde girilmelidir. Ardından EFT işlemi yapılırken mesai saatlerinin içerisinde olup olmadığına dikkat edilmelidir. Eğer mesai saatleri içinde değilseniz, yapacağınız işlemin ilk mesai tarihinde işleme alınacağını göz önüne almalısınız.

Ayrıca mesai saatinin son yarım saati içerisine girildiyse, bankanın ücretlendirmesine göre ekstra geç işlem ücreti alınır. Bu ücreti ödemek istemiyorsanız 16.30’a kadar EFT talimatını tamamlamaya özen gösterin. Saat 09.00 ile 16.30 arasında yapacağınız EFT işlemleri standart EFT ücretleri kapsamında değerlendirilir. Eğer EFT talimatını mesai saatleri içerisinde yaparsanız ve herhangi bir hatalı bilgi girmediyseniz ödeme gün içerisinde yaklaşık 10-15 dakika içerisinde karşı tarafa ulaşır.

Eğer yanlış bilgi girdiyseniz ödeme bankanın havuzunda bekletilir ve 48 saat içerisinde hesabınıza geri iade edilir. Ayrıca EFT işlemini mesai saatlerinin dışarısında yaparsanız önünüzdeki ilk mesai süresi içerisinde yaklaşık yarım saat ile bir saat arasında EFT işlemi tamamlanır.

ING Bank EFT Ücretleri 2023

ING Bank EFT ücretleri, EFT yaparken kullandığınız metoda göre değişiklik göstermektedir. Eğer EFT işlemini internet bankacılığı üzerinden yaptıysanız 6,75 TL işlem ücreti ödersiniz. Mobil bankacılık uygulaması ile yaptıysanız 4 TL, ATM üzerinden EFT işlemi yaptıysanız da 12 TL EFT ücreti kesintisi yapılır.

Bu EFT işlem ücretlerinden en uygunu mobil bankacılık uygulaması üzerinden EFT yapmaktır. Bu yüzden eğer akıllı bir telefona sahipseniz sadece 4 TL ödeyerek istediğiniz bankanın müşterisine istediğiniz kadar para gönderebilirsiniz.

ING Bank EFT Sorgulama 2023

Çoğu bankada olduğu gibi ING Bank’ta da doğrudan EFT sorgulaması yapabileceğiniz bir sistem bulunmamaktadır. Yani yaptığınız EFT işlemlerini listeleyebileceğiniz, iptal edip kontrol edebileceğiniz bir seçenek bulunmamaktadır. Ancak ve ancak ING bank müşteri hizmetlerini telefon numarası üzerinden arayarak veya bizzat size en yakın banka şubesine giderek EFT işleminiz ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

ING Bank ile yaptığınız EFT işlemlerinde, eğer EFT ücreti karşı tarafa ulaşmadıysa EFT işlemi iptal edilebilir. EFT işlemi iptal edildiğinde işlem tutarı olarak kesilen komisyon hesabınıza geri iade edilmez. Bu yüzden gereksiz EFT yapmamaya ve doğru EFT bilgileri ile işlem yapmaya dikkat edin. Zira eğer yaptığınız EFT işlemi tamamlandıysa ve gönderdiğiniz ücret karşı taraftaki alıcının hesabına ulaştıysa hiçbir şekilde göndermiş olduğunuz parayı geri almanız mümkün değil.

ING Bank EFT İptal Etme İşlemi

ING Bank aracılığıyla yaptığınız EFT işlemlerini iptal etmeniz mümkündür. Bunun için ancak ve ancak yapmış olduğunuz ödemenin karşı tarafa ulaşmaması, yani işlemin olumlu bir şekilde tamamlanmaması gerekir. Ödeme karşı tarafa ulaştığı taktirde herhangi bir EFT iptal işlemi talebinde bulunamazsınız.

Yapmış olduğunuz EFT işlemi, mesai saatleri dışında olunduğu için veya resmi bir tatil olduğu için henüz gerçekleşmemişse bu işlemleri iptal ettirmeniz mümkündür. ING Bank müşteri temsilciliği numarası üzerinden gerekli bilgileri paylaşıp hesabınızı doğruladıktan sonra beklemede olan EFT işlemlerinizi sorgulayabilir, henüz gerçekleşmemiş olan EFT işlemlerinizi iptal edebilirsiniz. EFT işleminin iptali başarılı bir şekilde gerçekleşirse karşı tarafa herhangi bir ücret gönderilmez ve söz konusu tutar gönderici kişinin hesabına geri iade edilir.

EFT Yaptım, Ne Zaman Hesaba Geçer?

Yapılan EFT’ler genellikle 10-15 dakika içerisinde alıcı kişinin hesabına geçer. Ancak eğer mesai saatlerinin dışında bulunuyorsanız ödemenin geçmesi için mesainin başlaması gerekir. Yani mesai gününün öğle tatilinde, saat 09.00’dan öncesinde ve 17.00’den sonrasında yaptığınız EFT’ler dışındaki EFT işlemleriniz ortalama 10-15 dakika içerisinde gerçekleşir.

Tatillerde yaptığınız EFT talepleri de bankada bekletilir ve ilk mesai saatleri içerisinde gerçekleşir. Haftasonundan kalan EFT işlemleri, genellikle belirli bir süre beklediği için mesai başlangıcından 1-2 saat içerisinde gerçekleşebilir. Eğer ilk mesai gününün öğle tatiline kadar EFT işleminiz karşı tarafa ulaşmadıysa bankadan destek alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu