Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Hibe kredisi nasıl alınır sorusunu birçok esnaf ve bireysel başvuru yapmak isteyen kişiler sormaktadır. Güncel başvurular her sene yenilenmekte, belirli tarihlerde yapılmaktadır.

Hibe kredisi nasıl alınır diyorsanız öncelikle kapsam ve başvuru için gerekenleri yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Hibe kredisi veren kurumlar arasında en yaygın KOSGEB olarak bilinmektedir. Bu kurumla anlaşmalı bankalar, proje hazırlığı yapan adayların taleplerini karşılayabilmektedir.

Esnaf Hibe Desteği Başvuru Şartları 

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda her sene hibe destek kredi başvuru şartları belirlenmektedir. Başvurularda ekonomik faaliyet türlerine göre işletme taleplerinin alınacağı belirtilmiştir.

  • Şehir içi ve şehirlerarası servisleri, personel servisleri, havalimanı servisleri
  • Kayak pistleri işletmesi
  • Gösteri sanatları
  • Nikah ve düğün salonu
  • Spa merkezleri
  • Spor ve eğlence amaçlı tesisler
  • Öğrenci ve işçi yurtları gibi işletmeler başvuru yapabilecektir.

Devlet hibe kredisi ayrıca hayvancılık faaliyetleri sürdüren işletmeler için geçerlidir. Tarımsal üretim yapanlar başvurabilir. Hibe kredisi almak isteyen yeni iş fikirleri olan kişiler, proje hazırlamalıdır. Bu kapsamda KOSGEB proje destek eğitimleri tamamlanmış olmalıdır.

KOSGEB 2023 Başvurusu | Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği

E devlet üzerinden hibe desteği başvurusu yapabilmektesiniz.  Kimlik numarası ve şifreyle giriş ardından arama bölümüne KOSGEB başvuru ya da hibe destek kredisi yazmalısınız.  Bu alandan hibe işlemlerine ait birçok işlem yapılabilmektedir.

Süreç içerisinde öncelikle başvurunuzun doğru biçimde yapılmasına dikkat ediniz. Bilgi edinme başvurusu yaparak bunu sağlayabilirsiniz.  İşletmenizin danışmanlık alması gerektiği için onay işlemleri bu alandan yapılmaktadır.

KOSGEB Başvuru Ret Durumu

KOSGEB kredi destek ödeme başvurularının alınması esnasında çeşitli nedenlerle ret kararı olabilmektedir.  Bu durumun takibini e devletten yapabilirsiniz. Ret kararına itiraz başvurusu yönlendirmesiyle işlemler tamamlanacaktır.

Girişimcilik eğitimine katılım sağlanması istenen sonuçların alınması için en önemli aşamadır. Kurumun belirttiği süreyi tamamlamak, kayıtlı olarak yapılmalıdır.

İleri Girişimci Destek başvuruları, geleneksel girişimciler kendi kategorilerine göre başvuru yapmalıdır. İŞGEM-TEKMER Destek Programı da ayrı bir kategoride değerlendirilmektedir.

KOSGEB Destek Programı Kredi Miktarı

Yeni girişimciler ve destek ödeme talep eden KOBİ’ler için değişen oranlarda kredi verilmektedir. Hibe kredilerinde 5 bin TL ile 300 bin TL arasında destek verilmektedir. Başvuru yapan işletmenin durumu ve kategorisi değiştiği için destek miktarı da değişebilir. Nakit desteği ile makine destekleri farklı alanlardır.

KOSGEB İşletme Durum Sorgulama Teknik Danışmanlık Nedir?

Hibe desteği başvurusuyapılan kredilerde teknik danışmanlık alarak durum sorgulamalarınız yapabilirsiniz. Güncel durumla alakalı takipte kalarak kredinizle alakalı gereken süreçleri sağlayabilirsiniz.

Engelliler İçin Hibe Desteği 2023 Başvuru

Hibe desteği başvuruları engelliler için Türkiye İş Kurumu bünyesinde yapılmaktadır. Uygun tarih aralığında koşullara uyan adaylar 65.000 TL’ye kadar destek talep edebilir.

2023 Esnaf Hibe Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her sene belirli dönemlerde esnaf hibe başvurusu e-devlet üzerinden yapılmaktadır. 2023 senesi için Temmuz ayının başında sona eren başvurular yeni dönem için tekrar edebilecektir. Yeni hibe desteklerini güncel olarak resmi sitelerden bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu