Civciv Fiyatları 2023

Son zamanlarda her şeyin fiyatının artması ile civciv fiyatlarında da artış görülmeye başlandı. Civciv fiyatları genellikle 5 TL ile 50 TL gibi bir fiyat aralığında değişkenlik gösterebiliyor. Bu civcivler cinslerine ve büyüklüklerine göre fiyatlandırılıyor.

Cinsine Göre Civciv Fiyatları

Civcivler cinslerine göre fiyatlandırılıyor demiştik. İşte cinslerine göre civciv fiyatları:

 • Brahma civcivi 15 TL 
 • Ataks civcivi 15 TL 
 • Renkli civciv 7.50 TL 
 • Etlik civciv 15 TL ile 20 TL arası
 • Kaz civcivi 35 TL
 • Ördek civcivi 25 TL 
 • Lohman Civcivi 7 TL
 • Atax Civcivi 7 TL
 • Pleymut Civcivi 5 TL
 • Blue Australorp Civcivi 8 TL.
 • Siyah Australorp Civcivi 8 TL
 • Susex Civcivi 6 TL
 • Sasso Civcivi 5.5 TL

Civcivlerin en bilindik cinslerinden olan bu cinslerin fiyatları bu şekildedir. Civciv cinsine göre daha özenli bakıma da ihtiyaç duyabilmektedir. Bu yüzden seçilecek olan civcivin ihtiyaçları ve bakımı da göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca bir sonraki yazımız olan Kaz Fiyatları adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Civciv Neden Ölür? 

Civcivler küçük ve de hassas varlıklardır. Fakat daha çok küçüklerken satılmaya başlanıyorlar ve çok fazla bakıma ihtiyaç duyuyorlar. Satılma durumuna bağlı da diğer civcivlerle beraber olduklarından özel olarak bakımları olmuyor. Civcivler satın alındıktan sonra o civcivin bu durumuna da bağlı olarak ve de sizin bakım şekliniz göre civcivlerin ölümü olabiliyor.

Aynı zamanda civcivlerin satışı bazı yerlerde (Genellikle bu şekilde oluyor.) pazarlarda satılıyor. Civcivlerin sıcak ortama ihtiyaç duyduğunu göz önüne alırsak böyle ortamlarda satılması da onların sağlığı için tehdit oluşturuyor. 

Civciv Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Civciv alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey o civcivin sizin yaşamınıza da uyup uymaması. Özellikle şehirleşmenin olduğu yerlerde civciv bakmak civcivler için makul bir ortam olmayabiliyor. Büyük olarak alınan civcivler için ev ortamı yeterli olmayacaktır. Civciviniz büyüdükten sonra bu sizin için daha da büyük bir sorun teşkil edebilmektedir.

Civciv alırken dikkat edilmesi gereken diğer husus da o civcivin özelliklerinin ve nasıl bir bakıma ihtiyaç duyduğunun iyice araştırılması. Örneğin küçük civcivler sıcağa garip gelebilir lakin sevgiye de ihtiyaç duyuyorlar. Sürekli olarak onlarla ilgilenmeniz ve onlara uygun bir ortam sağlamanız gerekmektedir. Yani civciv seçerken kendi ortamınıza uyum sağlayabilecek civcivler seçebilirsiniz.

Civciv Nasıl Beslenmeli ve Bakılmalı?

Civcivlerin yemleri bulunmaktadır. Bu yemler günde 2 veyahut 3 öğün olarak verilebilmektedir. Eğer yeminiz yoksa civcivlere bulgur, yeşillik veya ekmek kırıntıları gibi şeyler verilebilir. Bu yiyeceklerin düzenli ve onların yiyebileceği miktarlarda ve küçüklükte verilmesi de önemlidir. Civcivler çok hassas ve hızla büyüyen varlıklar oldukları için 10 saatte bir suyunun da içirilmesi gerekir.

Suyuna dilerseniz multi vitamin konulabilir. Bu civcivin de bağışıklığını güçlendirerek sağlıklı biçimde büyümesine yardımcı olacaktır. Bunlar dışında civcivin yanına özellikle yeni alındığı dönemde sıcak su konulabilir. Yalnız bu kaynar olmamalı çünkü ona değebilirler. Bu yüzden cam kavanoza ılık su konulabilir. Aynı zamanda büyük bir nefes yeri bırakılarak içine koyduğunuz kutu yahut koyduğunuz herhangi bir şeyin üzeri kapatılarak iç ortamlarının sıcak olmasını da sağlayabilirsiniz.

Civciv Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Civcivlerin cinsiyeti belirlenirken kesin olarak yapılacak bir yöntem bulunmamaktadır. Bu yüzden kesin bir bilgi elde etmek zordur denebilir. Civcivlerin cinsiyetini anlamak için tüylerinin rengine bakılır. Eğer civciviniz erkek ise tüylerinin üzerinde beyaz lekeler gözlenebilir.

Eğer dişi bir civcive sahipseniz kahverengi lekeler gözlenebilmektedir. Bunun dışında başka bir yöntem olmadığı için cinsiyetlerini belirlemenin yöntemi budur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu