Çiftçiye Sera Desteği 2023: Ziraat Bank Çiftçi Sera Kredisi

2023 yılında devlet destekli olarak çiftçilere sunulan, kredi çeşitlerinden birisi de sera kredisidir. Özellikle bu kredi kendine ait bir sera oluşturmak ve aktif halde bu alanda çalışma göstermek isteyen kişiler için bir müjde niteliğindedir.

Farklı çeşitlerde kredi imkanları sunan Ziraat Bankası; Sera kredisi ile vadesini 7 yıla kadar uzattığı bir fırsatı çiftçilere sunmuş olur. 2023 yılında yine sera çalışanlarına bu anlamda kredi desteği sağlamaktadır.

Sera alanında kişilerin çalışma esnasında kullanacakları tarımsal aletler ile ilgili de yine özel krediler sunmaktadır. Ziraat Bankası bu anlamda yıllardır: hayvancılık, tarım ve tarıma dayalı sektörlerde pek çok kredi imkanı sunmuştur. Ziraat Bankası Tarım Kredisi tarımda sera işletmesi yapmak isteyen kişilerin alabileceği Sera kredisi ve şartlarından yazımızda bahsedeceğiz.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Detayları

2023 yılı itibariyle çiftçilik faaliyetlerinde bulunmak isteyen kişilerin Sera kredisi kapsamda Ziraat Bankası’na başvurduklarında elde edebilecekleri fırsat ve avantajlar şu şekildedir:

 • Kredi, normal kredilerden farklı faiz imkanı ile sunulur. Yıllık olarak bakıldığında %8,25’lik bir oranda bir faiz verildiği ve bunu aylık olarak satın aldığında %0,68 e denk geldiği görülmektedir.
 • 2023 yılı itibari ile Ziraat Bankası Sera kredisi başvuruları alımlarına başlanmıştır.
 • Herhangi bir şartta Kredi ödemelerine başlatıldığında kişilerin zor durumda kalmaması için yapılan tasarımlardan birisi de Ziraat Bankası’nın Sera koruma amaçlı kredisinin yüzdesi yıllık olarak %8 olarak endekslenmiş, 1 yıl ile 4 yılı bulan kredilerdeki %10 şeklinde bir belirleme yapılmıştır.
 • Bu süre 4 yılı geçerse eğer, 4 yıl ve üzeri daha fazla bir vadede alınan kredilerde ise %11 olarak belirlenmiştir.
 • Kişi eğer almış olduğu sera kredisinden elde ettiği verimi kar olarak alamamış veya herhangi bir doğal afete maruz kalmışsa 2 yıl ödemesiz şartını bu sera kredisinde de kullanabilmektedir.

Ziraat Bankası 2023 Sera Kredisi için Başvuru Şartları

Ziraat Bankası’nın Sera işletmecilerine sunmuş olduğu Ziraat Bankası Sera kredisinin alabilmenin şartları şunlardır:

 • Öncelikle kişinin sera üreticiliği yapabilmek için kullanacağı arazinin büyüklüğü önemlidir.
 • Belirlenen ve istenen kurallar çerçevesinde yapılacağı arazinin en az 1 dekar uzunluğunda ve boyutunda olması gerekmektedir.
 • Tarım Kooperatiflerinin sunmuş olduğu ve Ziraat Bankası’nın da istediği kontrollü örtü altı tarım adı verilen ve belirlenmiş üretim koşulları şartlarına sahip olunması gerekir.
 • Kişisel anlamda sunulacak olan Sera projesinin bölgedeki tarım ve orman müdürlükleri açısından onaylanmış bir şekilde belgelendirilmesi gerekir.
 • Üst makamlarca kabul edilen projenin tarım alanı ve proje dahilinde tasarlanmış faaliyetler, tarım ve kredi bakanlıkları ve kooperatiflerince bizzat o alana gelinip inceleme ve gözetiminde bulunulur.
 • Örtü altı kayıt sistemi adı verilen kişinin kayıtlı olması şartı aranır.
 • İşçilerin tüm Sera faaliyetleri için kayıtlı bir şekilde bulunduklarına dair beyanlarının olması şarttır.

Ziraat Bankası Sera Kredisi için İstenen Evraklar

Ziraat Bankası tarafından sera işletmecilerine verilen Sera kredisi başvuruları bölgedeki tarım Kooperatifleri önce ya da bulunulan bölgedeki en yakın Ziraat şubelerine gerilerek yapılabilmektedir. Başvuru evrakları olarak şunlar istenir:

 • Kişinin TC vatandaşı olduğunu kanıtlayıcı; kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Oturduğu yere ilişkin ikametgah kağıdı
 • İşletici araziye ilişkin bazı belgeler
 • Sera üreticiliği için istenen örtü altı kayıt sistemi içerisinde kişinin kayıtlı olduğuna dair belge ve teminata ilişkin bazı belge ve raporlandırmalar istenmektedir.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Faiz Oranları 2023

Ziraat Bankası Sera kurmak isteyen çiftçilere bu kapsamda vermiş olduğu kredileri 2 yıl olarak ödemesiz olarak verir. Bu 2 yıllık geri ödeme alınmayacak olan sürenin de belirli şartları bulunmaktadır. Bunun dışında maddi anlamda gerekli verim elde edebilmiş kişilerden düzenli taksit ödemeleri yapılmaları istenmektedir.

24 aylık erteleme imkanı sunulup 5 yılda tamamlanabilecek bir vade uzatması da verilmektedir. 3 aylık 6 aylık ve 1 yıllık gibi süreçlere bölünerek bir para alış süreci oluşturulur.

 • Ziraat Bankası Sera kredisi faiz oranlarına bakıldığında %0,68 aylık 1 faiz ile kişilere Sera alanı oluşturabilecek imkan sağlamaktadır.
 • Kredi tutarlarına baktığımızda 10 binlik, 20 binlik, 50 binlik ve 100 binlik dilimler halinde kredi tutarı verilmektedir.
 • Bu kredilerinin faizlerine bakacak olduğumuzda bir kişi;
  • 10.000 TL’lik bir kredi aldığında 60 ay vade ile ve 2 yıl geri ödemesiz sera kredisine sahip olabiliyor.
  • Bir kişiyi 20.000 TL’lik bir kredi tutarı aldığında 60’a varan bazen de 84 aya Varan 7 yıllık kredi imkanı elde etmektedir.
  • 100.000 TL üzerinden düşündüğümüzde devlet 60 ay vade uzatarak 2 yıl ön ödemesiz bir şekilde kolaylık sağlar ya da 100.000 TL için 84 ay yani 7 yıllık bir süreci kapsayacak şekilde ödeme imkanı sunar.

Ayrıca Bkz; Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Şartları ve Faiz Oranları 2023

Çiftçilere Sunulan Kredisi Düşük Faiz İmkanları

Çiftçilere sunulan kredilerdeki faiz oranları da o dönem içerisinde meyve ve sebze faaliyetlerin de gerçekleşen yükselmeler ya da düşüşler ile doğru orantılı olarak gerçekleşir. Hazine ve Maliye Bakanlığının yaptığı bir açıklamaya göre de sebze ve meyve fiyatları ile ilgili bir yükseliş söz konusudur.

Ziraat Bankası her ne kadar gündem bu kadar çalkantılı olsa da Sera faaliyetleri gerçekleştirmek isteyen çiftçilere sunacağı faiz imkanlarında düşük oranlar ile teklifler sunacağını belirtmiştir.

Üretimlerini daha da artması ve elde bulunan imkanların daha sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmesi amacıyla böyle bir faaliyette bulunacağını söylemiştir. Bu şekilde bakıldığında da 2023 yılı Sera çiftçiliği düşünen kişiler için bu faaliyetlerini destekleyici nitelikte olan krediler düşük faizli bir şekilde halka sunulacaktır.

Ayrıca KOSGEB Çiftçi desteğine de başvuru yapmak için rehber yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu