Araba’da Hararet Işığı Neden Yanar? 2023

Motorlu araçlarda, çok sık olan bir sorun olmakta olan hararet, aracın motorunun çalışmayacak kadar çok fazla sıcaklaşma durumudur. Bu durum genel olarak yaz aylarında aşırı sıcaklarda meydana gelir. Araç motorunun hararet yapması, genel olarak soğutma sisteminde oluşan arızadan kaynaklanmış olsa da bu durumu ciddiye almak ve hararetin nedenlerini araştırmak gerekir. Derhal aracın bakımının yapılması uygun olur. Aracın hararet yapması motora çok fazla zarar verir.

Güvenli olacak sürüş esnasında aracın harareti 90’ı geçmeyecektir. Hararet işaretinde ibre 90’ı geçmesi durumunda motor çok ısınmış demektir. Arabanın hararet etme nedenleri genel olarak şunlardır.

  • Motor contasının yanık olması
  • Antifrizin azalması olur.
  • Termostat arızası olabilir.
  • Soğutma fanı iyi çalışmıyor demektir.
  • Vantilatör kayışının kopması veya gevşemesi olabilir

Araba Hararet Göstergesi Normalde Kaç Olmalıdır?

Genel olarak yaz aylarında araçlarda hararet yükselmesi meydana gelmektedir. Araçların hararet yapması birçok nedenlerden kaynaklanmaktadır. Güvenli olarak araç sürmek için aracın hararet ibresi 90 olması gerekir. Hararet ibresi 90 yukarısı motora büyük zarar vermektedir. Yani motor çok fazla ısınmış demektir. Aracın hararet ibresi 90’ı geçmesi durumunda hemen aracı bir kenara çekip aracı stop ettirin ve bekleyin.

Araba Harareti Nasıl Düşürülür?

Şimdiki araçlar ne kadar dayanıklı olurlarsa olsun bazı olaylarda motor tarafından üretilen ısı, normal seviyesinin çok üzerinde olabilmektedir.

Meydana gelen sıcaklığın motora zarar verecek seviyeye gelmesini engelleyen sistemlerde ufakta olsa bir zarar aracın hararet yapmasına neden olur. Araba harareti nasıl düşürülür? Araç hararet yapınca şu adımları yapmanız gerekir.

Isıtıcınızı açın: Aracın ısıtıcısını açarak sıcaklığın motordan uzaklaştırılması sağlanır.

Kenara çekin: Hararet yapan aracı acil olarak serin bir yere çekin ve kontağı kapatın.

Bekleyin: Aracı kenara çekip kontağı kapatıp beklemeye başlayın. Bekleme sırasında hararetin düşmesi sağlanır.

Kontrol edin: Aracınız soğuduktan sonra, seviyelerini kontrol edin. Su seviyesi düşmüş ise su ilave edin.

Servise götürün: Radyatörde su azalması yoksa hemen bir servise götürünüz.

Hararet Olmadığı Halde Araba Su Eksiltiyorsa Ne Yapılmalı?

Araçlarda farklı zamanlarda su eksiltmeler ortaya çıkabilir. Araçların su eksiltmesi normal bir şey değildir. Hararet olmadığı halde araba su eksiltiyorsa ne yapılmalı? Aracın motor suyunda azalma meydana geliyorsa bir sızıntı var demektir.

Sızıntının olması için Radyatörde aşınma, delik veya çatlak var demektir. Kaçak olan yer genel olarak üst kapak noktasında meydana gelir. Sızdırmanın nedeni Radyatörde oluşan hatalar olabilmektedir.

Radyatördeki oluşan bu sorunu gidermek için, radyatör su kaçağı önleyici olarak satışı yapılan ürünler takışarak kısa süreliğine bir çözüm bulmuş olursunuz. Üst kapak contası değişimi yapılmalı. Su hortumunda olan çatlaklarda suyun azalmasına neden olur. Bu durumda su hortumu değişmesi gerekir.

Arabanın Sürekli Hararet Yapması Motora Ne Gibi Zararları Var?

Araba motorunun uzun süre çalışması için sıvı soğutma sisteminin düzgün çalışması gerekir. Bu çalışma durumunda suyun çok fazla ısınması nedeniyle hararet meydana gelir. Hararet oluşması nedeniyle motorda büyük zararlar meydana gelir.

Hararetin yükselmesi fark edilmezse motorda bulunan parçalar genişleme yapar. Hararetin çok yüksek olması, motorun üst kapağında bulunan, pistonların birleştiği noktada conta bulunur. Bu conta motoru soğutmaya yarayan sıvıların birleşmesini önler. Meydana gelen bu sıcaklık nedeniyle contada erime meydana gelir.

Ortaya çıkan hararet genel olarak benzinli taşıtlarda meydana gelmektedir. Dizel araç motorlarında da çok nadir olarak görülmektedir. Bunun nedeni ise motorların ateşleme sisteminde oluşan farklılıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu