En İyi Etkili Sivilce ve Akne Kremli Tavsiye Önerileri 2023

Sivilce veya tıp dilindeki adıyla akne, cilt üzerindeki gözeneklerin tıkanması sonucunda oluşan yağ bezelerinin iltihaplanmasıdır. Sivilce veya akne adı verilen bu iltihaplı yağ bezeleri, eğer tedavi edilmezse cilde yayılabilir ve ciltte kalıcı lekeler bırakabilir. Aynı zamanda cildin yapısını bozarak ciltte renk değişimlerine de neden olan sivilceler, en çok ergenlik döneminde görülmektedir.

Vücuttaki hormon dengesinin bozulmasıyla da ortaya çıkan bir cilt problemi olan sivilceler, tıbbi kremler kullanılarak tedavi edilmektedir. Sivilce ve akne kremleri, cilt gözeneklerini temizleyip açarak gözeneklerdeki iltihaplı yağ bezelerinin küçülmesini ve yok olmasını sağlamaktadır.

Ancak sivilce problemini kalıcı olarak tedavi etmek için sivilcenin neden kaynaklandığı tespit edilmeli ve bir hormon bozukluğu varsa mutlaka çeşitli ilaçlar kullanarak hormon bozukluğu tedavi edilmelidir. Sivilcelere neden olan gerçek sebep tespit edilip tedavi edildiğinde sivilce problemi de ortadan kalkacaktır. Bu süreçte sivilcelerin çoğalmasını önlemek ve var olan sivilce probleminin tedavisine destek olarak sivilce kremleri kullanılmalıdır.

Sivilce ve Akne Kremleri Faydaları

Sivilce ve akne kremlerinin içeriğindeki bileşenler antiseptiktir; sivilce ve akneleri yok edici, önleyici ve yayılmasını engelleyici özelliktedir. Bazı sivilce ve akne kremleri cildin yağ fazlasını kurutarak yeniden sivilce oluşmasını önlemekte, böylece ciltte sivilce oluşumunu engellemektedir. Ancak sivilce ve akne kremlerini kullanırken mutlaka cilde iyi bir temizleyici ve tonik uygulamak, her gün en az bir kez iyi bir nemlendirici kullanmak çok önemlidir.

Cilt temizliğine ve cildin nemlendirilmesine önem verilmezse sivilce ve akne kremleri cildi kurutabilir; cilt hassaslaşabilir, pul pul dökülebilir ve ciltte kalıcı lekeler ve hasarlar oluşabilir. Bu yüzden sivilceleriniz için mutlaka uzman bir dermatoloğa başvurunuz.

Dermatoloğunuz sizin için, cildinize en uygun kremlerden oluşan bir reçete hazırlayacak, aynı zamanda size cildinizin günlük temizlik ve nemlendirilmesi konusunda bazı ürünler tavsiye edecektir. Dermatoloğunuzun önerilerine uyduğunuz takdirde kısa zamanda sivilce ve akne probleminizden kurtulabilirsiniz.

Sivilce Kremleri Zararları ve Olabilecek Yan Etkileri

Sivilce kremlerinin cildinize herhangi bir zararı yoktur. Ancak bu kremler ilk kullandığınız 3-7 gün içinde cildinizde kızarıklık, kepeklenme, kaşınma gibi çeşitli yan etkilere neden olabilir. Ancak bu yan etkilerin hepsi geçicidir. Eğer kullandığınız kremlere cildiniz alerjik bir tepki verirse, örneğin geçmeyen kızarıklık, ciltte yanma veya kaşıntı vb. yan etkiler yaşarsanız mutlaka dermatoloğunuza danışmalısınız. Eğer kullandığınız kreme alerjiniz olduğu tespit edilirse dermatoloğunuz kullandığınız kremi değiştirecektir.

Benzamycin

Benzamycin, etken maddesi Benzoil Peroksit ve Aktif Eritromisin olan jel kıvamında bir kremdir. Antibiyotik içerikli bir krem olan Benzamycin, sivilce tedavisinde kullanılan çok etkili bir kremdir. Benzamycin ciltteki zararlı bakterileri yok ederek sivilceleri kurutur. Aynı zamanda cildi soyarak ciltteki fazla yağın ciltten atılmasını sağlar.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, antiseptik bileşenler içeren aromatik bir yağdır. Düzenli olarak kullanıldığında ciltteki zararlı bakterileri yok eder, iltihabı kurutur ve sivilceleri ortadan kaldırır. Aynı zamanda sivilce ve akne izlerini de yok eden çay ağacı yağı, sivilce problemi için her sabah ve her akşam sivilcelerin üzerine bir damla damlatılarak uygulanmalıdır.

La Roche Posay Effaclar K Duo

La Roche Posay Effaclar K Duo, ciltteki fazla yağı kurutarak sivilce oluşumunu önler. Bu krem ciltte 8 saat boyunca sebum oluşumunu önler. Aynı zamanda gözenekleri açan ve cildi nemlendiren bu kremin, ciltte herhangi bir tahrişe sebebiyet vermemesi için uzman bir dermatolog gözetiminde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Imex Krem

Imex sivilce kremi, tetrasiklin hidroklorür adı verilen bir madde içermektedir. Bu madde, zararlı tüm bakterileri yok eden bir antiseptiktir. Antiseptik özelliği sayesinde sivilceleri 2 günde kurutan Imex krem, sivilceleri yok etmek için kökten bir çözümdür.

Bioderma Sebium Foaming Gel

Bioderma sebium foaming gel, sivilce oluşumunu önlemek için geliştirilmiş bir temizleme jelidir. Cildin sebum dengesini sağlayan jel, cildi derinlemesine temizler. Bioderma Sebium Foaming Gel, sivilce oluşumunu önleyen etkili bir temizleyicidir ve günlük kullanıma uygundur. Karma ve yağlı ciltler için üretilen ürün, düzenli olarak her sabah ve her akşam cilde uygulandığında sivilce ve akne oluşumunu önlemektedir.

Cleocin T

Etken maddesi Klindamisin fosfat olan bu krem, ciltteki zararlı bakterileri yok eder. İçeriğinde bulunan asit ile sivilceleri hızlı bir şekilde kurutup yok eden bu krem, yeni sivilce oluşumunu da engellemektedir. Güçlü bir antibiyotik olan Cleocin T, mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereken bir kremdir.

Dermaderm Maksimum Etkili Sivilce Kremi

Dermaderm Maksimum Etkili Sivilce Kremi bitkisel içerikli bir sivilce ve akne kremidir. Sivilceye neden olan P. acne bakterisini yok eden kremde yüzde 5 oranında çay ağacı yağı bulunmaktadır. Antiseptik özellikte olan krem, düzenli kullanıldığında var olan sivilceleri ve sivilce izlerini yok etmekte, yeni sivilce oluşumunu da engellemektedir. Çay ağacının yanı sıra Aloe Vera, pantenol ve allantoin içeren krem, cildi diğer sivilce kremleri gibi tahriş etmez.

Nadixa Krem

Güçlü bir antibiyotik olan Nadixa kremin etken maddesi Nadifloksasin’dir. Ciltteki zararlı bakterileri yok eden Nadixa Krem, mutlaka bir doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Skinoren

Skinoren, akne oluşumuna yol açan P. acne bakterisine karşı savaşan güçlü bir kremdir. Bu krem aynı zamanda cildin üst yapısını soyar, bu yüzden Skinoren siyah nokta tedavisi için de kullanılır.

Acnelyse Krem

Acnelyse krem, A vitamini içeren etkili bir sivilce kremidir.  Sivilce probleminin yanı sıra sedef hastalığı ve balık pulu hastalığı tedavisinde de kullanılmaktadır. İçeriğindeki tretinoin maddesi cildin kendini yenileme özelliğini aktif hale getirir. Acnelyse krem, hem sivilceleri kurutan hem de siyah noktaları kısa sürede temizleyen etkili bir kremdir.

Clindoxyl

Etkili bir sivilce kremi olan Clindoxyl, jel formunda bir kremdir. Sivilceleri hızlı bir şekilde yok etmesiyle ünlü olan bu krem, siyah nokta temizliği için de etkili bir üründür. Çok güçlü bir krem olan bu ürün mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

SiveX Losyon

SiveX Losyon, Sodyum sülfasetamid içeren antiseptik bir losyondur. Kıl köklerinde oluşan sivilceleri yok eden SiveX Losyon, mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Azelderm Krem

Azelderm Krem, ciltteki zararlı bakterileri yok eden antiseptik bir kremdir. İçeriğinde bulunan azelaik asit, ciltteki zararlı tüm organizmaları kısa sürede yok eder. Azelderm krem, sivilce izlerinin giderilmesi için oldukça etkili bir kremdir. Cildin üzerindeki ölü deriyi içeriğindeki yüzde 20 oranındaki azelaik asit ile tamamen temizleyerek cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Eritretin

Eritretin, A vitamini içeren bir sivilce kremidir. Jel formunda olan krem, sivilceleri kurutur, yeni sivilce oluşumunu önler, cildin yenilenmesini sağlar. Ciltteki kırışıklıkları ve koyu lekeleri gidermek için de kullanılan Eritretin, sivilce ve akne tedavisinde etkili bir üründür.

Batticon

Batticon, cilt yaralanmalarında yaranın mikrop kapmasını önlemek için kullanılan antiseptik bir solüsyondur. Batticon, stres sebebiyle çıkan sivilcelerde gece yatmadan önce bir pamuk yardımıyla sivilcenin üzerine sürüldüğünde birkaç günde sivilceyi yok eder. Ancak antiseptik özelliği çok güçlü olduğu için cildi kurutur ve ciltte tahrişe neden olur. Bu yüzden sadece acil durumlarda, seyrek kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu