Kedi ve Köpek Kumu Nasıl Temizlenir 2023

Kedi ve köpekler için olmazsa olmaz evcil hayvan malzemeleri vardır. Bu malzemeler arasında kedi ve köpek kumu önemli yer tutar. Evcil hayvanların tuvalet deneyimini bir üst kademeye ulaştıran kumlar, daha hijyenik ve sağlıklı bir şekilde tuvalet eylemini teşvik eder. Peki, kedi ve köpek kumu nasıl temizlenir? 

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kedilere hijyenik, sağlıklı ve temiz bir alan sunmak adına kedi kumu temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Kedi sahiplerinin özenle dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan birisi kedi kumunun temizliği olmaktadır. Kedi kum kabının her daim temiz olması, kumun yer aldığı ortamın hijyenik olmasına yardım etmektedir. Bu sayede kedinin hastalıklara yakalanması ve sağlığının teşvik edilmesi mümkün olabilecektir.

İyi bir evcil hayvan sahibi olmak için temizlik ve bakım işlemlerine dikkat etmek gerekir. Kedinin sağlıklı kalması için ona temiz bir yaşam alanı sağlanmalıdır. Bu nedenle de tüylü arkadaşınızın bütün bakım gereksinimlerine özen göstermelisiniz. Kediniz tuvalet ihtiyacını karşıladıktan hemen sonra kum temizliği yapmalısınız.

Bu doğrusu olacaktır. Evcil hayvanınızın kumunu günde iki defa temizlemeniz yeterlidir. Kediniz tuvaletini gerçekleştirdikten sonra kumu temizlemediyse bunu siz mutlaka yapmalısınız. Kirli alanı kedi kum küreği ile almalısınız. Ardından, azalan kumun yerine yenisini ilave etmelisiniz. Her iki haftada bir de kum kabını tamamen boşaltmalı ve yeni kum ilave etmelisiniz. Kedi tuvalet paspası kullanarak da kedinin ayağından taşan kumların etrafa dağılmasını önleyebilirsiniz.

Köpek Kumu Nasıl Temizlenir?

Tıpkı kedi kumu temizliğinde olduğu gibi köpek kum temizliği de dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biridir. Köpek dostunuza sağlıklı ve hijyenik bir alan yaratmak için onun tuvalet kabını rutin olarak temizlemeniz gerekmektedir. Kirli olan kısmı kürekle alın ve yerine yenisini ilave edin. Köpek kum kabını en geç iki haftada bir olmak üzere sabunu su ile yıkayın.

Ardından kurulayın ve yeni kum ekleyin. Bu kabı temizlerken kimyasal ürünler kullanmamaya dikkat edin. Özellikle deterjan gibi ürünler kum kabına zarar verebilir ve köpeğinizin sağlığını ve güvenliğini riske atabilir. Bu sebeple de köpek kum kabı temizliğinde doğal malzemeler kullanmaya özen gösterin.

Kedi ve Köpek Kumu Değiştirme Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerin ve kedilerin kum kabı rutin olarak boşaltılmalı ve boşaltılan kumun yerine yenisi ilave edilmelidir. Böylece evcil hayvanınız için hijyenik ve temiz bir tuvalet alanı elde edersiniz. En azından haftada iki defa kumu değiştirmelisiniz. Evcil hayvanınız tuvaletini yaptıktan sonra kirli olan kısmı almayı ve yerine yeni kumu eklemeyi de unutmayın.

Kedi ve Köpeğe Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedi ve köpek eğitimleri söz konusu olduğunda en önemlilerden biri şüphesiz ki tuvalet eğitimi olmaktadır. Evcil hayvan çiş pedleri, evcil hayvan tuvalet kabı ve ödül mamalar eşliğinde dostunuza tuvalet eğitimi verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu