Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer? Uçağa En İyi Gelen 10 Krem 2023

Uçuk Nedir? Dudakta Uçuk Neden Çıkar? Herpes simplex adlı virüsün deri yoluyla bulaşmasıyla meydana gelen ve belli dönemlerde tekrarlayan viral enfeksiyona uçuk adı verilir. Uçuk en yaygın olarak dudakta ve genital bölgede meydana gelir. Herpes simplex virüsünün 2 türü bulunur:

 1. Herpes simplex(Tip 1):Bu tip virüs daha çok dudakta ve ağız çevresinde oluşur.
 2. Herpes simplex(Tip 2):Genital herpes olarak adlandıran bu virüs genital bölgede görülür.

Dudakta Uçuk Neden Çıkar?

HSV-1 virüsü soğuk algınlığı, iltihap, stres, menstürasyon dönemi gibi nedenlerle enfekte olarak dudak ve ağız çevresinde içi kabarcıklı lezyonlar şeklinde oluşur. Genellikle vücuttaki bağışıklık sistemi zayıfladığı zamanlarda dudakta uçuk görülmektedir.

Uçuk Bulaşıcı Mıdır?

Uçuklar bulaşıcıdır ve yayılma hızları oldukça yüksektir. Uçuk nasıl bulaşır cevabı ise şu şekildedir:

 • Aynı kaşığı, çatalı, bardağı ve kabı kullanmak
 • Öpüşmek
 • Aynı ruju ve makyaj malzemesini kullanmak
 • Ortak havlu kullanmak

Uçuk tükürük bezleri ile aktif olan bir hastalık olduğundan yukarıdaki nedenlerle yapılan doğrudan temas uçuğun başka bir kişiye bulaşmasına sebep olur.

Uçuk Belirtileri Nelerdir?

Dudaktaki uçuk çoğunlukla gribe benzer belirtiler gösterir. Dudaktaki uçuğun belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Şişmiş lenf bezleri
 • Ağız çevresinde kaşıntı, yanma ve karıncalanma
 • Deride su oluşan su kabarcıkları
 • Pullu ve döküntülü deri
 • Nedeni bilinmeyen kas ağrısı

Dudaktaki Uçuğa En İyi Gelen 10 Krem ve Fiyatları 2023

Uçuk kendini sürekli tekrarlayan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden uçuğun kesin bir tedavisi olduğu söylenemez. En etkili uçuk tedavisinde kullanılan 10 adet krem şunlardır;

Vectavir

Vectavir krem %1 penciclovir içeriği ile özellikle soğuk algınlığı nedeniyle meydana gelen uçuğun hızlıca iyileşmesine neden olur. Vectavir uçuk kremi 2023 yılı fiyatı 37.28 TL’dir.

Acly

Acly uçuk kremi uçuğa iyi gelen antiviral kremler arasında yer almaktadır. Acly 2023 yılı piyasa fiyatı 21.08 TL’dir.

Herpclair

Herpclair piyasa yeni çıkan ve uçuğa iyi gelen kremler arasındadır. 5 ml’lik küçük bir tüp içinde satılmaktadır. Herpclair 2023 uçuk kremi fiyatı 19,71 TL’dir.

Bepanthen

Bepanthen deri kremi olarak bilinen bir ilaçtır. Dudaktaki uçuklarda da etkili olduğu bilinmektedir. Bepanthene Plus 50 ml krem 2023 fiyatı 39,90 TL’dir.

Aklovir

Aklovir topikal antiviral uçuk kremi uçuk tedavisinde en etkili olan kremlerden biridir. Gebelik esnasında kullanılmasında bir sakınca yoktur ancak süte geçtiğinden emziren annelerin kullanmaması gerekir. Aklovir 2023 fiyatı 23,17 TL’dir.

Asiviral

Viral enfeksiyonlarda etkili asiviral uçuk kremi 12 yaşın üzerindeki kişiler için kullanıma uygundur. Genellikle hafif semptomlu uçuklar için tercih edilmektedir. Yani alternatif bir uçuk kremi olarak kullanılabilir. Uçuk olan yerin dışında vücuttaki diğer bölgelere sürülmemesi gerekir. Asiviral krem 2023 fiyatı 32,24 TL’dir.

Zovirax

Bu uçuk kremi de dudaktaki uçuğu tedavi etmede kullanılan başarılı uçuk kremlerinden biridir. İlacın içeriğindeki asklovir etken maddesi uçuğu kısa sürede iyileştirmeye yarar. Piyasada satılan diğer kremler gibi bu krem de uçuk virüsünü yok edemez sadece uçuğun görünümünü iyileştirir. Zovirax uçuk kremi 2023 piyasa fiyatı 23,17 TL’dir.

Hernovir

Hernovir uçuk kremi HSV 1 virüsüne karşı etkili antiviral bir ilaçtır. Etken madde olarak asiklovir içerir ve küçük tüpler halinde satılmaktadır. Uçuk tedavisinde kullanılan bu kremin 2023 yılı satış fiyatı 19,13 TL’dir.

Virosil

Virosil deri kremi Herpes simplex 1 enfeksiyonunu iyileştirmede kullanılan lokal bir uçuk kremidir. Virosil krem 2023 satış fiyatı 13,59 TL’dir.

Pensivir

Pensivir krem içeriğindeki pensiclovir etkin maddesiyle uçuğu hafiflemesine ve iyileşmesine yardımcı olur. Diğer uçuk kremlerine benzer olarak antiviral bir uçuk kremidir. Pensivir uçuk kremi 2023 piyasa fiyatı 66,35 TL’dir.

Uçuk Tanısı Nasıl Konulur?

Herpes simplex 1 enfeksiyonu doktor tarafından çoğunlukla herhangi bir teste ihtiyaç duymadan kolay bir şekilde tanınır. Uçuğun yüzeysel görüntüsü teşhis koymada etkilidir. Ancak enfeksiyonun şiddetli olduğu durumlarda hastadan kültür testi, kanda antikor testi alınır ya da uçuktan örnek alınarak uçuk tanısı netleştirilir.

Uçuk Hangi Vitamin Eksikliğine Bağlı Olarak Çıkar?

Uçuk enfeksiyon sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık sonucu olduğundan herhangi bir vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkmaz. Ancak bağışıklık sistemi düşük kişilerde uçuk daha yaygın görüldüğünden bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için E ve D vitamini takviyesi yapılabilir. Bu vitaminler dudaktaki uçuğun daha hızlı iyileşmesinde faydalı olacaktır.

Bebeklerde ve Çocuklarda Uçuk

Herpes simplex 1 virüsü gebelik döneminde bebek dünyaya gelmeden görülmesi olası bir durumdur. Bu durum oldukça tehlikeli olup anne ve bebeğin birlikte tedavi edilmesi gerekir. Annede görülen yenidoğan bebeğe bulaşırsa bebeğin vücudunda döküntü, kızarıklık ve ateş görülebilir. Ayrıca sinir sisteminde de reaksiyonlara neden olabilir.

Çocuklarda görülen uçuk genel olarak bağışıklık sisteminin zayıflığı nedeniyle görülmektedir. Bebeklerin ve çocukların bağışıklık sistemi yetişkin bireyler kadar kuvvetli olmadığı için enfekte bireyler çocuklarla ve bebeklerle direkt temastan kaçınmalıdır. Uçuk hastalığı olan bebekler ve çocuklar bu rahatsızlığı ağır geçirmektedir.

Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dudaktaki uçuğu iyileştirmek amacıyla hekim tarafından reçete edilen antiviral kremler ve ağız yoluyla alınan ilaçlar kullanılabilir. Bu tedavi şekli sadece uçuğu iyileştirmeye yarar. Uçuk virüsü vücutta sessizce ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Herhangi bir bağışıklık sistemi zayıflaması ya da stres gibi nedenlerle yeniden baş gösterebilir.

Dudaktaki Uçuk İçin Bitkisel Çözüm

Dudaktaki uçuğa iyi gelen bazı alternatif tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Dudaktaki uçağa iyi gelen bitkisel çözüm için bal ve sirke önerilebilir. 1 çay kaşığı bal ve 2 damla sirke karıştırılır kulak çubuğu yardımıyla uçuğun üzerine hafifçe sürülür. Sabah ve akşam olmak üzere sürülen bu karışım uçuğun iyileşmesine katkı sağlar. Ayrıca uçuğun oluşturduğu kızarıklık ve yanmayı hafifletmek için bir uçuğun üzerine bir parça buz uygulamak yanmaya iyi gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu