Devletten Fatura Yardımı Alma 2023

2023 yılının artan fatura ücretleriyle beraber fatura yardımı konusu da gündeme gelmeye başladı. Fatura yardımı maddi durumu yetersiz olan insanlara yalnızca doğalgaz faturası için geçerli olmak şartıyla verilmektedir. Aynı zamanda eğer kronik bir rahatsızlık sebebiyle evinizde bir cihaz bulunuyorsa bu elektrik faturası yardımına başvurarak yardım alabilirsiniz.

Bunun diğer elektrik faturası yardımından farkı ücret olarak bu cihazın yaktığını karşılayabilecek düzeyde verilecek olmasıdır. Eğer bir cihaz için başvuracaksınız bunu belirterek başvurabilirsiniz. Onun dışında maddi düzeyi yetersiz olan tüm aileler için de elektrik faturası yardımı geçerlidir.

Devletten Fatura Yardımı Başvurusu 

Diğer birçok yardım gibi bunada e devlet üzerinden başvuru yapabilmektesiniz. E devlete ise PTT’den şifre alarak yahut internet bankacılığının şifresini kullanarak e devlete giriş yapabilirsiniz. Buradaki arama kısmından fatura yardımı yazarak başvuru formuna ulaşılabilmektedir. 

Bir diğer yöntem işte her il ve ilçede bulunan sosyal yardım vakıfları. Bu kurumlara giderek yüz yüzede başvuru yapabilirsiniz.

Yüz yüze yapılan başvuruda tüm belgeleri kayda geçiren bir görevli bulunacağından sizin yapacağınız bir şey bulunmamaktadır ancak eğer e devlet üzerinden başvuru yapacaksınız kaydınızın doğru olduğundan emin olmalısınız. Bu belgelerden birinin dahi eksik olması başvurunun kabul olmamasına neden olacaktır. Bu yüzden başvuru evraklarını eksiksiz olarak yükleyerek kontrol etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca Bkz; Dar Gelirli Ailelere Devlet Destekleri Ve Kredileri

Devletten Fatura Yardımı Başvurusu Gereken Evraklar 

Devletten fatura yardımı alabilmek için gerekli evraklar:

  • TC kimlik kartı esas ve fotokopisi
  • Vukuatlı kişi kayıt örneği
  • Ev, adresi belgeleri
  • Yoksulluk belgesi
  • SGK’dan alınacak aylık kazanç belgesi 
  • Dul olan kadınlar için eşlerinin ölüm bilgi belgesi 
  • Engelli vatandaşlar için engelli raporu 
  • Mal beyanına dair belgeler 

Devletten Fatura Yardımından Kimler Yararlanabilir? 

Devletten fatura yardımı alabilmek için gerekli evrakların götürülmesi ve maddi durumun yetersizliğinin belgelenmiş olması yeterlidir. Tüm ihtiyacı olan insanlar bu yardımdan yararlanabilirler.

Aynı zamanda bu gerekli olan evrakların hepsinin başvurulacak sene içerisinde çıkartılmış yeni ve geçerli belgeler olması gereklidir. Eski belgeler yardım için geçerli sayılmayarak kabul edilmeyecektir. Faturamı ödemediğim zaman kesintiler ne zaman olur adlı yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Devletten Fatura Yardımı 3000 TL 

Devletten fatura yardımı 3000 TL kadar değildir. Bu kira ve fatura yardımı alabilecekler için çıkabilecek bir rakam olabilmektedir. Fatura yardımı elektrik faturası için 432 TL, doğalgaz faturası için 450 TL ile 1150 TL arasında değişebilmektedir.

Aynı zamanda üstte de belirttiğimiz gibi kronik rahatsızlığı olanlar için bunun belirtilmesi dahilinde daha yüksek elektrik faturası yardımları da olabilmektedir. Bu elektrik faturasının daha fazla ödenmesi yüzde 5 oranında olacaktır. Yani kronik rahatsızlığından dolayı cihaz bulunan evlere yüzde 5 yardım fazla verilecektir.

Son olarak önemli bir husus bulunmaktadır. Bu yardım her ay düzenli olarak yatırılmıyor. Devlet başvurunuzu kabul etmesi durumunda bu yardımı üçer aylık fatura dönemlerinde yatırıyor. Yani üç ayda bir bu fatura yardımından yararlanabiliyorsunuz. Özel kurumlar ve devlet destekleri hakkında daha detaylı bilgiler alabilmek için Özel ve Devlette Yardımda Bulunan Kurumlar adlı makaleye göz atmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu