Muhtaç Asker Ailesi Yardımı 2023

Muhtaç asker ailesi yardımı er ve erbaş görevi yapan askerlerin ailelerinin maddi durumunun yetersiz olması durumunda alabilmek için gerekli başvuru evrakları bulunmaktadır. Bunlar: 1 adet fotoğraf, gelir testi belgesi, T.C kimlik kartı aslı yahut fotokopisidir. Bunlar dışında gereken şartlar da bulunmaktadır. Gerekli şartları yazının devamında da ele alacağız. 

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Ne Kadar?

Muhtaç asker ailesi yardımı aylık 300 TL olmak üzere iki aylık 600 TL’dir Lakin bu her ay düzenli olarak alınan bir yardım değildir. 2 ayda bir olmak üzere 600 TL yardımı alabilirsiniz. 

Muhtaç Asker Ailesi Yardımını Kimler Alabilir?

Muhtaç asker ailesi yardımını yalnızca askerin en yakınları alabilmektedir. Bunlar gelir testi ile maddi geliri yetersiz olduğu belirlenen asker eşi, askerin annesi, askerin babası ve son olarak askerin çocukları. Yani bu yardımı gelir düzeyi yeterli olmayan askerin ailesi alabilmektedir. onucunda aileye verilen bir yardımdır. Aynı zamanda nikahlı olan eşlerde bu yardımdan yararlanabilmektedir. 

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Başvuru Ve Şartları Nelerdir?

Muhtaç asker ailesi yardımı başvuru şartları 6 tanedir. Bunlar.

  • Bu yardımdan faydalanmak isteyenlerin eşleri, oğulları veya babaları askerde olmalıdır.
  • Askerde olan kişinin ise er veya erbaş olması gerekir.
  • Ailenin muhtaçlık belgesine sahip olması ve maddi durumunun iyi olması gerekir.
  • Ailenin gelir testini yaptırmış olması gerekir.
  • Ailede askerde bulunan birey haricinde sigortalı kişi olmamalıdır.
  • Ailede her kişi başına düşen gelir tutarının güncel asgari gelirin 1/3’ünü geçmemelidir.

Muhtaç maaş aylığı yardım başvurusu ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılmaktadır. Bu sizin ikamet ettiğiniz bölgenin bulunduğu yere göre yapılmaktadır. Gelir düzeyi yeterli olmayan aileler bu yardım kuruluşlarına başvurarak yardım talebinde bulunabilmektedirler.

Başvuru yapan kişinin eğer gittiği yerde önceden oluşturulmuş bir kaydı bulunmuyorsa yeni bir başvuru formu doldurarak teslim etmesi gerekmektedir. Önceden başka bir yardım için dahi olsa başvuru yapmışsa orada bilgilerinin bulunmasından ötürü yeni bir başvuru formunu doldurmasına gerek kalmayacaktır.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Ne Zaman Yatar?

Muhtaç asker ailesi yardımı yukarıda da belirttiğimiz üzere aylık 300TL’dir ancak bu para aylık olarak yatmamaktadır. 2 ayda bir 600TL olarak iki ayın birleşmesi sonucu 300TL para yardımı yapılmaktadır. Başvurunuzu yaptığınız zaman değil başvurunuzun onaylandığı tarihten itibaren 2 ay sonra bu para yardımını alabilirsiniz.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Nereden Alınır?

Başvuru onaylandıktan sonra para yardımı ailenin PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Siz de oradan parayı alabilirsiniz.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Gerekli Bilgiler

Muhtaç asker ailesi yardımıyla ilgili önemli hususlar bulunmaktadır. Askerin eğer bir eşi varsa bu aile yardımını asker eşi almaktadır. Eğer asker evli değilse bu takdirde yaşadığı evdeki annesi, babası ve kardeşleri bu yardımı alabilir. Yani askerin yaşamını beraber sürdürdüğü ailesi esas alınmaktadır. İkisi aynı anda bu para yardımından yararlanamamaktadır.

Aynı zamanda eğer asker eşiyle aralarındaki problemler sonucu bir boşanma davası açarsa eşine giden para direkt olarak kesilmemektedir. Asker eşi dava süresince bu parayı almaya devam edebilir. Eğer boşanma davası sonucunda taraflar kesin olarak ve resmi olarak boşanmışlarsa asker eşine verilen yardım kesilmektedir.

Son olarak bu yardımın Mütevelli Heyeti’nce kabul edilmesi için gerektiği askerlik bilgisinin onaylanması gerekmektedir. Bunun onaylanabilmesi için askerliğin ya tamamlanmış olması gerekli ya da askerin silah altında olduğunun belgelenmesi gerekmektedir. 

Bunun dışında asker ailesinin muhtaç asker ailesi yardımını alabilmesi için o kişiler bir devletin kuruluşundan yararlanmamış olması gerekmekte. Bundan kasıt ise aileden birinin tutuklu olarak bir hapishanede olması, devlet tarafından ihtiyaçlarının karşılanması demek olduğu için bu durumda bu yardımdan para alamaz. Ya da aynı şey huzur evleri için de geçerlidir. Huzur evinde yaşayan bir asker annesi yahut babası da bu yardımı alamaz çünkü devlet tarafından hali hazırda olan ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu