İsim Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır 2023

İsim ve soyisim değişikliğinin e-devlet üzerinden yapılabilme imkanı vatandaşlara sunuldu. Durum böyle olunca isim ve soyisim değişikliği nasıl yapılır merak edilmeye başlandı. Peki, ad ve soyadı değişikliği nasıl yapılır?

İsim Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır?

İsim ve soyisim değişikliği artık e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Bu gelişme ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kullanıcılara sunuldu. Genel müdürlüğün sosyal ağ üzerinden yapılan duyuruya göre insanların, genel ahlaka uygun olmayan veya gülünç olarak kabul edilen ad soyad değişiklikleri için başvurular kabul edilecek.

Aynı zamanda yazım ve imla hatası bulunan isim ve soyisimlerin değişikliği için de başvuru yapılabilecek. İsmini ya da soyismini değiştirmek isteyenler, e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapabilecekleri gibi aynı zamanda yazılı olarak da nüfus müdürlüklerine başvuru yapabilecek.

Babamın Soyadını Taşımak İstemiyorum

Babasının soyismini kullanmak istemeyenleri mahkeme yolu ile soyad değişikliğine gidebilirler. İsim ve soyisim değiştirme, bireyin şahsına sıkı surette bağlı olan hukuki bir nitelik taşıyan durumdur. Bireyin en mühim kimliklerinden biridir. Bireyler toplum içinde isim ve soyad ile bilindiklerinden dolayı isim ve soyisim değişikliği belirli bir hukuki prosedür gerektirir.

Bireye çok yakın bağlı olan isim ve soyisim bilindiği gibi kimliğin ayrılmaz bir parçası olmaktadır. Her birey kişiliğinin ayrılmaz bir bileşeni olan ad soyadını değiştirme hakkına sahip olmaktadır. Bununla beraber insanların isimlerini diledikleri zaman değiştirmesi toplumsal hayatta pek çok karışıklığa ve güvensizliğe sebep olmaktadır.

Bundan dolayı isim değiştirme davası dahlinde ismin değişmezliği benimsenmiştir. Ancak belirli sebepler dahilinde isim ve soyismin değiştirilmesi hususunda insanlara haklar tanınmıştır. İsim ve soyisim değişikliği talebinde bulunan bireyin sosyal statüsü, kişiliği, aile ilişkileri gibi çeşitli detaylar dikkate alınır ve değişikliğin yapılıp yapılmayacağına dair hakim tarafından karar verilir

İsim Soyisim Değişikliği E-Devlet

Soyisim ve isminden memnun olmayan kişiler için yeni bir uygulama başlatıldı. İsminden ya da soyisminden memnun olmayan vatandaşlar online başvuru yaparak isim ve soyisim değişikliği talebinde bulunabilirler. Ancak bu taleplerin değerlendirmeye alınabilmesi için çeşitli koşulların karşılanıyor olması gerekmektedir.

Bu koşullar arasından isim ya da soyismin gülünç kabul edilecek bir kelime olması, isim veya soyisimde yazım hatası olması ve genel ahlaka aykırı olan kelimelerin isim ya da soyisim olarak yazılmış olması gerekmektedir. Bu şartları karşılayanların başvuru talepleri değerlendirilecek ve başvuru sonucuna göre isim ve soyisim değişikliği gerçekleştirilebilecektir.

İsim Soyisim Değişikliği Son Tarih

İsim ya da soyisminden memnun olmayan bireyler için yeni bir uygulama hayata geçirildi. Vatandaşlar online olarak e-devlet üzerinden başvuru yaparak isim ya da soyisimlerinin değiştirilmesi talebinde bulunabilirler. Bazı koşulları karşılayan vatandaşların başvuruları kabul edilecek ve isim veya soyisimleri resmi olarak değiştirilecek.

Bunun için başvuruda bulunmak isteyen kişiler e-devlet üzerinden online olarak istemde bulunabilecekleri gibi aynı zamanda nüfus müdürlüklerine de bizzat başvuru yapabilirler. İsim ve soyisim değişikliği için son tarih ise 24 Aralık 2023 şeklinde açıklanmıştır.

İsim Soyisim Değişikliği Şartları

Müdürlük tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre aşağıdaki şartlar dahilinde isim ve soyisim değişikliğine başvuruda bulunmak mümkün olmaktadır:

  • Yazım hatası olan isim ve soyisimler
  • Komik şekilde değerlendirilmekte olan isim ve soyisimler
  • Genel olarak ahlaka uygun bulunmayan isim ve soyisimler

İsim ve soyisim değişikliği başvurularının 24 Aralık 2023 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. Vatandaşlar başvurularını e-devlet kapısından yapabilecekleri gibi aynı zamanda nüfus müdürlüklerine bizzat başvuru yaparak da bu talepte bulunabilirler.

İsim Soyisim Değişikliği Dava Dilekçesi

Haklı sebepler ile isim ve soyisim değişikliği yapmak isteyenler dava açabilirler. İsim soyisim değişikliği davası açmak için öncelikli olarak dava dilekçesinin doğru ve titiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Bu noktada avukat desteği alınması ve sürecin deneyimli bir avukat ile beraber yürütülmesi önem kazanmaktadır.

İsim ve soyisim değişikliğinde haklı nedenler olması önemlidir. Haklı nedenlerin varlığı halinde isim ve soyisim değişikliği kabul edilebilmektedir. Fakat kanunda hangi durumların haklı sebep olduğu da açıkça belirtilmemiştir. Yani isim soyisim değişikliği yapmak isteyen birey için belirli haklı sebeplerin kabulü tamamen hakimin takdir yetkisine bırakılmıştır.

İsmin ya da soyismin iğrenç, gülünç, çirkin ve ahlaka aykırı olması gibi durumlarda bu değişiklik talebi genel olarak kabul edilmektedir. Bununla beraber, ismin veya soyismin başkaları tarafından da kullanılması ve bundan ötürü karışıklık meydana gelmesi, uyruk değişikliği, bireyin başka bir isim ile tanınması, ismin veya soyismin, kişinin ticari faaliyette bulunması engel olması gibi çeşitli nedenlerden dolayı değişiklik talebi yapılabilmektedir.

İsim Soyisim Değişikliği Kaç Gün Sürer?

İsim ve soyisim değişikliği hususunda merak edilen noktalardan biri de bu işlemin ne kadar sürede tamamlanacağı olmaktadır.

Peki, isim soyisim değişikliği kaç gün sürer? Bununla alakalı net bir süre vermek ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Davanın durumu, adliyenin yoğunluğu ve hakimin kararına göre mahkemenin neticelenme süresi değişiklik göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu