Dar Gelirli Ailelere TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

2023 yılı TOKİ projeleri için olan müracaatlar 14 Eylül tarihlerinde alınmaya başlandı. 81 ilde aynı anda başlatılan konut projeleri başvurusu online ortamda alınıyor. Ekim aylarının sonlarına kadar sürdürülecektir. Projeden yararlanmak isteyenlerin online başvuru kanalı yolu ile süreci takip etmesi yeterli oluyor.

Başvuru sürecinden tüm vatandaşlar 19 Eylül tarihi itibariyle 7/24 e-devlet sistemine girerek yararlanabiliyor. Başvuru sonrasında ön bir ödeme yapılıyor. Ardından kura çekiminin yapılacağı tarih bekleniyor.

Kura sonucunda başvurusu onaylananlar peşinat tutarını ödedikten sonra inşaat tamamlanana kadar ön bir ödeme yapması gerekiyor. Ön ödeme süreci tamamlandıktan sonra konut içerisine girilip ya da konut kiraya verilerek düzenli olarak ödemeler yapılmaya devam edilebilir.

TOKİ Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

TOKİ Sosyal Konut başvurusu için şartlar netleşti. Bakanlık tarafından yapılan bildirilerde 2+1 ve 3+1 konutlara başvuruda bulunabilmek için kişinin şu koşulları taşıması gerekiyor. Başvuruda bulunacak olan kişinin:

 • TC vatandaşı olması
 • Projenin yapıldığı tarihten itibaren başvuru yapılacak şehir içinde bir seneden düşük olmamak koşulu ile yaşıyor olunması
 • Projeye bağlı bulunan şehir nüfusuna bağlı olunması
 • Herhangi bir şekilde daha önceden Toplu Konut İdaresi aracılığı ile ev alınmamış olması
 • Bu amaçla konut kredisi kullanılmamış olması
 • Kişinin kendisine, eşine ya da velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bir kat mülkiyeti bulunmaması (Yalnızca tarla, bahçe, köy evi ve işyeri hariç)
 • Genç kategorisinde başvuruda bulunacak olan adayların 14 Eylül 1992 tarihinden sonra doğmuş olması
 • Aylık hane gelirlerinin en fazla 16.000 TL olması (İstanbul ili için bu şart 18.000 TL)
 • Her haneden yalnızca bir kişinin başvuruda bulunması

Başvuruda bulunmak isteyen kişiler için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • Kimlik fotokopisi
 • Dul, yetim, harp vazife malulü ya da şehit ailelerin kredi kullanım durumu ortada bulundurularak hak sahipliği belgesi
 • Engellilerin kimlik fotokopisi ile tam teşekküllü bir hastaneden almaları gereken sağlık heyet raporu
 • Emeklilerin emekli kimlik belgesi belgeleri çıkmadığı durumlarda emekli olduğunu gösterecek bir belge yeterli oluyor.

TOKİ Başvurusu İçin Nereye Gitmem Gerekiyor?

TOKİ başvurusunda bulunmak isteyenler herhangi bir mekana gitmeden online ortamda başvuru sürecini tamamlayabiliyor. E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve kişiye ait şifre ile giriş yapıldıktan sonra “TOKİ Başkanlığı” kategorisine geçiş yapılır. Ardından “Konut/İşyeri Başvuru” linkine tıklanır. Bir sonraki adımda gerekli bilgiler doldurulur.

TOKİ Ev Nasıl Alınır?

TOKİ konutlarına başvuru yapıldıktan sonra kişinin başvuru sürecinde ön bir ödeme yapması gerekiyor. Bu ödeme tutarı 500 TL olup her kişiye özel oluşturulan İBAN numarasına yatırılmalıdır. Ardından 2023 Mart ayında gerçekleşecek kura çekimlerinde kişinin isminin çıkması şartı aranıyor.

Konutlar için başvuru yapacak olan kişinin ismi kurada çıkmasının ardından sözleşme yapılabilmesi için çağrılacak olunup herhangi bir başka işlem yapmasına gerek duyulmayacaktır. Evler otomatik olarak yapılacak kura ile kişiye sunulacaktır. 2+1 ya da 3+1 konut seçimi özel olarak yapılamayacaktır.

TOKİ Ev Başvurusunu Kazanamazsam Param Ne Olacak ?

TOKİ Sosyal Konut başvurularında ön başvuru sürecinde vatandaşlardan 500 TL ön ödeme isteniyor. Bu ön ödeme tutarı online kayıt yaptırdıktan geç 2 gün içerisinde kayıtlı bulunan cep telefonuna gönderilen IBAN adresine atılıyor.

Ardından kura çekimi yapıldıktan sonra kişi ev sahibi olma hakkı kazanırsa süreç devam ettiriliyor. Kurada kişiye ev çıkmadığında alınmış olan Toki para iadesi ön ödeme tutarı aynı hesap numarasına geri aktarılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu