Daha Özgüvenli Bir Birey Olmanızı Sağlayacak İpuçları

Özgüven duygusunu artırmak kolay bir şey olmayabilir. Fakat özgüveninizi artırarak daha kaliteli bir yaşam elde edebilirsiniz. Özgüveni düşük olan bireyler, hayatın her alanında zorluk çekerler. Sosyal hayatta, iş hayatında veya eğitim döneminde birçok zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Özgüvenli olmayan bireyler, genelde negatif düşünceye sahip olurlar. İçe kapanık bir karaktere sahip olurlar. Bundan dolayı sosyalleşemez ve kendilerini ifade edemezler. Ben yapamam gibi düşüncelere de sahip oldukları için iş hayatında başarısız olabilir. Hayatınızın hemen her alanında başarılı olmak istiyorsanız, kendinize olan güveninizi asla düşürmemelisiniz. Sürekli özgüvenli olmalı ve pozitif düşünmelisiniz.

Peki, özgüven eksikliği yaşayan bireyler bunun üstesinden nasıl gelir ve özgüven nasıl artırılır? Bu soruların cevabına hep birlikte bakalım.

Özgüvenli İnsanların Davranış Biçimleri

 • Risk alırlar ve hata yapmaktan korkmazlar
 • Başarıyı ve başarı sahiplerini tebrik ederler
 • Yardım isterken çekinmezler
 • Hayır diyebilmeyi öğrenmişlerdir
 • Öncelikleri kendileridir
 • İltifatları kabul eder
 • Sürekli pozitif düşünür

Özgüvensiz İnsanların Davranış Biçimleri

 • Karamsar düşünür
 • Ben yapamam düşüncesine bağlı yaşar
 • Risk almayı sevmez
 • Kendini diğer insanlardan küçük görür
 • Hatayı kabullenmez
 • Kusurunuzu kabul etmez ve bu konuda sürekli isyan içerisinde olur
 • Sosyalleşmede sorun yaşar

Özgüven sahibi ve özgüvensiz bireylerin davranış ve düşünce biçimlerinden birkaç tanesi bu şekildedir. Özgüven sahibi bir birey olmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır. Aslında özgüven sahibi bir birey olmanız için birazdan önereceğimiz ipuçlarına dikkat etmelisiniz. İşte özgüven sahibi bir birey olmanızı sağlayacak ipuçları;

‘’Hayır’’ Diyebilmeyi Öğrenin!

‘’Hayır’’ kelimesini karşınızdaki insanlara karşı kullanmakta zorluk çekiyor olabilirsiniz. Özgüveni düşük olan bireyler, kendileri istemeseler bile diğer insanlara evet demek zorunda olduklarını hissedebilirler. Bu durum, içten içe özgüvenin kaybolmasına neden olabilir. Bunun için hayatınızda hayır diyebilmeyi öğrenmelisiniz. Birçok durum için ‘’hayır’’ diyebilmek çokta kötü olmayacaktır.

Örneğin işinizin olduğunu bir zamanda bir arkadaşınız sizinle kahve içmek istiyor olabilir. Burada onu kırmamak için ‘’hayır’’ diyemiyor olabilirsiniz. Fakat bu durum doğru değildir. Bunun yerine daha önemli bir işinizin olduğunu ve kahveyi sonra içebileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Sürekli Olumlu Düşünün

Olumsuz düşünceler, insanları içten içe karamsarlığa doğru iterler. Karamsar düşünen, sürekli negatif duygular besleyen kişiler, özgüvenli olmakta zorluk yaşayabilirler. Bunun için kötü düşüncelerden uzaklaşarak, tamamen olumlu düşüncelere yönelmelisiniz. Düşünceniz neyse, ruh halinizde öle olacaktır. Olumlu düşüncelere besleyen bireyler, karar almada ve vermede daha sağlıklı düşünürler. Bundan dolayı kendiniz için vereceğiniz çoğu kararı çok daha doğru bir şekilde düşünürsünüz.

Başarılarınızı Göz Ardı Etmeyin

Özgüven artırmak için uygulayacağınız en etkili yöntem kesinlikle başarılarınızı sürekli hatırlamanız olacaktır. Özgüven eksikliği yaşayan çoğu birey, kendi başarılarınızı göz ardı ediyor veya bunları akıllarına dahi getirmiyordur. Fakat sizin en küçük başarınız dahi, sizi birçok insandan ayıran özelliklerden sadece bir tanesidir. Bunu bilmek dahi özgüveninizin artmasını sağlayabilir. Geçmiş yaşantınızdaki tüm başarılarınızı bir not defterinize yazabilirsiniz. Arada bir bu defteri açıp bu başarılarınızı inceleyebilirsiniz. Böylece hem başarılarınızdan uzak kalmamış olacaksınız hem de özgüveninizi artıracaksınız.

Hedefler Belirleyin

Hedefler belirlemek ve bunlara ulaşmak, hedeflere ne kadar ilerlediğinizi görmek, özgüven geliştirmenin en temel yollarıdır. Hedefler belirlemek için kişisel analiz yaparak zayıf ve güçlü yönlerinizi belirleyin, zayıf yönlerinizi en aza indiren ve güçlü yönlerinizle bağdaşan hedefler belirleyin.

Ulaşmak istediğiniz ana hedefleri belirlediğinizde, atmanız gereken ilk adımları netleştirin. İlk olarak çok küçük hedefler belirleyebilirsiniz. Bu hedefleriniz 1 gün içerisinde yapılması gerekenler veya 1 saat içerisinde yapılması gerekenler gibi olabilir. Küçük hedefler kartopu etkisi yaratarak büyük bir hedef doğuracaktır. Bu süreçte kendinize olan güveniniz de artacaktır. 

Hata Yapmaktan Korkmayın

Her başarının arkasında bir başarısızlık yatar cümlesi size ilham olmalı. Başarısız olmak hiçte korkulacak bir durum değil, bunun için başarısızlıktan çok korkmayın. Sizi başarısız yapacak en büyük neden, başarısız düşünceye sahip olmanızdır. İlk başta bu düşünceden uzaklaşın Büyük hedefler ve büyük hayalleriniz varsa, bunlara ulaşırken sıkılmış hissine kapılarak bunların gerçekleşmeyeceği düşüncesine kapılabilirsiniz.

İşte tamda bu zamanda, kendi düşüncelerinizle yüzleşeceksiniz. Hata yapmaktan asla korkmadığınızı ve başarılı olacağınızı düşünerek yola devam etmelisiniz. Hedefinize ulaşmayı ne kadar istediğinizi düşünün, sonra korkunuzu bir kenara bırakın ve kendinize güvenerek devam edin.

Başkalarının Ne Düşündüğünü Önemseme!

Özgüven artırmak için bu düşünceye sahip olmalısınız. Başkasının ne dediği sizin için çokta önemli olmamalıdır. Sosyal çevrenizde, akrabalarınızda veya okul hayatınızdaki inşalardan bazıları, hedefleriniz için başarısız olacağınızı, yapamayacağınızı dile getirebilir. Sizin için sürekli olumsuz düşüncelere besleyip bu düşünceleri daima size yansıtabilir. Böyle düşünen insanların düşüncelerini önemsememeniz gerekmektedir.

Özgüven artırmanın en temel maddelerinden bir tanesi de budur. Bir başkasının söylediği olumsuz düşüncelere takıldığınızda, var olan özgüveninizde düşüşler olabilir. Bunun için bir başkasının kötü eleştirilerine çok fazla takılmamalısınız. Bu hayat sizin hayatınız, alınacak ve verilecek kararlar size aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu